افزایش 70 درصدی قیمت خودرو های دست دوم در بازار اروپا

افزایش 70 درصدی قیمت خودرو های دست دوم در بازار اروپا

۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - بازار خودرو اروپا نیز از کمبود نیمه‌رسانا‌ها در امان نمانده و به دلیل گرانی و کاهش تولید، بازار خودرو‌های دست‌دوم در کشور‌های اروپایی از رونق برخوردار شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از فرارو - کمبود تولید خودرو در بازار اروپا فروش خودرو های دست دوم در این بازار را افزایش داده و باعث گرانی ۷۰ درصدی این خودرو ها شده است.

به گزارش تسنیم، انجمن صنعت خودروی آلمان هشدار داده است اگر اقدامی برای رفع کمبود نیمه رسانا ها انجام نشود تولید خودرو جهان تا سال ۲۰۲۶ با افت ۲۰ درصدی مواجه خواهد شد.

کمبود چیپ موجب کاهش ۹ درصدی در تولید خودرو جهان در سال ۲۰۲۱ شد. این در حالی است که با گذار صنعت خودرو به سمت تولید خودرو های برقی تقاضا برای چیپ ها تا سال ۲۰۳۰ سه برابر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، بازار خودرو اروپا نیز از کمبود نیمه رسانا ها در امان نمانده و به دلیل گرانی و کاهش تولید، بازار خودرو های دست دوم در کشور های اروپایی از رونق برخوردار شده است.

پایگاه خبری اکسترا در این باره نوشت: تحت تاثیر شیوع کرونا و کمبود خودرو های نو، شاهد افزایش قابل توجه قیمت خودرو های دست دوم بوده ایم.

این گزارش افزود: درحالی که پیش از شیوع کرونا یک دستگاه خودرو دست دوم در برابر پنج هزار یورو معامله می شد در حال حاضر همان خودرو با قیمت بیش از هشت هزار و ۵۰۰ یورو معامله می شود.

در مجموع قیمت خودرو های دست دوم نسبت به دوران پیش از شیوع کرونا در فوریه ۲۰۲۰ حدود ۷۰ درصد افزایش داشته است. قیمت خودرو های دست دوم نسبت به سال قبل در همین زمان بیش از ۱۶ درصد رشد داشته است.

درعین حال، طی سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ تورم خودرو های دست دوم در بازار اروپا کمتر شده و در این دوره فقط ۱.۴ درصد به قیمت این خودرو ها افزوده شده که کمترین رشد قیمت این خودرو ها از سه ماهه سوم ۲۰۱۹ به این سو است.

در اوج کرونا قیمت خودرو در اروپا هر سه ماه یک بار پنج درصد افزایش می یافت.

یک کارشناس اقتصادی در مورد علت کاهش سرعت تورم در بازار خودرو گفت: هزینه های زندگی بالا رفته و همین مساله تقاضا در بازار خودرو را کاهش داده است.

بر اساس این گزارش، در جریان دوران کرونا خریداران خودرو های نو در برخی کشور های اروپایی مجبور بودند از ۶ ماه تا یک سال برای دریافت خودرو های خریداری شده صبر کنند. وضعیت در ایرلند بدتر بوده است، زیرا به دلیل خروج انگلیس از اتحادیه اروپا روند صادرات خودرو از انگلیس به این کشور مختل شده است.

گزارش انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا نشان می دهد تولید خودرو در قاره اروپا در سال ۲۰۲۲ نیز کاهشی بوده است. کل تولید خودرو در این قاره طی ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۲ به ۹ میلیون و ۷۳۲ هزار دستگاه رسیده که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۲.۴ درصد کاهش داشته است.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب