تصویر - همه ثروتمندان ایران را یک جا می خرم! - مردی با انگشتر 200 میلیارد تومانی!
سرویس فرهنگ و هنر - پهلوی دوم چه کسی را نامه زد و گفت که انسان سختکوش و زحمتکشی است؟ کسی بود که خودش گفته بود، می‌تواند همه ثروتمندان ایران را یک‌جا بخرد و فقط یکی از انگشترهای الماس که دستش بود به پول الان بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان می‌ارزید!

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - این کسی که یکی از انگشترهایش ۵ میلیون دلار می ارزید، چگونه این قدر پولدار شده بود؟ این فرد «هژبر یزدانی» سرمایه دار بزرگ دوره پهلوی و یکی از مفسدان اقتصادی ایران بود و این طوری پولدار شد که «محمد یگانه» وزیر دارایی و مسکن در دوره پهلوی که سال ها ریاست کل بانک مرکزی را هم بر عهده داشت در کتاب خاطراتش نوشته است : «هژبر بارها از بانک های مختلف کشور وام هایی کلان گرفته و حدود ۷۵۰ میلیون تومان به آنها مقروض بوده است. برای نمونه می توان به اخذ چند بار وام هنگفت توسط وی از خوش کیش رئیس بانک ملی اشاره کرد که با فشار دکتر ایادی و هوشنگ انصاری (وزیر دارایی وقت) صورت گرفت و برای آن که موانع قانونی را از سر راه اختلاس های خویش بردارد، تلاش کرد از شاه و اشرف و نصیری کمک بگیرد.

برای ما این سؤال وجود داشت که هژبر این همه ثروت را از چه طریقی به دست آورده است؟ در تحقیقات خود از بانک مرکزی به اینجا رسیدیم که وی از طریق زد و بند با عالی ترین مقام ها در کشور که مهم ترین شان دکتر ایادی، طبیب مخصوص شاه بود، از بانک ها قرض می کند و با پول بانک ها از این دست به آن دست شروع کرده این کارخانه را خریدن، آن زمین را خریدن؛ قیمتش بالا رفته، مقداری فروخته، استفاده می کند.

ما مطالعاتی کردیم، دیدیم ایشان رفته از سیستم بانکی در حدود ۷۰۰ ـ ۸۰۰ میلیون تومان پول قرض کرده، این در حدود سال های ۱۹۷۴ یا ۱۹۷۵ بود، این سرمایه گذاری ها را هم کرده، این ثروت هایی هم که دارد... کم وبیش به همان اندازه است...

هژبر برای خرید سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی، ۱۰۵ میلیون تومان وام از شعبه فردوسی بانک ملی دریافت کرد. پیش تر نیز ۱۶۰ میلیون تومان اعتبار از آنان دریافت کرده بود و سرمایه بانک نیز ۴۰۰ میلیون تومان بیشتر نبود. این در حالی بود که به موجب مقررات بانک مرکزی، بانک می توانست ۱۰ درصد از سرمایه خود را به هر فرد وام بدهد. خوش کیش مدیرعامل بانک ملی به بانک مرکزی احضار شد و در توضیح گفت: اشتباه شده است. مقرر شد که هژبر وام بانک ملی را بازپس دهد، اما برای تادیه دیونات خود با این بانک، به سراغ بانک صادرات رفت و ۱۰۰ میلیون تومان وام گرفت. در حالی که سرمایه بانک صادرات ۲۵۰ میلیون تومان بود. هژبر خود از نظر مالی پولی نداشت و برای خرید سهام هر بانک، از بانک دیگر وام می گرفت».

تصویر - همه ثروتمندان ایران را یک جا می خرم! - مردی با انگشتر 200 میلیارد تومانی!

روایت جالب تری از هژبر یزدانی در کتاب «معمای هویدا» هست که این طوری است: «این سرمایه دار از آنچه بانکداران فلوت (Float) می خوانند، استفاده های نامشروع می کرد. در واقع با صدور چک بی محل از حساب یک بانک، سهام همان بانک را می خرید و پیش از برگشت خوردن چک، مبلغ لازم را به حساب واریز می کرد.

در سال ۱۳۵۴... رئیس وقت بانک مرکزی، ناگهان متوجه شد که میزان این چک های بی محل به بیش از یک میلیارد تومان رسیده است. وی دست به کار شد و از هویدا کمک خواست. هویدا سرمایه دار خاطی را به دفتر نخست وزیر فرا خواند و به لحنی تند و حتی تهدیدآمیز از او خواست که از دخالت در کار بانک های مملکت دست بردارد و فکر خرید بانک تازه ای را هم وا بگذارد. یکی دو روز بعد، بانک مرکزی نامه ای از دربار دریافت کرد. در آن، شاه تاکید کرده بود که سرمایه دار نامبرده، انسانی زحمتکش و سختکوش است و دولت نباید در راه رشد و گسترش او مانع ایجاد کند.

یکی ـ دو روز پس از آنکه بانک مرکزی این نامه را دریافت کرد سرمایه دار ظفرمند، این بار بی دعوت، به دفتر نخست وزیر رفت... [حرکت توهین آمیزی انجام داد و] به رئیس دفتر هویدا... به مسخره گفت: به ارباب بگو، بفرما، بانک را خریدم».

تصویر - همه ثروتمندان ایران را یک جا می خرم! - مردی با انگشتر 200 میلیارد تومانی!

منبع: فارس

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب