(عکس) ال 90 ایرانی با طراحی و مشخصات فنی جدید

(عکس) ال 90 ایرانی با طراحی و مشخصات فنی جدید

۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - مدیر پروژه توسعه، تأمین و تکوین پیشرانه P۹۰، از جمله دستاورد‌های پروژه داخلی سازی قوای محرکه ال ۹۰ ایرانیزه شده را وابستگی خارجی حداقلی در تولید، ایجاد یک پلتفرم و محصول جدید در گروه سایپا، جذب سرمایه‌گذاری و امکان توسعه محصولات می‌داند. لازم به ذکر است که این پروژه از اوایل سال ۹۹ آغاز شده و تاکنون در دست اقدام است.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از فرارو - یکی از برنامه های گروه صنعتی سایپا عرضه خودروی P۹۰ یا همان ال ۹۰ ایرانیزه شده با پیشرانه متفاوت و جدید است. پیش تر تأکید شده بود که به منظور عدم وابستگی به خارج از کشور و توسعه و تکوین قوای محرکه پی ۹۰، قرار است از شرکت مگاموتور و پتانسیل های آن استفاده شود.

به گزارش گجت نیوز، از زمانی که صنعت خودروسازی ما تحریم شده، خودروسازان در صدد هستند تا قطعات خودرو و دیگر نیازمندی ها را در داخل و با کمک متخصصان داخلی تولید کنند.

به گفته مدیر پروژه توسعه، تأمین و تکوین پیشرانه P۹۰، با وجود زیرساخت های مناسب گروه خودروسازی سایپا به ویژه شرکت مگاموتور، این پروژه در راستای تولید محصول جدید و منطبق با استاندارد های تعریف شده آغاز شد.

مجتبی احمدی همچنین در ادامه افزود: بر این اساس و با هدف وابستگی حداقلی به واردات در شرایط تحریمی فعلی و بیشترین عمق ساخت داخل مقرر شد از موتور ME۱۶ و گیربکس ۵F۱۸PE به منظور قوای محرکه این پلتفرم جدید استفاده شود.

(عکس) ال 90 ایرانی با طراحی و مشخصات فنی جدید

به اعتقاد وی باید از توانمندی های داخلی در جهت پیشبرد اهداف استفاده کرد و تولید موتور، گیربکس و اکسل باید در شرکت های قطعه سازی داخل انجام شود.

احمدی تأکید کرده هم اکنون در شرکت مگاموتور مشغول ساخت و راه اندازی خط مونتاژ پیشرانه جدید سایپا، ME۱۶ هستند و در خصوص جعبه دنده ۵F۱۸PE نیز باید گفت در حال حاضر پیگیری های لازم در مورد ساخت قالب آن رصد می شود.

وی اضافه کرد: در حوزه قطعات اکسل و ترمز نیز به دلیل جدید بودن طرح و لزوم انجام فعالیت های گسترده و متنوع در این حوزه، از طریق همکاری با شرکت های مطرح داخلی در حوزه ساخت قالب، مجموعه سازی و ایجاد زنجیره تامین قطعات ترمزی عقب و جلو، پوسته اکسل عقب و ساب فریم با همکاری واحد تامین مگاموتور اقدامات وسیعی آغاز شده است.

(عکس) ال 90 ایرانی با طراحی و مشخصات فنی جدید

احمدی از جمله دستاورد های پروژه داخلی سازی قوای محرکه ال ۹۰ ایرانیزه شده را وابستگی خارجی حداقلی در تولید، ایجاد یک پلتفرم و محصول جدید در گروه سایپا، جذب سرمایه گذاری و امکان توسعه محصولات می داند. لازم به ذکر است که این پروژه از اوایل سال ۹۹ آغاز شده و تاکنون در دست اقدام است.

مدیر پروژه توسعه، تأمین و تکوین قوای محرکه P۹۰ در پایان خاطرنشان کرد: بنا به تغییراتی که در تعریف قوای محرکه این پروژه صورت پذیرفت، از ابتدای سال جاری با تعاریف جدید، به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و با توجه به گستردگی این پروژه شرکت های پارس خودرو، سازه گستر، مرکز تحقیقات و نوآوری و همچنین قالب های صنعتی سایپا، در پروژه مشارکت دارند و امیدواریم با همکاری همه بتوانیم تا پایان سال ۱۴۰۲ شاهد تولید انبوه این محصول باشیم.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط