سریال تورم در بازار فولاد

سریال تورم در بازار فولاد

۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۱ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس اقتصادی - کاهش تولید محصولات فولادی در چندماه اخیر به دلیل بحران گازی از دیگر دلایل افزایش قیمت‌ها در این بازار شمرده می‌شود. پس از ورود اولین موج سرما به کشور در اوایل زمستان سال‌جاری تامین انرژی واحد‌‌‌های تولیدی صنعتی از جمله بخش فولاد به دلیل جلوگیری از قطعی گاز بخش خانگی با محدودیت مواجه شد.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از فرارو - افزایش قیمت ها در بازار فولاد متاثر از جو نااطمینانی و رشد انتظارات تورمی در کشور ادامه دارد. در حالی که روز گذشته عرضه شمش فولاد در رینگ داخلی بورس کالا رشد چشمگیری را تجربه کرد، به دلیل افزایش بهای پایه همچنان میانگین قیمت معاملاتی این کالا نسبت به هفته گذشته حدود هزار تومان افزایش یافت. از طرفی وزارت صمت به عنوان تنظیم گر این بازار اطلاعیه ای را در راستای عرضه کامل محصولات فولادی در رینگ داخلی به تولید کنندگان ابلاغ کرده است تا از طریق افزایش عرضه ها مانع جهش قیمتی در این بازار شود. با این حال بسیاری از کارشناسان با وجود شرایط حاکم بر کشور این راهکار را موقتی می دانند.

به گزارش دنیای اقتصاد، رشد چشمگیر عرضه شمش فولاد نیز نتوانست مانع رقابت های قیمتی سنگین برای این محصول شود. در حالی که میانگین عرضه شمش فولاد در رینگ داخلی بورس کالا به میزان 130 هزار تن می رسد و حتی به ندرت در عرضه های هفتگی از مرز 100 هزار تن عبور می کند، بررسی معاملات در بستر بورس کالا نشان می دهد که میزان عرضه این محصول طی روز گذشته به بیش از 146 هزار تن رسید. با این حال افزایش حجم عرضه ها نیز نتوانست مانع رشد نرخ شود. دوشنبه گذشته هر کیلوگرم شمش فولادSP5 به طور میانگین با قیمت پایه 20 هزار تومان عرضه شد که نسبت به عرضه های هفته گذشته افزایش 2 هزار و 500تومانی را تجربه کرد.

همچنین برتری 27درصدی تقاضا نسبت به عرضه موجب شد تا میانگین قیمت پایانی معامله با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس به 22 هزار تومان به ازای هر کیلو گرم برسد. به نظر می رسد همگام با افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، بهای محصولات فولادی نیز در حال رشد است. از طرفی با وجود رشد قیمتی چشمگیر در این بازار طی هفته های گذشته، تجار همچنان دست به رقابت های قیمتی سنگین زده و ترجیح می دهند موجودی انبارهای خود را پیش از اتمام سال جاری پر کنند. در واقع افزایش انتظارات تورمی، جهش پی درپی بهای ارز همزمان با افزایش نااطمینانی در کشور موجب شده است تا ذهنیت فعالان بازار از افزایش قیمت ها مقطعی نباشد و بیش از هر زمانی انتظار برای رشد قیمت ها در 1402در بین تولیدکنندگان و تجار داخلی رواج پیدا کند.

لزوم افزایش عرضه ها در رینگ داخلی

کاهش تولید محصولات فولادی در چندماه اخیر به دلیل بحران گازی از دیگر دلایل افزایش قیمت ها در این بازار شمرده می شود. پس از ورود اولین موج سرما به کشور در اوایل زمستان سال جاری تامین انرژی واحد های تولیدی صنعتی از جمله بخش فولاد به دلیل جلوگیری از قطعی گاز بخش خانگی با محدودیت مواجه شد. از آنجا که گاز نقش مهمی در فرآیند تولید محصولات فولادی ایفا می کند، فعالیت این بخش در سطوح بالایی متوقف شد. در نتیجه این قطعی، صنعت با کاهش تولید و عرضه مواجه شد که درنهایت سبب افزایش قیمت ها طی ماه های اخیر شده است.

حال اما به نظر می رسد سیاستگذار به دنبال افزایش عرضه در این بازار به منظور جلوگیری از جهش قیمت هاست. به گزارش «برنا»، روز گذشته سیف اله امیری، معاون معادن و فرآوری مواد دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، مصوبات ستاد تنظیم بازار در خصوص گواهی صادراتی محصولات مشمول عرضه در بورس کالا را به مدیرعامل این بورس ابلاغ کرد. به موجب این گزارش تولید کننده از این پس مجبور به عرضه کل تولید خود در تالار داخلی بورس کالاست و در صورتی که عرضه در این بستر سبب فروش کامل نشود، مجاز به عرضه کالا در تالار صادراتی است تا امکان خرید آن توسط صادرکنندگان مجاز شود. همچنین کلیه معاملات در این بستر باید به صورت نقدی انجام شود و عرضه کنندگان از فروش کالا به صورت اعتباری خودداری کنند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از این اطلاعیه هایی را در راستای الزام عرضه 100درصدی محصولات فولادی در رینگ داخلی بورس کالا صادر کرده بود که با وجود ابلاغ به دلایلی همچون عدم امکان پذیری اجرا نشده است. برخی تحلیلگران معتقدند، مشکل اصلی در این بازار میزان عرضه نیست. درست است که طی ماه های اخیر به دلیل ایجاد موانع، تولید کاهش یافته است؛ اما به طور کلی سطح عرضه داخلی در وضعیت مناسبی قرار دارد و با وجود تورم مزمن در کشور نمی توان انتظار کاهش قیمت در بازار فولاد و بازارهای دیگر را داشت.

در واقع حتی در صورت اجرایی شدن این ابلاغیه و افزایش میزان عرضه های داخلی نمی توان انتظار افت چشمگیر در قیمت ها را داشت؛ چرا که وقتی تورم در کشور در سطح بالای 60 درصد قرار گرفته و بهای آزاد ارز همراه با انتظارات تورمی روز به روز افزایش می یابد، نمی توان با مُسکن موقتی افزایش عرضه تورم قیمت ها را در این بازار درمان کرد. در واقع راه حل های ذکرشده نقش درمان های کوتاه مدت و نه چندان موثر را ایفا می کنند. به عقیده برخی کارشناسان با توجه به روند صعودی قیمت دلار در بازار آزاد و همچنین قیمت فولاد در بازارهای جهانی، قیمت های ثبت شده فولاد و محصولات فولادی در هفته گذشته و این هفته چندان عجیب نیست.

آیا لغو معاملات موثر است؟

در راستای تنظیم بازار و قیمت ها، بورس کالا بسیاری از معاملات بازار فولاد را در این بستر طی هفته های گذشته لغو کرده است. برتری چشمگیر تقاضا نسبت به عرضه در این بستر را که سبب رقابت های قیمتی بی سابقه در رینگ داخلی این سازمان شده است می توان علت لغو کل معاملات فولاد در هفته انتهایی بهمن و همچنین معاملات یکی از عرضه کنندگان اصلی شمش فولاد در هفته ابتدایی اسفندماه دانست. به طور سنتی این نهاد برای جلوگیری از بازارسازی و رشد کاذب قیمت ها هنگام رخداد رقابت های قیمتی سنگین به جریان معاملات ورود کرده و در صورت لزوم آن را لغو می کند. با این حال باید توجه کرد زمانی که بهای مقاطع طویل فولادی همچون میلگرد در بازار آزاد به قیمتی بیش از 30 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است، نمی توان گفت که خرید شمش فولاد در کانال 22 هزار تومانی غیر واقعی است و باید در این بازار دخالت کرد. از طرفی حتی اگر بورس کالا بر این سیاست اصرار ورزد، می توان آن را همچون راهکار اول که افزایش عرضه ها بود درمانی موقتی نامید؛ چرا که نمی شود از واقعیت های بازار تا ابد فرار کرد و با توجه به شرایط، چشم انداز اقتصادی آینده نامشخص است و در چنین فضایی روند صعودی قیمت محصولات عرضه شده در بورس کالا ادامه خواهد داشت.

راهکار های کوتاه مدت چقدر اثرگذار است؟

به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی، راهکارهایی همچون افزایش عرضه ها یا ابطال معاملات، موقتی است و تا زمانی که سیاست های اقتصادی کشور در سطح کلان درست نشود، نمی توان انتظار ثبات در هیچ بازاری از جمله فولاد را داشت و افزایش قیمت چه در بازار آزاد و چه در بورس کالا ادامه خواهد داشت. همچنین عدم اعتماد به سیاست های ارزی دولت و بانک مرکزی موجب شده است تا هنگام جهش های ارزی ذهنیت فعالان بازار از تورم انتظاری به سرعت افزایشی شود که خود موجب خریدهای هیجانی به دلیل واهمه از شرایط در آینده می شود و آهنگ رشد قیمت ها شتاب بیشتری می گیرد. از طرفی بررسی شرایط اقتصادی حاکم بر کشور نشان می دهد که شرایط ریسک و نااطمینانی همچنان پابرجاست و راهکار های موقت تنها در کوتاه مدت می تواند اثر گذار باشد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب