ایرلاین ها با آزادسازی بنزین هواپیما تنبیه می شوند؟

ایرلاین ها با آزادسازی بنزین هواپیما تنبیه می شوند؟

۰۴ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۵ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس اقتصادی - بعد از اقدام ایرلاین‌ها برای آزادسازی قیمت بلیت، دولت هم به دنبال آزادسازی قیمت بنزین هواپیماست. طبق آمارها، دولت سیزدهم ۴.۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده و تزانزیت نیز ۶۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از همشهری - ایرلاین ها با استناد به رأی دیوان عدالت اداری قیمت بلیت را آزاد کرده اند و آنگونه که محمد محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری می گوید پیشنهاد آزادسازی بنزین هواپیما در مسیرهای داخلی به دولت ارسال شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: قیمت سوخت جت بخش بار، مراکز آموزشی، هلی کوپتری آزاد محاسبه می شود. تنها سوخت پروازهای داخلی ایرلاین های ایرانی با قیمت ۶۰۰ تومان عرضه می شود.

همشهری پیش از این با استناد به آمار و ارقام رسمی از تخصیص یارانه ۳۵ هزار میلیارد تومانی به بنزین هواپیما خبر داده بود. بر اساس این آمارها، ایرلاین ها در حالی قیمت بلیت مسیرهای داخلی را آزاد کرده و تا پیش از دو برابر افزایش داده اند که به ازای هر نفر ساعت حدود یک میلیون تومان یارانه سوخت دریافت می کنند.

جذب ۴.۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی در دولت سیزدهم

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش های سرمایه گذاری جهان اعلام کرد: ایران در سال ۲۰۲۳ توانسته است یک میلیارد و ۴۲۲ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کند.

ایران در سال ۲۰۲۲ نیز بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۲۱ نیز یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده بود.

بدین ترتیب میزان کل جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در سه سال دوره دولت سیزدهم چهار میلیارد و ۳۴۷ میلیون دلار بوده است.

آب شرب مشترکان بدمصرف با اطلاع قبلی قطع می شود

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در مورد برخورد با مشترکان پرمصرف و بدمصرف، اظهار داشت: مشترکان بد مصرف اگر به اخطارها توجه نکنند آب آنها از ساعت ۹ صبح تا ۳ عصر قطع خواهد شد.

هاشم امینی با اشاره به اینکه سال گذشته این امر اجرا می شد و امسال هم با جدیت در پیک مصرف انجام خواهد شد، اظهار کرد: اقدام های صورت گرفته برای مدیریت مصرف سبب شد رشد مصرف که پیش از این سه درصد بود به کمتر از ۱.۸ درصد برسد.

امینی تعداد مشترکان آب را حدود ۲۴ میلیون نفر عنوان کرد که ۳۵ درصد مشترکان از الگو تا ۲ برابر الگو مصرف دارند و ۶ درصد مشترکان بیش از ۲ برابرالگو مصرف می کنند که ۱۶ درصد مصرف را به خود اختصاص داده اند.

دومین واحد نیروگاه فولاد مبارکه وارد مدار شد

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: دومین واحد نیروگاه فولاد مبارکه با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات وارد مدار تولید برق کشور شد. مصطفی رجبی مشهدی افزود: صنایعی که نیروگاه احداث کرده باشند، از طرح های مدیریت مصرف تابستان معاف خواهند شد.

وی با بیان اینکه سالانه یک میلیون مشترک جدید به شبکه برق کشور اضافه می شوند، تصریح کرد: حدود ۳۵۰۰ مگاوات، مصرف مشترکان جدید صنعتی است که امسال به شبکه اضافه شده اند و از برق استفاده می کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در بخش صنعتی شاهد افزایش ۱۰ درصدی مصرف برق هستیم که بخشی از آن توسط نیروگاه هایی که توسط خود صنایع احداث شده است، تأمین می شود.

رشد ۶۹ درصدی ترانزیت جاده ای

وزیر راه و شهرسازی گفت: در سال گذشته ترانزیت جاده ای ایران ۵۸ درصد رشد داشته و از ۹.۳ میلیون تن به بیش از ۱۴ میلیون تن رسید.

مهرداد بذرپاش، اظهار کرد: در سه ماهه امسال ترانزیت جاده ای ۶۹ درصد و مجموع کل ترانزیت کشور ۵۵ درصد رشد داشته که با تداوم این روند از ۲۰ میلیون تن عبور خواهد کرد.

شرایط ارسال پستی فرش دستباف به خارج

بر اساس مصوبه هیات وزیران در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ هر شخص مطابق دستورالعمل مشترک وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و میراث فرهنگی و گردشگری می تواند یک بار در سال ۲۴ متر مربع فرش دستباف ایرانی و ۴۰ متر مربع گلیم از طریق رویه پستی خارج کند.

محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش و گلیم در سقف مساحت (متراژ) وجود نخواهد داشت.

ریال آفشور با روسیه آغاز می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از ریال دیجیتال گفت: امروز سهم اسکناس و مسکوک از کل نقدینگی کشور به ۱.۳ درصد رسیده و خوشبختانه در حوزه بانکداری الکترونیک جزو برترین های دنیا هستیم.

محمدرضا فرزین در مراسم رونمایی اجرای آزمایشی ریال دیجیتال به عنوان نخستین واحد پول دیجیتال کشور که به صورت آزمایشی در جزیره کیش عملیاتی شده است، گفت: ریال دیجیتال می تواند بسترساز توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور باشد و کارایی سیستم نظارت و جمع آوری آمار مالی برای بانک مرکزی را به شکل مطلوبی افزایش و چون مستقیماً به کیف پول افراد واریزها صورت می گیرد، می توان عملیات سیاست پولی را به درستی انجام داد. ما در ادامه این پروژه باید به سمت nfc برویم و استقبال مردم از این طرح اهمیت بسزایی دارد.

وی در رابطه با جایگاه ریال دیجیتال در کم اثر شدن تحریم ها گفت: امروز اکثر کشورهای دنیا در حال تلاش برای کاهش هژمونی پول هستند و ریال دیجیتال می تواند باعث کم اثر شدن تحریم ها شود و در ادامه پروژه به کاهش آثار تحریمی کمک بسزایی داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با راه اندازی ریال آفشور در معاملات بین المللی با کشورهای همسایه نیز گفت: ریال آفشور به زودی با روسیه آغاز می شود.

آغاز ثبت نام ۳۱ مدل خودروی وارداتی

مدیر سامانه یکپارچه خودرو از آغاز ثبت نام برای خودروی وارداتی خبر داد و گفت: فقط متقاضیان دور اول که تاکنون خودرویی انتخاب نکرده اند فرصت دارند تا چهارشنبه ششم تیرماه خودروی خود را انتخاب کنند.

مهدی تقدسی افزود: در این مرحله از عرضه خودروهای وارداتی برای متقاضیان، ۳۱ مدل خودرو عرضه شده که با توجه به گستردگی این طرح، تمامی افراد دارای نوبت که تاکنون طی طرح های عرضه اجرایی شده، هنوز خودرویی را انتخاب نکرده، حتماً بایستی خودروی خود را انتخاب کنند.

در ایران چقدر سوخت مصرف می شود؟

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی گفت: روزانه ۲۰۵ میلیون لیتر فرآورده های نفتی در کشور مصرف می کنیم که رشد سالانه ۸ درصدی دارد.

جلیل سالاری اظهار کرد: میزان مصرف در بخش حمل ونقل با روزانه ۱۱۸ میلیون لیتر بنزین و ۶۵ میلیون لیتر گازوئیل درحالی که ۳۱ میلیون وسیله نقلیه در حال تردد در کشور داریم، با هیچ استاندارد و ملاکی همخوانی ندارد.

او افزود: در ایران خودروی بنزینی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش به طور متوسط ۱۲ لیتر بنزین و خودروی گازوئیلی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش ۵۵ تا ۶۰ لیتر گازوئیل مصرف می کند که می توان با استانداردسازی خودروها و خارج کردن خودروهای فرسوده از چرخه حمل ونقل، این ارقام را به نصف کاهش داد.

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب