انتشار کتاب درمورد زندگی هیجان انگیز میان شامپانزه ها  -  چه کسی رولان بارت را کشت؟
سرویس فرهنگ و هنر - در سایه انسان نوشته جین گودال با ترجمه حمیدرضا حسینی، نقش هفت زبان نوشته لوران بینه با ترجمه ابوالفضل الله‌دادی و تاریخ روان‌کاوی؛ از فروید تا کنون نوشته استفن میچل و مارگارت بلک با برگردان علیرضا طهماسب، سه کتابی هستند که به تازگی از سوی نشر نو منتشر شده‌اند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - گروه فرهنگی: «در سایه انسان» نوشته «جین گودال» با ترجمه حمیدرضا حسینی، «نقش هفت زبان» نوشته «لوران بینه» با ترجمه ابوالفضل الله دادی و «تاریخ روان کاوی؛ از فروید تا کنون» نوشته «استفن میچل» و «مارگارت بلک» با برگردان علیرضا طهماسب، سه کتابی هستند که به تازگی از سوی نشر نو منتشر شده اند.

انتشار کتاب درمورد زندگی هیجان انگیز میان شامپانزه ها  -  چه کسی رولان بارت را کشت؟

درسایه انسان؛ پیوند عاطفی با شامپانزه ها

در سال ۱۹۶۰ زن جوانِ جوینده ای تک و تنها به قلبِ جنگل های صعب العبور منطقه گمبه در تانزانیا می رود تا درباره یکی از نزدیک ترین خویشاوندانِ انسان، شامپانزه، تحقیق کند. دیرزمانی در زل آفتاب و شُرشُر باران دنبال شامپانزه ها می گردد و تا مدت ها لباس یک شکل می پوشد تا شامپانزه ها به حضورش عادت کنند. سرانجام موفق می شود و شامپانزه ها حضورش را می پذیرند و او فرصت می یابد که همه جوانب حیات فردی و اجتماعی چند نسل از شامپانزه ها را از تولد تا مرگ به چشم ببیند و مستند کند.

کتاب «در سایه انسان» شاهکار جین گودال، پریماتولوژیست (نخستی شناس) برجسته، روایتی جذاب و پرجزئیات از سال ها تحقیق و زندگی او در میان شامپانزه های گمبه در تانزانیاست. این کتاب که اولین بار سال ۱۹۷۱ منتشر شد، نقطه عطفی در درک ما از نزدیک ترین خویشاوندان انسان بود و گودال را به عنوان یکی از مهم ترین چهره های علم در قرن بیستم تثبیت کرد.
گودال در این کتاب، ماجراهای شگفت انگیز خود را از اولین سفر به گمبه در سال ۱۹۶۰ شرح می دهد.

او که در آن زمان جوانی ۲۶ ساله و بدون تحصیلات آکادمیک در زمینه پریماتولوژی (نخستی شناسی) بود، با حمایت دکتر لوئیس لیکی، انسان شناس مشهور، سفری طولانی و پرمخاطره را آغاز کرد تا رفتار شامپانزه ها را در زیستگاه طبیعی شان مطالعه کند.
گودال در فصول ابتدایی کتاب، چالش های زندگی در جنگل های استوایی آفریقا را توصیف می کند. او با جزئیاتی جذاب، لحظات دشوار اولیه تحقیقاتش را بازگو می کند؛ از مقابله با بیماری ها گرفته تا کمبود آب و غذا و مواجهه با حیوانات وحشی. با این حال، پشتکار و علاقه عمیق او به شامپانزه ها، وی را به ادامه مسیر ترغیب می کند.
با گذر زمان، گودال موفق می شود اعتماد شامپانزه ها را جلب کند و وارد دنیای پنهان آن ها شود. مشاهدات بی نظیر او، بسیاری از باورهای غلط درباره این حیوانات را درهم می شکند. گودال کشف می کند که شامپانزه ها موجوداتی با هوش بالا، دارای شخصیت های متمایز و روابط اجتماعی پیچیده هستند. او اولین محققی بود که رفتارهایی مانند استفاده از ابزار، شکار و حتی نوعی جنگ میان گروه های شامپانزه را مستند کرد. گودال همچنین به بررسی روابط اجتماعی پیچیده و سلسله مراتب قدرت در گروه های شامپانزه ها می پردازد. او نشان می دهد که چگونه شامپانزه ها از طریق تعاملات اجتماعی، ارتباطات غیرکلامی و نمایش های قدرت، روابط خود را مدیریت می کنند و جایگاهشان را در گروه تعیین می کنند. این مشاهدات به خواننده کمک می کند تا به درک بهتری از شباهت ها و تفاوت های بین رفتارهای اجتماعی انسان ها و شامپانزه ها برسد.
نکته مهم کتاب، پیوندی عمیق و عاطفی است که گودال با شامپانزه ها برقرار می کند. او با نام گذاری آن ها به جای شماره گذاری، و توصیف دقیق شخصیت و رفتار فردی شان، این حیوانات را به موجوداتی زنده و دوست داشتنی تبدیل می کند. داستان فلینت، شامپانزه جوانی که پس از مرگ مادرش افسرده می شود، یکی از تأثیرگذارترین بخش های کتاب است که پیوندهای عمیق عاطفی میان شامپانزه ها را نشان می دهد.
کتاب «در سایه انسان» فراتر از یک گزارش علمی است؛ این کتاب، داستانی انسانی و ملهم از ماجراجویی، کشف و ارتباط میان انسان و حیوانات است. روایت صمیمی و بی پرده گودال، خواننده را با خود به اعماق جنگل های آفریقا می برد و دریچه ای به دنیای پنهان نزدیک ترین خویشاوندان ما می گشاید. این کتاب یادآور آن است که انسان تنها بخشی از طبیعت است و حفاظت از حیات وحش وظیفه ای انکارناپذیر برای بشریت است.
کتاب «در سایه انسان» اثری کلاسیک و تأثیرگذار است که درک ما از شامپانزه ها و نگرش ما به جایگاه انسان در میان سایر موجودات را دگرگون کرد. این کتاب الهام بخش نسلی از پریماتولوژیست ها و علاقه مندان به حیات وحش بوده و میراثی ماندگار از یکی از برجسته ترین دانشمندان عصر ماست.

نشر نو «در سایه انسان» نوشته «جین گودال» را با ترجمه حمیدرضا حسینی در ۳۸۹ صفحه، به بهای ۴۸۰ هزار تومان منتشر کرده است.

انتشار کتاب درمورد زندگی هیجان انگیز میان شامپانزه ها  -  چه کسی رولان بارت را کشت؟

مرگ مشکوک رولان بارت

رولان بارت در فوریۀ ۱۹۸۰ بر اثر تصادف جان می سپرد. بارت در روزی دچار این حادثه می شود که از ضیافت ناهاری با فرانسوا میتران، یکی از نامزدهای انتحابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۱ ، به دفتر کارش در کُلژ دو فرانس برمی گردد.

هرچند می توان مرگ بارت را صرفاً حادثه تلقی کرد اما او همراه خود سندی داشته که احتمالاً همان مرگش را رقم زده و بنابراین ممکن است تصادف، قتلی برنامه ریزی شده بوده باشد. در چنین اوضاعی است که ژاک بایار، کمیسر پلیس فرانسه مأمور می شود به پرونده تصادف رولان بارت رسیدگی کند و آن سند را بیابد؛ سندی که امنیت ملّی فرانسه را به خطر می اندازد. این سند چیست و چرا پای عده کثیری از روشنفکران و چهره های مشهور، ازجمله امبرتو اکو، میشل فوکو، دریدا، جان سرل، کریستوا، لویی آلتوسر و مهم تر از همه رومن یاکوبسن را وسط می کشد؟

«لوران بینه» در رمان «نقش هفتم زبان» به بهانه اینکه بالاخره «چه کسی رولان بارت را کشت؟» با درهم آمیختن واقعیت و خیال گام به دنیای روشنفکران مشهور سال های دهه ۱۹۸۰ می گذارد و این رهگذر خواننده را در جریان زندگی روشنفکری آن دوره، اختلافات و رقابت ها و حسادت ها و روابط و... قرار می دهد و طنازانه از بسیاری از روشنفکران تقدس زدایی می کند.

لوران بینه، زاده ۱۹ جولای ۱۹۷۲، نویسنده فرانسوی است. لوران که فرزند یک تاریخ شناس است، در شهر پاریس چشم به جهان گشود. او در رشته ادبیات از دانشگاه پاریس فارغ التحصیل شد. لوران در حومه پاریس و در دانشگاه سنت-دنیس به تدریس زبان فرانسوی اشتغال دارد. بینه سال ۲۰۱۰ برای نوشتن اولین کتابش«هایدریش مغز هیملر است» موفق به کسب جایزه معتبر گنکور شد.

نشر نو رمان «نقش هفت زبان» نوشته «لوران بینه» را با ترجمه ابوالفضل الله دادی در ۳۹۷ صفحه، به بهای ۴۰۰ هزار تومان منتشر کرده است.

انتشار کتاب درمورد زندگی هیجان انگیز میان شامپانزه ها  -  چه کسی رولان بارت را کشت؟

تاریخ روانکاوی

مفاهیم ابداعی فروید، از جمله احساسات و افکار ناهشیار و تعارض و معنای رؤیا و میل جنسی در دوران کودکی، بخشی از فرهنگ روان‏شناختی ما شده‏ است. اما اندیشۀ روان‏کاوانه در نیم‏قرن اخیر شاهد دگرگونی و گسترشی عظیم بوده است. استیون میچل و مارگارت بلک در کتاب «تاریخ روان‏کاوی» شرحی آسان‏‏یاب از اندیشۀ روان‏کاوانۀ معاصر یا به دیگر سخن، مجموعه آرای پسافرویدی را پیش نهاده‏اند. این درآمدِ پُرمایه و همه‏فهم اندیشه روان‏کاوانه مدرن را با بهره‏گیری از مطالعات موردیِ پُربار و مفصل، به قامت درک همگان دوخته و کتابی کارآمد و از جهاتی کم مانند را به خوانندگان و متخصصان روان کاوی عرضه کرده است.
زیگموند فروید، عصب شناس برجسته اتریشی و بنیانگذار دانش روانکاوی، به عنوان یک روش درمانی در روانشناسی بود.
فروید سال ۱۸۸۱ از دانشگاه وین، پذیرش گرفت و سپس، در زمینه های اختلالات مغزی و گفتاردرمانی و شناخت بیماری نادر آروشا کالبدشناسی اعصاب میکروسکوپی، در بیمارستان عمومی وین، آغاز به پژوهش کرد. او به عنوان استاد دانشگاه در رشته نوروپاتولوژی، در سال ۱۸۸۵ منصوب شد و در سال ۱۹۰۲ به عنوان پروفسور شناخته شد.

فروید فنونی را مانند به کارگیری تداعی آزاد (به روشی گفته می شود که در آن بیمار هرآنچه را به ذهنش خطور می کند، بیان می کند) به کار برد. و همچنین کشف انتقال ( انتقال به معنای آن است که مراجع با درمان گر خود مانند یکی از افراد مهم دوران کودکی اش برخورد می کند؛ به عبارت دیگر احساسات و هیجان هایی را که نسبت به ابژه مهمی مانند پدر و مادر داشته به درمان گر خود منتقل می کند. همچنین فروید روش روانشناسی تحلیلی یا پویا را ارائه کرد.

استفن ای. میچل (زاده ۲۳ ژوئیه ۱۹۴۶ – درگذشته ۲۱ دسامبر ۲۰۰۰) روانشناس بالینی و روانکاو بود. کتاب او با جی گرینبرگ، روابط ابژه در نظریه روانکاوی (۱۹۸۳)، به یک کتاب درسی کلاسیک در مقاطع تحصیلات تکمیلی و مؤسسات تحصیلات تکمیلی تبدیل شد و یک مرور کلی و مقایسه چندین نظریه روانکاوی را ارائه داد. او را رهبر روانکاوی رابطه ای می دانستند. میچل به ایجاد مسیر ارتباطی برنامه فوق دکتری دانشگاه نیویورک در روان درمانی و روانکاوی کمک کرد.

نشر نو «تاریخ روان کاوی؛ از فروید تا کنون» نوشته «استفن میچل» و «مارگارت بلک» را با برگردان علیرضا طهماسب در ۴۹۴ صفحه، به بهای ۵۷۰ هزار تومان منتشر کرده است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب