چگونه سکه اصلی با تقلبی را تشخیص دهیم؟   -   توصیه یک کارشناس بازار طلا و سکه به مردم
سرویس اقتصادی - کارشناس ارشد طلا و جواهر با تأکید بر اینکه تشخیص سکه اصل از تقلبی توسط کارشناس متخصص صورت می‌گیرد، گفت: مردم می‌توانند با ذره بین سکه را نگاه کنند، چون نقاط ریز سکهِ اصل بر اساس اصول هندسی است ولی سکه‌های تقلبی خطوط نامنظم دارند.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از همشهری - محمد کشتی آرای افزود: نحوه تشخیص سکه تقلبی از اصل برای افراد عادی مشکل است، سکه هایی که توسط بانک مرکزی ضرب می شود دارای عیار هزار در ۹۰۰ است، در حالی سکه های تقلبی این عیار را ندارند حتی در بعضی از مواقع سکه را با فلزاتی مانند مس و برنج درست می کنند و با لایه ای مانند طلا روی آن را می پوشانند که در واحدهای غیرمجاز به فروش می رسد. تشخیص سکه اصل از تقلبی توسط کارشناس متخصص صورت می گیرد.

وی افزود: بسته بندی سکه ها به ابتکار واحدها بوده و الزامی نیست که سکه حتما به صورت بسته بندی خرید و فروش شود، بنابراین اگر سکه باز باشد به صورت باز خرید و فروش می شود که در زمان باز بودن تشخیص تقلبی از اصل آن راحت تر است، حتی مردم می توانند با ذره بین سکه را نگاه کنند، چون نقاط ریز سکهِ اصل بر اساس اصول هندسی است ولی سکه های تقلبی خطوط نامنظم دارند.

کشتی آرای با بیان اینکه افراد باید از صرافی های مجاز اقدام به خرید سکه کنند، گفت: تشخیص سکه اصل از تقلبی، بدون بسته بندی آسان تر است، اما با این وجود اگر افراد خواهان خرید سکه بسته بندی هستند باید سکه را از جایی بخرند که اسم و آدرس واحد روی سکه ثبت شده باشد.

وی به نکات کلیدی در هنگام خرید طلا و سکه اشاره کرد و بیان کرد: افراد باید طلا و سکه را از واحدهای دارای جوازِ کسب خریداری کنند، همچنین باید فاکتور رسمی واحد را اخذ کنند و در نگهداری فاکتور دقت کنند، چون در فاکتور تاریخ، آدرس، قیمت طلا و میزان وزن درج شده است.

منبع: تسنیم

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین