ادعای طالبان؛تورم افغانستان را نصف کردیم

ادعای طالبان؛تورم افغانستان را نصف کردیم

۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۹ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - وزارت اقتصاد طالبان می‌گوید که در یک سال گذشته توانسته نرخ تورم را بیش از ۵۰ درصد کاهش دهد.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از خبرآنلاین - از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، «عبداللطیف نظری» معاون وزارت اقتصاد طالبان می گوید در یک سال گذشته نرخ تورم از ۱۸.۳ درصد به ۹.۱ درصد کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: طالبان در حالی در کاهش نرخ تورم موفق بوده که افغانستان با چالش های زیادی از جمله محدودیت های بانکی و مشکل در صادرات مواجه بوده است.

بر اساس گفته های نظری، نرخ تورم در افغانستان در مقایسه با کشورهای همسایه و منطقه بسیار پایین است و این یک نقطه درخشان برای طالبان است.

.ی همچنین به افزایش صادرات اشاره کرد و گفت که در یک سال گذشته افغانستان افزایش بی سابقه در صادرات داشته و بانک جهانی نیز شکست رکورد بی سابقه را تایید کرده است.

به گفته نظری، افغانستان در امسال ۱.۹ میلیارد دلار صادرات داشته است که بیشتر اقلام صادراتی آن به هند و پاکستان صادر شده است.

نظری در قسمت دیگر سخنان خود گفت: طالبان در بُعد جمع آوری مالیات نیز موفق بوده و شفافیت و نظارت را جایگزین فساد کرده است.

وی افزود که تعرفه ها در گمرکات نیز به صورت شفاف جمع آوری شده و عواید زیادی را به خزانه دولت واریز کرده است.

معاون وزارت اقتصاد طالبان در پایان صحبت های خود خاطرنشان ساخت که «درآمدزایی»، «افزایش صادرات»، «جمع آوری موفقانه مالیات» و «کنترل نرخ تورم» از جمله عمده ترین دستاوردهای اقتصادی طالبان است و این موارد برای مردم افغانستان امیدبخش بوده است.

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب