10 نکته خواندنی در 40 سال آلبوم (نی نوا) درموردکی از بهترین موسیقی های عاشورایی بخوانید
سرویس فرهنگ و هنر - در میان آلبوم های متعددی که درباره واقعه کربلا تولید شده، به جرات می توان گفت که کمتر موسیقی به نی نوا حسین علیزاده می رسد. پروژه موسیقیایی که دهه ۶۰ منتشر شد و با گذشت بیش از ۴۰ سال هنوز هم شنیدنش خالی از لطف نیست.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین: موسیقی که حسین علیزاده از تولد این قطعه بارها صحبت کرده و در جایی گفته نوشتن این قطعه ۲ سال طول کشیده اما ایده اولیه آن به دهه ۵۰ بر می گردد. خوانش دوباره صحبت های این استاد موسیقی درباره تولد «نی نوا» خواندنی است.

۱

علیزاده می گوید: اولین طرح های نی نوا در سال ۱۳۵۵ بر اساس دستگاه نوا با هم نوازی سازهای ایرانی اجرا شد. با این تفاوت که فرم اصلی مبتنی بر ردیف سازی و آوازی بنا شده بود. در سال ۱۳۶۱ همان طرح با تغییرات اساسی از نظر فرم و محتوا و فرم، برای ارکستر زهی و تک نوازی نی نوشته و نهایتاً در تابستان ۱۳۶۲ با عنوان «نی نوا» ضبط شد.

۲
نوشتن نینوا حدود ۲ سال طول کشیده . علیزاده توضیح می دهد: در آن سال یک طرح اولیه از دستگاه نوا داشتم که در حافظیه اجرا شد و چیدمان و فانتزی این جریان به سالهای ۵۶-۵۵ برمی گردد که کم کم این ایده را برایم آورد. تمام هنرمندان یک اثر می سازند و دائم این را با روایتهای دیگر بیان می کنند. من هم دائم با شکل ها و شیوهای مختلف در تکنوازی هایم و کارهای گروهی ام این ایده را داشتم .

۳

قطعات نی نوا در میانه های دهه ۱۳۷۰ به صورت زنده در تالار وحدت و با نی نوازی شهاب فیاض اجرا شد. در آبان ۱۳۸۵ نیز قطعات نی نوا بار دیگر به صورت زنده و با نی نوازی پاشا هنجنی در کاخ نیاوران به اجرا درآمد.

۴
این پروژه بزرگ موسیقایی اول مهر ۱۳۶۲ توسط موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.

10 نکته خواندنی در 40 سال آلبوم (نی نوا) درموردکی از بهترین موسیقی های عاشورایی بخوانید

۵

حسین علیزاده زاده روز عاشوراست و به همین جهت مادرش نامش را حسین گذاشته است.

10 نکته خواندنی در 40 سال آلبوم (نی نوا) درموردکی از بهترین موسیقی های عاشورایی بخوانید

۶

در این پروژه موسیقایی، «نی» نقش یک راوی را دارد و مصرع نخست از نی نامه مولوی یکی از مواردی بوده که علیزاده از آن ایده گرفته و شادروان جمشید عندلیبی از نوازندگان بزرگ نی تک نوازی آن را به عهده گرفت.

۷

محبوبیت قطعه «نی نوا» در زمان انتشارش فروش بالایی را برای آن رقم زد، که برای یک آلبوم موسیقی در ایران بعد از انقلاب تا آن زمان بی سابقه بود.خیلی ها میزان محبوبیت این قطعه را با قطعه «ای ایران» روح الله خالقی برابر می دانند.

۸

علیزاده می گوید: «نی نوا» اسم زیبایی است که یک معنای چند بعدی می توان به آن داد. هم نینوا است هم «نوای نی» است و هم قطعه ای که این نی می نوازد در دستگاه نواست. به همین جهت نینوا یک قطعه ملی شد و هر کس با هر عقیده ای با این قطعه ارتباط برقرار کرد.

۹

علیزاده از رنگ نینوا می گوید و این که «نی نوا» از نگاهشافق تیره ای است که رنگ قرمزش غالب است چرا که ساخت این قطعه در نگاهم به افق در یک غروب اتفاق افتاد.

۱۰

با توجه به تعبیر رنگی که علیزاده از «نی نوا» دارد، اولین جلد آلبوم هم با طرحی از رضا درخشانی به رنگ سرخ چاپ شد.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب