پنج نوحه خاطره انگیز محرم - از سلیم موذن زاده تا محمود کریمی
سرویس فرهنگ و هنر - نوای حزن‌انگیز نوحه‌ها بخشی از هویت فرهنگی عاشوراست که در ایام محرم بیش از هر زمان دیگری تجلی می‌یابد. با قرار گرفتن در ایام سوگواری حضرت شهیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش در صحرای کربلا، یادی می‌کنیم از پنج نوحه خاطره‌انگیز از پنج مداح پیشکسوت و معاصر که گوش و جان ما با این نواهای عاشورایی آشناست.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین: نوای حزن انگیز نوحه ها بخشی از هویت فرهنگی عاشوراست که در ایام محرم بیش از هر زمان دیگری تجلی می یابد. با قرار گرفتن در ایام سوگواری حضرت شهیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش در صحرای کربلا، یادی می کنیم از پنج نوحه خاطره انگیز از پنج مداح پیشکسوت و معاصر که گوش و جان ما با این نواهای عاشورایی آشناست.

پنج نوحه خاطره انگیز محرم - از سلیم موذن زاده تا محمود کریمی

 • «زینب زینب زینب» حاج سلیم موذن زاده اردبیلی

نوحه زیبا و ماندگار و تاثیرگذار «زینب زینب زینب» حاج سلیم موذن زاده اردبیلی با آن که به زبان محلی آذری اجرا شده اما در طول سال های نسبتاً زیادی که از اجرای آن توسط این مداح نامدار آذری می گذرد، مرزهای محلی و حتی کشوری را در نوردیده و اکنون به عنوان بخشی از هویت فرهنگی عاشورا در میان عاشقان اهل بیت(ع) در ایران و جهان شناخته و ثبت شده است. طبعا شنیدن مجدد آن در این روزها باز هم خاطره انگیز است.

پنج نوحه خاطره انگیز محرم - از سلیم موذن زاده تا محمود کریمی

 • «به دل دوباره هوای حسین را دارم» حاج منصور ارضی

صدا و نوحه های سوزناک حاج منصور ارضی، بخشی از هویت فرهنگی ایام محرم در سال های اخیر است که پیر و جوان پای نوحه های او برای مظلومیت شهیدان کربلا گریسته اند. اغلب عاشقان اهل بیت(ع) با بسیاری از نوحه های این مداح و پیرغلام اهل بیت(ع) خاطره ها دارند. توصیه می کنیم در این روزها و شب های محرم نوحه «به دل دوباره هوای حسین را دارم» او یکبار دیگر گوش کنید.

پنج نوحه خاطره انگیز محرم - از سلیم موذن زاده تا محمود کریمی

 • «یک قرن با حسین(ع)» حسین فخری

از میان مداحان اهل بیت(ع) که صدای حماسی و سوزناکش یادآور دوران پرشکوه دفاع مقدس است، می توان از حسین فخری نام برد که نوحه حماسی«ممد نبودی ببینی» نخستین بار توسط وی و پس از آزادسازی خرمشهر بر سر مزار محمد جهان آرا اجرا شد. برای ایام محرم امسال گوش کردن مجدد نوحه «یک قرن با حسین(ع)» توصیه می شود که با هر باز شنیدن دل ها کربلایی می شود.

پنج نوحه خاطره انگیز محرم - از سلیم موذن زاده تا محمود کریمی

 • «باورم نمیشه» حاج محمود کریمی

بسیاری از نوحه های حاج محمود کریمی با شور و نوای عاشورایی همراه است و بعید است کسی این نوحه ها را بشنود و دلش نینوایی نشود. از میان انبوه نوحه های شورانگیز این مداح اهل بیت(ع)، نوحه «باورم نمیشه» را برای شنیدن مجدد توصیه می کنیم:نمیشه باورم که وقت رفتنه/ تموم این سفر بارش رو شونه منه /کجا میخوای بری چرا منو نمی بری/حسین این دم آخری چقدر شبیه مادری...

پنج نوحه خاطره انگیز محرم - از سلیم موذن زاده تا محمود کریمی

 • «ارباب انتظار سخته» محمدحسین پویانفر

از میان مداحان جوان اهل بیت(ع) که در عمر نسبتاً کوتاه فعالیت های مداحی خود برای گروه های زیادی از عاشقان اهل بیت(ع) خاطره ساخته، مداح جوان و خوش صدا، محمدحسین پویانفر است که نوحه«ارباب انتظار سخته» وی در سال های اخیر برای خیلی ها خاطره شده است. توصیه می کنیم این نوحه تاثیرگذار را در این روزها یک بار دیگر بشنوید.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب