گشت و گذار در هزار توی تاریخ

گشت و گذار در هزار توی تاریخ

۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۱ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - در هزارتوی شهر تهران، جاهایی است که رفتن به آن ها حس سفر به گذشته را برای گردشگران تداعی می کند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - مژگان مهرابی: موزه هایی که آثار به نمایش گذاشته اش قدمت صد ساله دارند و شاید هم بیشتر. در آنها همه جور هنری پیدا می شود. از نقاشی و خوشنویسی تا صنایع دستی. حضور در این موزه ها شما را با سبک زندگی اقوام ایرانی آشنا می کند و فرهنگ کهن کشور را به رخ می کشد.

نام مقصد: موزه آزادی

نشانی: انتهای خیابان آزادی، برج آزادی

نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس: میدان آزادی

نزدیک ترین ایستگاه مترو: میدان آزادی

روز و ساعت فعالیت: هر روز به جز شنبه ها از ساعت 9 تا 21

معرفی: این مجموعه مساحتی بیشتر از 5هزار مترمربع دارد و در کنار کتابخانه و موزه و سالن برگزاری کنسرت، دارای نگارخانه نسبتا بزرگی هم هست.

نگارخانه اقوام

نگارخانه موزه برج آزادی از چند بخش تشکیل شده است. در تالار آینه آن طرح های حجمی و شهرسازی، حیات وحش، صنعت نفت، محیط زیست و ورزش به نمایش گذاشته شده است. در نگارخانه اقوام که شکلی نیم دایره ای دارد صنایع دستی اقوام مختلف ایران به چشم می خورد، اما نگارخانه اصلی موزه کاربردی آموزشی دارد و در آن کارگاه های متنوع برگزار می شود. طبقه سوم برج آزادی در تراز 33متری از سطح میدان قرار دارد و کاربری گالری هنری به خود گرفته است.

گشت و گذار در هزار توی تاریخ

نام مقصد: موزه هنرهای ملی ایران

نشانی: میدان بهارستان، خیابان کمال الملک

نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس: میدان بهارستان

نزدیک ترین ایستگاه مترو: بهارستان

روز و ساعت فعالیت: هر روز ساعت 9 تا 19

معرفی: موزه هنرهای ملی ایران یادگاری به جا مانده از استاد حسین بهزاد است و آثار هنرمندان نقاش و مینیاتوریست در آن دیده می شود.

نقاشی های حماسی و عاشقانه

در موزه هنرهای ملی 271اثر فاخر هنری به چشم می خورد که قدمتشان به 200سال قبل برمی گردد. آثار هنری مثل مینیاتور، خاتم کاری، نگارگری و کاشی کاری در این موزه وجود دارد که تماشای آنها خالی از لطف نیست. در این موزه بیش از 50تابلو وجود دارد که برگرفته از آثار منظوم شاعرانی چون فردوسی و نظامی است و داستان های خسرو و شیرین، هفت پیکر، یوسف و زلیخا و شخصیت های شاهنامه را به تصویر کشیده اند.

گشت و گذار در هزار توی تاریخ

نام مقصد: موزه هنرهای معاصر

نشانی: تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله

نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس: میدان انقلاب

نزدیک ترین ایستگاه مترو: میدان انقلاب

روز و ساعت فعالیت: هر روز ساعت 10 تا 19

معرفی: موزه هنرهای معاصر تهران دارای جامع ترین و مهم ترین گنجینه های هنر مدرن پس از جنگ جهانی دوم تا پیش از دهه 1980میلادی در خارج از اروپا و آمریکای شمالی است.

4هزار اثر ارزشمند در موزه هنرهای معاصر

در موزه هنرهای معاصر، بیش از 4هزار اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان نگهداری می شود که نزدیک به 400اثر از آنها ارزش استثنایی دارند. موزه هنرهای معاصر دارای 9گالری است که در 3گالری آن آثار ارزشمند هنرمندان معاصر بین المللی نگهداری می شود. البته 6گالری دیگر به صورت مناسبتی و فصلی دایر هستند. آثار هنری این گالری ها به دلیل تنوعشان از جذابیت زیادی برخوردار است.

گشت و گذار در هزار توی تاریخ

نام مقصد: موزه هنرهای دینی امام علی(ع)

نشانی: خیابان ولیعصر(عج)، بلوار اسفندیار

نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس: نیایش

نزدیک ترین ایستگاه مترو: میرداماد

روز و ساعت فعالیت: هر روز ساعت 9 تا 16

معرفی: آثار موزه هنرهای دینی امام علی(ع) شامل نقاشی و آثار حجمی، خوشنویسی و عکس با مضمون مذهبی و دینی است.

نقاشی هایی با موضوع مذهبی

موزه هنرهای دینی امام علی(ع) تنوعی از آثار هنری را به نمایش گذاشته است. در کنار نقاشی های خیال نگاری، نقاشی های معاصر چشم نوازی می کند. مرقع های خوشنویسی، تابلوفرش ها و کتاب های چاپ سنگی از دیگر جذابیت های این موزه هستند. بد نیست بدانید 1400متر از فضای موزه به برپایی نمایشگاه توسط هنرمندان اختصاص داده شده است. به این ترتیب علاقه مندان می توانند هم از آثار قدیمی بازدید کنند و هم نگاهی به آثار هنرمندان زمان خود بیندازند.

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب