زنگ خطر قیمت ها؛ تورم سالانه صعودی می شود؟

زنگ خطر قیمت ها؛ تورم سالانه صعودی می شود؟

۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۰ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اقتصادی - بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه از ۳۰.۹ درصد در فروردین امسال به ۳۱.۹ درصد در ماه گذشته افزایش یافته است.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از فرارو - تورم نقطه به نقطه در سال ۱۴۰۳ روند صعودی داشته است، این امر زنگ خطری برای تورم سالانه به حساب می آید.

به گزارش اکوایران، بررسی ها نشان می دهد تورم نقطه به نقطه از ۳۰.۹ درصد در فروردین امسال به ۳۱.۹ درصد در ماه گذشته افزایش یافته است. این در حالی است که نرخ تورم سالانه از ۴۰.۷ درصد در اسفندماه سال گذشته به ۳۶.۱ درصد در خرداد کاهش یافته است. پیش بینی می شود با توجه به روند صعودی تورم نقطه ای در سه ماه گذشته، شاهد توقف روند نزولی تورم سالانه در ماه های آتی و سپس افزایش آن باشیم.

در این گزارش به دلایل و تحلیل این روند به ظاهر متناقض در این شاخص ها پرداخته شده است.

مفهوم تورم سالانه و نقطه به نقطه

تورم در ادبیات اقتصاد کلان، متوسط افزایش مستمر و همه گیر سطح قیمت ها را نشان می دهد. سطح قیمتی سبد معینی از کالا ها در اقتصاد به وسیله شاخص قیمت مصرف کننده مشخص می شود. تورم نقطه به نقطه، تورم سالانه و تورم ماهانه از انواع روش های نشان دهنده تورم محسوب می شوند.

تورم نقطه به نقطه تغییرات شاخص قیمتی ماه مورد نظر نسبت به ماه مشابه سال قبل را اندازه گیری می کند. تورم سالانه نیز از تقسیم میانگین شاخص قیمت مصرف کننده ۱۲ ماهه منتهی به یک ماه مشخص بر میانگین شاخص قیمت مصرف کننده دوازده ماهه منتهی به ماه مشابه سال قبل به دست می آید.

بررسی ها نشان می دهد که تورم سالانه با تاخیر به شوک های قیمتی واکنش نشان می دهد. در مقابل، اما تورم نقطه به نقطه حساسیت بالایی به اتفاقات اقتصادی و سیاسی و شوک ها دارد. همچنین تورم سالانه تغییرات را آرام تر نشان می دهد، چون از طریق میانگین محاسبه شده است. به عبارت دیگر، با توجه به ماهیت محاسبه تورم سالانه، این شاخص جهش های قیمتی را به مرور نشان می دهد.

براین اساس محتمل است که تورم سالانه به دلیل روند افزایشی تورم نقطه به نقطه در ماه های گذشته به زودی روند صعودی را تجربه خواهد کرد.

زنگ خطر قیمت ها؛ تورم سالانه صعودی می شود؟

نوسانات تورم نقطه به نقطه در مقایسه با تورم سالانه

بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در طول بیش از سه سال در فروردین سال گذشته برابر با ۵۵.۵ درصد برآورد شده است. کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در فروردین ۱۳۹۹، ۱۹.۸ درصد محاسبه شده است. این ها در حالی است که بیشترین تورم سالانه در اردیبهشت سال گذشته ثبت شده که ۴۹.۱ درصد بود. کمترین تورم سالانه نیز ۲۵.۸ درصد بود که مربوط به مرداد ۱۳۹۹ است. همانطور که مشاهده می شود نوسانات تورم نقطه به نقطه بیشتر از تورم سالانه است. دلیل این امر به نحوه محاسبه هر دو شاخص مربوط می شود.

تأثیر با تأخیر کرونا بر تورم سالانه

شواهد آماری گویای آن است که در بهار سال ۱۳۹۹ و همزمان با اوج گرفتن ویروس کرونا در کشور تورم نقطه به نقطه از ۱۹.۸ درصد در فروردین این سال تا آبان روند افزایشی داشته و به ۴۶.۴ درصد رسیده است. در حالی که تورم سالانه در حدفاصل فروردین تا مرداد ۱۳۹۹ کاهشی بود و در شهریور روند صعودی به خود گرفته است. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که تورم سالانه با یک تاخیر زمانی نسبت به تورم نقطه به نقطه به تغییرات رخ داده در اقتصاد واکنش نشان داده است. به بیان دقیق تر، در این مورد تورم سالانه بعد از پنج ماه به روند تورم نقطه به نقطه واکنش نشان داده و افزایشی شده است.

تاثیرپذیری تورم سالانه از حذف ارز ترجیحی

توقف تخصیص ارز ۴۲۰۰ در اردیبهشت ۱۴۰۱ سریعا منجر به ایجاد یک شوک قیمتی در اقتصاد شد. به طوری که تاثیر آن بر تورم نقطه به نقطه در این دوره کاملا آشکار است. به گونه ای که تورم نقطه به نقطه از ۳۶ درصد در اردیبهشت به بالای ۴۷ درصد در خرداد رسید. این در حالی است که تورم سالانه در این دو ماه تغییر محسوسی نداشت و در همان محدوده ۳۸ درصد باقی ماند.

با وجود اینکه تورم نقطه ای از مردادماه در مدار نزولی قرار گرفت، اما تورم سالانه روند صعودی را تا اردیبهشت ۱۴۰۲ ادامه داد و به مرز ۵۰ درصد هم رسید. در اردیبهشت، اثر شوک تورمی جراحی اقتصادی دولت بر تورم سالانه تخلیه شد و روند نزولی تورم سالانه از خرداد ۱۴۰۲ آغاز شد.

روند افزایشی تورم نقطه به نقطه؛ صعود تورم سالانه در چشم انداز

گزارش شاخص قیمت مصرف کننده مرکز آمار در اردیبهشت و خرداد سال جاری گویای آن است که نرخ تورم نقطه به نقطه روند صعودی خود را شروع کرده و از ۳۰.۹ درصد در فروردین به ۳۱ درصد در اردیبهشت افزایش داشته است. در ادامه سطح این متغیر تورمی در ماه گذشته، ۰.۹ واحد درصد بالاتر آمده و به ۳۲ درصد رسیده است.

از سوی دیگر آمار تورم سالانه حاکی از روند نزولی آن است. به بیان دقیق تر، در فروردین امسال نرخ تورم سالانه از ۴۰.۷ درصد در ماه پایانی سال گذشته به ۳۸.۸ درصد کاهش داشته و در ماه گذشته به ۳۶.۱ درصد رسیده است؛ بنابراین می توان انتظار داشت با توجه به اینکه اثر افزایش قیمت ها در تورم نقطه ای زودتر دیده می شود، احتمالا اقتصاد ایران در ماه های آتی شاهد افزایش نرخ تورم سالانه خواهد بود.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب