پورمحمدی: مردم با گوشت و پوست خود گرفتاری ها را لمس می کنند -  از کنار تحریم نمی توان به سادگی گذشت
سرویس اقتصادی - کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اقتصاد دغدغه جدی مردم است و مشکلات اقتصادی صرفاً راه‌حل اقتصادی ندارد.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از خبرآنلاین - حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی امشب ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ در میزگرد اقتصادی انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: اقتصاد مسئله مهم امروز کشور و دغدغه جدی مردم است. کارشناسان و مدیران از گرفتاری ها باخبرند اما مردم با گوشت و پوست خود این گرفتاری ها را لمس می کنند. ما باید روشن سازیم که روند آینده مدیریت کشور در این حوزه چه تحولی را ایجاد می کند و چه مسیری را پیش می گیرد.

وی افزود: وقتی با کارشناسان صحبت می کنیم، از فعالان بخش خصوصی اتاق بازرگانی تا استادان دانشگاه همه می گویند حل مشکلات اقتصادی صرفاً راه حل اقتصادی ندارد بلکه دو شریک جدی دارد؛ یکی مسائل بین المللی که ما را درگیر تحریم سخت و آزاردهنده کرده است و باید به رفع موانع در این بخش همت کنیم و دیگری اینکه به یک وفاق و اعتماد برای موفقیت رویکردها و ایده های اقتصادی نیازمندیم. اگر چنین نباشد به نتیجه ای که می خواهیم نمی رسیم.

پورمحمدی تصریح کرد: از کنار تحریم نمی توان به سادگی گذشت. ما در اوایل دهه ۹۰ با اقتصادهای موفق منطقه همپا بودیم اما در ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر این توفیق نصیب ما نشد. ما در داخل هم دچار یک خودتحریمی شده ایم و بسترهای معیوب را تقویت کرده ایم. تشدید رانت ها و اعطای تسهیلات را شاهد بودیم که فسادهایی به همراه داشته است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما ۱۳۰ میلیارد دلار در سال های اخیر رانت انرژی می دهیم که بخشی از آن ضایع می شود و مزایای آن هم نصیب افراد و بخشهای خاص شده است. همچنین موضوع ارز ترجیحی که برای کاهش قیمت ها بود متاسفانه در مواردی چندان کارآمد نبود و موجب تمتع افراد و گروه های خاص شد.

پورمحمدی گفت: رانت مجوزها و قیمت گذاری ها متأسفانه منجر به تشدید تحریم و تشویق تحریک کنندگان شد که به دهک های پایین ما افزود و فاصله میان دهک ها را افزایش داد و صدمات جدی به معیشت مردم وارد کرد. البته ما به تاب آوری ملی و اقتصادی خود شکی نداریم اما آسیب ها جدی شده است و برای آن باید برنامه ریزی کرد.

وی ادامه داد: اگر اعتماد مردم به ما جلب شود حل مشکلات اقتصادی و شتاب گیری رفع این مسائل تداوم خواهد یافت. ما نمی توانیم با کشمکش های جناحی، رفع مشکلات خود و به ویژه شکستن تحریم ها را دنبال کنیم. در دولت قرار مصمم هستیم که به تغییر رفتار اقتصادی دعوت کنیم.

ادامه دارد...

برای دسترسی سریع به تازه ترین اخبار و تحلیل رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب