صدای همایون در تهران می پیچد؟

صدای همایون در تهران می پیچد؟

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر -  عرضه تازه‌ترین آلبوم حاصل ‌ همکاری مشترک همایون شجریان و فردین خلعتبری باعنوان گاه فراموشی با برگزاری مراسم رونمایی و نشست خبری آغاز شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - هلیا نصیری  - همشهری آنلاین: همایون شجریان در این نشست با عنوان این مطلب که تولید آلبوم پروسه پیچیده ای نداشت؛ توضیح داد: ۴ نوازنده و یک خواننده در این تجربه تازه کنار هم بودند. نکته قابل توجه در این نشست این بود که همایون شجریان از اجرای زنده این اثر خبر داد و افزود: «قبل از شیوع کرونا برنامه ریزی برای برگزاری کنسرت داشتیم، بنابراین اول باید به برنامه کنسرت ها فکر کنیم. به احتمال زیاد تیر ماه کنسرت خواهیم داشت و بعد از آن نسبت به اجرای زنده برنامه ریزی داشته باشیم.

وی ادامه داد: این کار هم آمیزی موسیقی ایرانی و موسیقی جاز است که نقطه مشترک اثر، بداهه پردازی ای است که فردین خلعتبری آن را با شعر و موسیقی هایش ساخته و پرداخته است. این نوع نگرش در تاریخ موسیقی ایرانی در آثار بزرگانی چون «عارف» و «شیدا» پیدا می شد که شعر و آهنگ را خود می سرودند. شاید فردین عزیز هم در هنگام ساخت این اثر موسیقایی با این نگاهی که گفتم دست به ساخت آن زده است.»

این هنرمند پیشنهادی برای گوش دادن به این کار مطرح کرد و گفت: برای آثار این شکلی طبیعتاً شنوندگان سلایق مختلفی دارند و قطعا یک عده آن را می پسندند، عده ای نمی پسندند و برخی هم تا حدی دوست خواهند داشت. ولی کاری که من برای گوش دادن به یک اثر انجام می دهم و آن را به شما هم پیشنهاد می کنم، این است که با فضایی که موسیقی همراه شعر ایجاد می کند، بدون هیچ ذهنیت و قضاوتی همراه شویم تا ببینیم خوشمان می آید یا نه؟ 

شجریان در بخش دیگری از این نشست خبری درباره برگزاری کنسرت در تهران و همکاری با صدا و سیما گفت: برای کنسرت برنامه ریزی هایی داریم که در تهران اجرای برنامه داشته باشیم. فکر می کنم تیرماه امسال کنسرت هایم را در تهران آغاز کنم. درباره همکاری با صدا و سیما هم باید بگویم که فعلاً برنامه ای برای همکاری با صداوسیما ندارم.

شجریان در بخش دیگری از صحبت هایش درباره برگزاری کنسرت ها توضیح داد: تلاش می کنیم که در این اوضاع گرانی که همه می دانیم وضعیتش به چه شکلی است مشکلی به مشکلات مردم اضافه نکنیم. هرچند می دانید که برگزاری کنسرت دربرگیرنده هزینه های زیادی است که واقعاً اوضاع برگزاری کنسرت ها را تحت تأثیر قرار داده است. اما همیشه سعی کرده ام که متعادل ترین ها برقرار شود.

این خواننده پرآوازه موسیقی سنتی  ادامه داد: درباره ماجرای کنسرت ها و به یاد پدر هم باید بگویم تا به امروز هر آنچه در کنسرت های اخیرمان برگزار کردیم به یاد پدر و پرویز مشکاتیان بوده که امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

همایون شجریان در بخش دیگری از این نشست گفت: چند سال پیش پیشنهاد دادم که حاضرم کنسرت های خیابانی را به صورت رایگان برگزار کنم و الان هم می گویم که آماده حمایت از چنین پروژه ای هستم. در این مجال خیلی از دوستان گفتند که بیایید و در چند شب کنسرت رایگان برگزار کنید. درحالی که مدنظر من این نبود برای من مهم این است آن دسته از مخاطبانی که هیچ دسترسی ای  به کنسرت ندارند بتوانند به راحتی و با تعداد بیشتری به تماشای برنامه های ما بیایند. این تنها کاری است که از من برمی آید و امیدوارم روزی شرایط آن فراهم شود که بتوانم کنسرتی را با تعداد زیادی تماشاگر برگزار کنم.

در این نشست و مراسم رونمایی از آلبوم، حامی مالی اثر درباره برگزاری کنسرت های رایگان گفت: اگر همایون شجریان و تیم همراهش موافق باشند ما حاضریم در برگزاری کنسرت های رایگان همراه گروه اجرایی باشیم و آنها را حمایت کنیم و در صورت موافقت خلعتبری و شجریان به مدت ۱۰شب به صورت قرعه کشی برای مردم، رایگان کنسرت برگزار می کنیم که این پیشنهاد مورد موافقت آنها واقع شد.  

آلبوم «گاه فراموشی» با اشعار فردین خلعتبری در ۸ قطعه به نام های «در شب بی تو»، «گاه فراموشی»، «مشتاق توام»، «پی درپی»، «خواب خاکی»، «با تو مست»، «نشان»، «محرم به اسرار» طی حدود ۲ سال تولید شده است.

همایون شجریان و فردین خلعتبری طی سال های گذشته فعالیت های مستمری را با یکدیگر داشته اند که از آن جمله می توان به انتشار آلبوم «امشب کنار غزل های من بخواب» روی اشعار مرحوم افشین یداللهی در سال۱۳۹۸ و خوانش چند تک آهنگ برای سریال ها و آثار صوتی اشاره کرد. فردین خلعتبری تهیه کننده و آهنگساز و شاعر، همایون شجریان خواننده، بی ون مه یر، کلاوس گزینگ، کارلو نیدرهاوزر و فردریک ژیل گروه نوازندگان، رامین صدیقی مشاور تهیه کننده، سحر فروزان مشاور تهیه کننده، رضا موسوی مدیر هنری، کاوه عابدین و فرانس شادن صدابرداران و عوامل اجرایی این آلبوم موسیقی را تشکیل می دهند که ضبط آن در کشورهای ایران و اتریش صورت گرفته است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب