بازیگر فیلم همنفس برای آخرین بار روی صحنه رفت

بازیگر فیلم همنفس برای آخرین بار روی صحنه رفت

۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - رضا کرم رضایی را عموم مردم با فیلم‌هایی می‌شناسند که عنوان فیلمفارسی را یدک می‌کشند، عنوانی که البته اهل فن آن را تحقیرآمیز می‌دانند و به آن نقد دارند ولی به هر حال رضا کرم رضایی برای تماشاگران متخصص‌تر، هم یک کارگردان قابل قبول است و هم مترجمی قابل احترام.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری مجید شریف خدایی از یکم تا ۱۲ بهمن سال ۸۰ برگزار شده است. در این جشنواره ۱۷۵ اثر نمایشی در بخش های مسابقه، خارج از مسابقه، دانشگاهی، ویژه، بین الملل، خیابانی، تعزیه های علوی، آیینی موسیقایی و مرور به اجرا درآمده اند.

در این دوره از جشنواره بزرگداشت هایی برای جمشید لایق، علی نصیریان، رضا کرم رضایی، سعید پورصمیمی، عنایت الله شهیدی، خسرو خورشیدی، فرهاد آییش و محمد چرم شیر برگزار شده است.

در جشنواره بیستم هم جمع بزرگی از هنرمندان سرشناس تئاتر در نسل های گوناگون روی صحنه رفته اند. بعضی اولین کارگردانی های خود را به نمایش گذاشته اند و برخی برای اولین بار دست به قلم شده اند.

علی رفیعی در این دوره از جشنواره نمایشنامه مشهور ژان ژنه را روی صحنه برد. او با «کلفت ها» در جشنواره بیستم حضور داشت. او این متن زنانه را با بازی بازیگران همیشگی گروهش؛ سهیلا رضوی و شبنم طلوعی در کنار فرزانه نشاط خواه اجرا کرد تا یک خاطره زیبای دیگر در ذهن تماشاگران آثارش بر جای بگذارد.

بازیگر فیلم همنفس برای آخرین بار روی صحنه رفت

اما با اجرایی که سهیل پارسا از نمایشنامه «آرش» روی صحنه برد، برای چندمین بار ثابت شد این نمایشنامه که بهرام بیضایی آن را در سال های آغازین جوانی خود نوشته، همچنان متنی است قابل تامل. سهیل پارسا، کارگردان ایرانی مقیم کانادا که خاطره اجراهای درخشانش در ذهن تماشاگران جشنواره های فجر باقی مانده، در این دوره از جشنواره سراغ متن بیضایی رفت.

رضا کرم رضایی دیگر هنرمند باسابقه ای بود که در این دوره از جشنواره حضور پیدا کرد. او برای شرکت در بیستمین جشنواره تئاتر فجر نمایشی را با نام «سوگ مضحکه آقا بزرگ ها» نوشته و کارگردانی کرد؛ نمایشی که هرگز موفق به اجرای عمومی آن نشد زیرا که سالنی را به اجرای عمومی آن اختصاص دادند که از نظر او مناسب نبود و این آخرین حضور کرم رضایی در جشنواره تئاتر فجر بود که با بزرگداشتی هم همراه شد.

کرم رضایی نمایش خود را با بازی انوشیروان ارجمند، مهدی صباغی، حسین افشار و فاطمه شاکری روی صحنه برد.   «سوگ مضحکه آقابزرگ ها» نمایشی بود سیاسی، آموزشی که به شیوه ای تمثیلی در متن و اجرا، به بررسی وضعیت فلسطین از اواسط جنگ جهانی دوم تا به امروز و اوضاع افغانستان در دوران معاصر می پرداخت.

منبع: ایسنا

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب