10درصد بورس در اختیار سهام عدالت   -   ارزش سهام عدالت 500 و  یک میلیون تومانی چقدر شد؟
سرویس اقتصادی - معاون وزیر اقتصاد از افزایش ارزش سبد سهام عدالت تا مرز ۷۰۰ تا ۸۰۰هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: در زمان حاضر هر سهام عدالت که با قیمت یک‌میلیون تومان واگذار شده بود حداقل ۲۰میلیون تومان ارزش دارد و ارزش سهام عدالت ۵۰۰هزارتومانی هم الان بین ۸ تا ۱۰میلیون تومان است.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از همشهری - محاسبات همشهری نشان می دهد فقط ارزش ۳۶شرکت بورسی موجود در سبد سهام عدالت ۶۶۰هزار میلیارد تومان، یعنی معادل ۱۰درصد از کل ارزش بازار سهام است.

۱۵سال بعد از واگذاری نخستین برگه سهام عدالت بالاخره از اردیبهشت۱۳۹۹ روند آزادسازی سهام عدالت شروع شد و سازمان خصوصی سازی از طریق ۲روش مستقیم و غیرمستقیم فرایند کار را آغاز کرد. در آن زمان از میان ۴۹میلیون مشمول فقط بخش کوچکی از دارندگان سهام عدالت توانستند سهام خود را بفروشند. بعد از آن به دلیل نزول شاخص های بورس روند آزادسازی سهام عدالت متوقف شد. اعتقاد کلی بر این بود که فروش سهام عدالت از سوی مشمولان می تواند اثر منفی بر شاخص های بورس داشته باشد. موضوعی که هنوز درباره آن بررسی کارشناسی انجام نشده است.

در چنین شرایطی تازه ترین اطلاعات از مجموع ارزش دارایی های کل مشمولان سهام عدالت نشان می دهد ارزش سهام ۴۹میلیون مشمول سهام عدالت با رشد زیادی مواجه شده و آنطور که روز گذشته معاون وزیر اقتصاد خبر داد به رقمی اعجاب آور رسیده است.

محاسبات همشهری هم نشان می دهد فقط ارزش سهام شرکت های بورسی موجود در سهام  عدالت ۱۰درصد از مجموع کل ارزش بازار سهام را تشکیل می دهد.

ارزش سهام شرکت های بورسی

آمارها نشان می دهد هم اکنون ۴۹شرکت در سبد سهام عدالت حضور دارند که از این تعداد ۳۶شرکت در بورس و فرابورس مبادله می شوند و سهام ۱۳شرکت دیگر در بورس حضور ندارند.

در ابتدا شرکت های موجود در سبد سهام عدالت ۶۰شرکت بودند، اما با توجه به اینکه مجموع وجوه حاصل از سود سهام شرکت ها تا سال۹۵ کفاف تسویه ارزش سهام ۶۰شرکت را نمی داد، سازمان خصوصی سازی در این باره تجدیدنظر کرد و ۱۱شرکت و بخشی از سهام شرکت دخانیات را از سبد سهام عدالت خارج کرد.

محاسبات همشهری نشان می دهد جمع کل سهام ۳۶شرکت بورسی متعلق به مشمولان سهام عدالت ۶۶۰هزار میلیارد تومان، یعنی بیش از ۱۰درصد از کل ارزش بازار سرمایه را شامل می شود که از این میزان سهم ۴شرکت شامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت تهران بیش از سایر شرکت هاست.

طبق این اطلاعات ۱۳۸هزار میلیارد تومان از مجموع کل ارزش سبد سهام عدالت مربوط به سهام هلدینگ خلیج فارس و ۹۱هزار میلیارد تومان به ملی صنایع مس مربوط است. فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت اصفهان نیز به ترتیب ۷۸۳۰۰ و ۶۹۴۴۰میلیارد تومان از جمع کل ارزش سبد سهام عدالت را به خود اختصاص داده اند.

با توجه به آنکه سهام ۱۳شرکت حاضر در سبد سهام عدالت در بورس دادوستد نمی شود اطلاعات کاملی در مورد ارزش آنها در دست نیست با این حال با توجه به آماری که معاون وزیر اقتصاد در مورد ارزش سبد سهام عدالت ارائه کرده احتمالا جمع کل ارزش سهام این شرکت ها نیز رقمی بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان است.

ارزش ۸۰۰هزار میلیارد تومانی سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد خبر داده، ارزش اسمی سهام عدالت، در تاریخی که واگذار شد، ۲۵هزار میلیارد تومان بود اما این سهام هم اکنون به نرخ روز بین ۷۰۰ تا ۸۰۰هزار میلیارد تومان ارزشگذاری می شود.

هادی قوامی تأکید کرد: در زمان حاضر هر سهام عدالت که با قیمت یک میلیون تومان واگذار شده بود حداقل ۲۰میلیون تومان ارزش دارد و ارزش سهام عدالت ۵۰۰هزارتومانی هم بین ۸ تا ۱۰میلیون تومان است. او ادامه داد: ۶دهک از جمعیت کشور شامل ۴۹میلیون نفر سهامدار سهام عدالت هستند.

واگذاری سهام به جامانده ها

معاون وزیر اقتصاد همچنین درباره واگذاری سهام به جامانده های سهام عدالت گفت: از طریق سازمان خصوصی سازی در تلاش هستیم تا جاماندگان سهام عدالت نیز بتوانند سهام عدالت خود را دریافت کنند.

قوامی تأکید کرد: مدل واگذاری ها در سال های اخیر تغییر ماهیت پیدا کرده است تا گروه های هدف بیشتری را در بر گیرد.

10درصد بورس در اختیار سهام عدالت   -   ارزش سهام عدالت 500 و  یک میلیون تومانی چقدر شد؟

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین