چرا قیمت گوشی جهش کرد؟

چرا قیمت گوشی جهش کرد؟

۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۳ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بعد از تغییراتی که در نرخ عوارض گمرکی گوشی‌های آیفون صورت گرفت؛ قیمت مدل‌هایی از این برند آمریکایی که ریجیستر می‌شدند، رشد قابل توجهی داشت.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از فرارو - در شرایطی که سود بازرگانی گوشی های بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار تغییری نکرده، به دلیل افزایش شدید سود بازرگانی گوشی های بالای ۶۰۰ دلار از ۱۵ به ۹۶، قیمت گوشی های میان رده نیز به دلیل قاعده ی جانشینی و کشش بازار با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.

به گزارش تسنیم، بازار موبایل در این روز ها در شرایط بسیار نا به سامانی است. بررسی های میدانی نشان می دهد بعد از تغییراتی که در نرخ عوارض گمرکی گوشی های آیفون صورت گرفت، قیمت مدل هایی از این برند آمریکایی که ریجیستر می شدند، رشد قابل توجهی داشت.

لازم به ذکر است پس از ابهاماتی که در خصوص ممنوعیت واردات آیفون ۱۳ مطرح شد، چندی پیش سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که واردات محصولاتی که تا پیش از این واردات آن ها ممنوع نبوده است (آیفون ۱۳) همچنان ادامه دارد، اما حقوق ورودی آن ها تا ۹۶ درصد افزایش پیدا کرد. با توجه به قاعده گذاری مجلس در این حوزه، نرخ حقوق ورودی واردات مسافری نیز دو برابر رویه تجاری تعیین شده که به معنای نرخ ۱۹۶ درصدی برای واردات مسافری آیفون خواهد بود. همین امر منجر به افزایش قابل توجه سری گوشی های آیفون در بازار شد.

گفتنی است سایر گوشی های بالای ۶۰۰ دلار به غیر از آیفون، شامل سود بازرگانی ۲۸ درصدی هستند.

دیگر نکته ای که در بازار موبایل به چشم می خورد، افزایش قیمت گوشی های بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار است که بر خلاف گوشی های بالای ۶۰۰ دلار نه تنها سود بازرگانی آن ها افزایش پیدا نکرده، بلکه صفر است.

به نظر می رسد در شرایطی که سود بازرگانی گوشی های بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار تغییری نکرده، به دلیل افزایش شدید سود بازرگانی گوشی های بالای ۶۰۰ دلار از ۱۵ به ۹۶، قیمت گوشی های میان رده نیز به دلیل قاعده ی جانشینی و کشش بازار با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب