بیش از 90 درصد آمار تماشاگر سینما در بهار امسال متعلق به 6 فیلم است!  -  فقط 2 فیلم پرفروش در جشنواره فجر نمایش داده شده اند
سرویس فرهنگ و هنر - فروش بالای سینما در بهار امسال فقط شامل ۶ فیلم (۴ کمدی، یک درام تاریخی و یک درام اجتماعی) بود و ۱۱ فیلم دیگر رسما در گیشه شکست خوردند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین: بهار ۱۴۰۳ در ظاهر برای سینمای ایران موسم رکوردشکنی افتتاحیه فیلم ها بود. هر فیلم جدید مهمی که در بهار اکران می شد، خبر شکستن رکورد فروش افتتاحیه اش به سرعت در رسانه ها و فضای مجازی می چرخید و این طور به نظر می رسید که از برکت فروش بالای «فسیل» و «هتل» در سال گذشته، سینمای ایران همچنان رونقی را تجربه می کند که حتی پیش از شیوع کرونا نیز سابقه نداشت. اما این صرفا ظاهر قضیه است؛ واقعیت فروش سینما در بهار امسال روی دیگری هم دارد که کمتر به آن توجه شده. فروش بالای سینما در بهار امسال فقط شامل ۶ فیلم (۴ کمدی، یک درام تاریخی و یک درام اجتماعی) بود و ۱۱ فیلم دیگر رسما در گیشه شکست خوردند. با مرور آمار و ارقام سینما در بهار ۱۴۰۳ متوجه می شویم، سینمای ایران در گیشه کاملا به فروش کمدی ها وابسته است و در مورد ۲ فیلم غیرکمدی پرفروش، یعنی «مست عشق» و «بیبدن»، هم آنچه باعث فروش شان شده، در اولی حضور بازیگران ترکیه ای و در دومی حواشی کنجکاوی برانگیز مربوط به شباهت فیلم با پرونده واقعی قتل غزاله شکور به دست آرمان عبدالعالی بوده است. جدول زیر و اطلاعات مستخرج از آن شما را در درک وضعیت کلی سینمای ایران در بهار ۱۴۰۳ کمک می کند.

بیش از 90 درصد آمار تماشاگر سینما در بهار امسال متعلق به 6 فیلم است!  -  فقط 2 فیلم پرفروش در جشنواره فجر نمایش داده شده اند

* تعداد کل تماشاگران بهار امسال: ۹ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۳۹ نفر

* تعداد تماشاگران ۶ فیلم نخست جدول: ۸ میلیون و ۳۳۹ هزار ۶۷۴ نفر

* تعداد تماشاگران ۱۱ فیلم دیگر جدول: ۷۸۱ هزار و ۷۶۵ نفر

* تعداد تماشاگر این ۶ فیلم معادل ۹۱.۴ درصد کل تماشاگران بهار امسال سینماست.

* میزان کل فروش بهار امسال: ۵۵۲ میلیارد و ۷۸۹ میلیون تومان

* میزان فروش ۶ فیلم نخست جدول: ۴۸۵ میلیارد و ۱۴۷ میلیون تومان

* میزان فروش ۱۱ فیلم دیگر جدول: ۳۷ میلیارد و ۶۴۲ میلیون تومان

* میزان فروش این ۶ فیلم معادل ۸۷.۷ درصد فروش کل بهار امسال سینماست.

* ۷ فیلم «مست عشق»، «تگزاس ۳»، «سال گربه»، «خجالت نکش ۲»، «قلهک»، «نیلگون» و «کوچه ژاپنی ها» قبل از اکران در هیچ جشنواره داخلی اعم از جشنواره فیلم فجر یا جشنواره فیلم های کودک و نوجوان حضور نداشته اند. از میان این فیلم ها، ۴ فیلم در جمعه پرفروش ها هستند.

* ۱۰ فیلم دیگر در جشنواره فیلم فجر یا جشنواره فیلم های کودک و نوجوان حضور داشته اند که از میان آنها فقط دو فیلم «تمساح خونی» و «بیبدن» در جمع پرفروش ها حضور دارند.

* پراکندگی ژانری ۱۷ فیلم:

کمدی: ۶ فیلم

درام اجتماعی: ۳ فیلم

درام تاریخی: یک فیلم

دارم جنگی: یک فیلم

درام زندگینامه ای: یک فیلم

درام عاشقانه: یک فیلم

کودک: ۲ فیلم

اکشن: یک فیلم

ملودرام: یک فیلم

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب