گزارش مهم مجلس درمورد وضعیت اینترنت در ایران چه می گوید؟

گزارش مهم مجلس درمورد وضعیت اینترنت در ایران چه می گوید؟

۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۸ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس اقتصادی - طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، سرعت اینترنت در بخش اینترنت ثابت فاصله زیادی با میانگین جهانی دارد و در مقایسه با کشور‌های دیگر، بر اساس آمار وبگاه شاخص جهانی آزمون سرعت رتبه ایران نسبت به کشور‌های دیگر، پایین‌تر است و فاصله زیادی با آن‌ها دیده می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از فرارو - مرکز پژوهش های مجلس گزارش داده که با وجود بالا بودن ضریب نفوذ اینترنت در کشور که امکان حضور در این فضا برای درصد بالایی از مردم را فراهم می کند، اما کیفیت پایین اینترنت، وجود اختلال، محدودیت در اینترنت و سرعت پایین آن و همچنین ضعف در امنیت الکترونیکی، حضور در اینترنت را با چالش مواجه کرده است.

به گزارش اعتماد، گزارش این مرکز که با عنوان «پویایی شناسی مسائل و نابسامانی های فضای مجازی در ایران» منتشر شده وضعیت اینترنت و فضای مجازی در ایران را از چند شاخص بررسی و موشکافی کرده و معتقد است که «اثر مخرب رسانه ها و تصویرسازی ها» به دلیل آن چیزی است که «شکاف مهارت های دیجیتال در مردم و همچنین استفاده زیاد از پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی خارجی در مقایسه با پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی» ساخته است. بازوی پژوهشی مجلس همچنین آنچه «شیوع تولید محتوای نامناسب» خوانده شده را نیز مرتبط با «شکاف مهارت های دیجیتال در مردم و کیفیت اینترنت» می داند.

ضریب نفوذ پایین اینترنت در ایران

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود به گزارش اتحادیه بین المللی مخابرات از ضریب نفوذ اینترنت در ایران در سال ۲۰۲۲ پرداخته و می نویسد: «طبق این گزارش ضریب نفوذ اینترنت در ایران برابر با ۸۱.۷ درصد عنوان شده که این رقم در مناطق روستایی و شهری متفاوت است و در مناطق روستایی ۶۵.۷ درصد و در شهر ها ۸۲.۶ درصد بوده است.»

این در حالی است که بر اساس داده های این وبگاه، ضریب نفوذ اینترنت در کشور هایی مانند امارات متحده عربی، عربستان، ترکیه و عمان، کره جنوبی بالاتر بوده که نشان می دهد وضعیت بهتری از ایران در این زمینه دارند. به طور مثال این شاخص برای کشور امارات و عربستان ۱۰۰ درصد، برای عمان ۹۷.۸ درصد و برای ترکیه ۸۳.۴ درصد بوده است.

این گزارش معتقد است که وضعیت ایران چندان در شاخص ضریب نفوذ اینترنت «بد» نیست، اما در عین حال فاصله زیادی میان ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت و سیار در کشور وجود دارد. بر اساس آمار برخط وبگاه اتحادیه بین المللی مخابرات، در سال ۲۰۲۲، میانگین جهانی ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت ۱۷.۶ درصد بوده، اما ایران با ۱۲.۳ درصد اشتراک پهن باند ثابت، از میانگین جهانی پایین تر است و این در حالی است که در کشور هایی مانند امارات متحده عربی ۴۰ درصد، در عربستان ۳۷ درصد، در ترکیه ۲۲.۳ درصد، در کره ۴۵.۴ درصد و در ژاپن ۳۷.۲، مشترکین اینترنت پهن باند ثابت آن ها بیشتر از میانگین جهانی است.

سرعت لاک پشتی اینترنت ایران

مرکز پژوهش های مجلس می گوید سرعت اینترنت در بخش اینترنت ثابت فاصله زیادی با میانگین جهانی دارد و در مقایسه با کشور های دیگر، بر اساس آمار وبگاه شاخص جهانی آزمون سرعت رتبه ایران نسبت به کشور های دیگر، پایین تر است و فاصله زیادی با آن ها دیده می شود. همین طور باید گفت که هر چند در همه کشور ها سرعت اینترنت در پهن باند سیار بیش از پهن باند ثابت است، اما این اختلاف در ایران بیش از دو برابر است.

رتبه پایین ایران در شاخص خدمات الکترونیک

گزارش ۲۰۲۲ سازمان ملل در «شاخص توسعه دولت الکترونیک» نشان می دهد که هرچند رتبه ایران در هر دو زیرشاخص سرمایه انسانی و زیرساخت مخابراتی بالاتر از میانگین است، اما در زیرشاخص خدمات برخط هم در سطح منطقه ای و هم در سطح جهانی، جایگاه ضعیف تری دارد و از میانگین، پایین تر است.

در زیرشاخص های مشارکت الکترونیک نیز، هم در سطح منطقه و هم در سطح جهانی و در تمامی ارکان آن، ایران رتبه پایینی دارد. همچنین در گزارش ۲۰۲۲ «شاخص جهانی کیفیت دیجیتال» که توسط شــرکت سورفشارک منتشر شده، دولت الکترونیک به عنوان یکی از زیرشاخه ها در نظر گرفته شده که در این زیرشاخص، ایران رتبه ۷۹ را از بین ۱۱۸ کشور جهان داشته است که پایین تر از میانگین جهانی است.

انتقاد از وعده ها و اظهارات عجیب زارع پور

مرکز پژوهش ها عنوان کرده که بر اساس آمار جهانی، ایران در زیرشاخص خدمات برخط دولت الکترونیک جایگاه ضعیفی دارد و این در حالی است که در گزارش های مختلف مسوولان کشور اشاره می شود که درصد بالایی از خدمات دستگاه های اجرایی به صورت برخط انجام می شود.

برای مثال وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ۴ اسفندماه سال ۱۴۰۱ مطرح کرد: «۱۰۰ درصد خدمات دستگاه های اجرایی در سال ۱۴۰۲ به صورت برخط انجام خواهد شد» و یا گفته شده که در سال ۱۴۰۱ «۹۳ درصد از دستگاه های اجرایی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده اند و حداقل ۳۰ درصد خدماتشان را از این طریق ارایه می کنند. یا ایشان در سخنرانی بهمن ماه سال ۱۴۰۲ در اجلاس وزرای دیجیتال کشور های عضو شانگ های مطرح کرد که «دولت ایران ۲۰۱ خدمت عمومی و ۷۳۴ خدمت ویژه را از حوزه قضایی و کشاورزی تا حوزه آموزش، بهداشت و فرهنگ به صورت الکترونیکی ارایه کرده است.»

همچنین بر اساس ماده (۱۰۴) برنامه هفتم توسعه، هدف کمی در پایان این برنامه در ارتباط با شاخص توسعه دولت الکترونیک، رسیدن به رتبه ۶۱ است که با توجه به رتبه ۹۱ در سال ۲۰۲۲، همچنان فاصله زیادی تا رسیدن به وضعیت مطلوب وجود دارد. با توجه به این ارقام و اعداد، رتبه پایین ایران در بخش خدمات برخط دولت الکترونیک جای تأمل دارد.

وضعیت بحرانی ایران در شکاف مهارت دیجیتال

بر اساس گزارش ۲۰۲۱ «شاخص شــکاف مهارت های دیجیتال» که توسط شرکت ویلی منتشر شده، رتبه ایران در شاخص مهارت دیجیتال از بین ۱۳۴ کشور، ۸۱ و امتیاز آن ۴.۴ بوده است. همچنین ایران در زیرشاخص نهاد های مهارت های دیجیتال رتبه ۸۲ و امتیاز ۴ در زیرشاخص پاسخگویی دیجیتال رتبه ۷۳ و امتیاز ۴.۵، در زیرشاخص پشتیبانی دولت رتبه ۸۹ و امتیاز ۳.۵، در زیرشاخص عرضه و تقاضا و رقابت پذیری رتبه ۱۱۰ و امتیاز ۴.۲، در زیرشاخص اخلاق و صحت داده رتبه ۶۱ و امتیاز ۶.۴ و در زیرشاخص شدت تحقیق رتبه ۳۵ و امتیاز ۵.۲ را دارد.

این در حالی است که در مقایسه با برخی کشور ها مانند ترکیه (رتبه ۷۹)، عربستان سعودی (رتبه ۲۸)، امارات متحده عربی (رتبه ۲)، عمان (رتبه ۲۵)، کویت (رتبه ۶۷) ایران نسبت به کشور هایی مانند امارات متحده عربی و یا عربستان و عمان رتبه پایین تری را در منطقه دارد.

هجوم مردم به اینستاگرام

مرکز پژوهش ها با استناد به نظرسنجی ایسپا در بهمن ماه سال گذشته عنوان کرده که ۴۶.۵ درصد ایرانیان از اینستاگرام؛ ۳۵.۳ درصد از واتساپ، ۳۴.۶ درصد از تلگرام استفاده می کنند و میزان استفاده از پیام رسان های داخلی بسیار کم است. مطابق این نظرسنجی کاربران ایتا ۲۵.۲ درصد، روبیکا ۲۴.۱ درصد، بله ۸.۷ درصد بوده اند و میزان استفاده از سایر پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی کمتر از ۷ درصد است.

از مهم ترین چالش های پیش روی پیام رسان ها و رسانه های اجتماعی داخلی می توان به محدودیت ترافیکی، اعتمادپذیری پایین، قابلیت های نسبی محدود، محدودیت در کاربرپسندی و شخصی سازی به طورکلی جنبه های فنی، محدودیت شبکه و امکان ارتباط با کاربران جهانی و موارد دیگر اشاره کرد.

همانطور که آمار نیز نشان می دهند، سه مورد اول پیام رسان ها و رسانه های اجتماعی که بیشترین کاربران ایرانی در آن حضور دارند، همگی پیام رسان یا رسانه اجتماعی خارجی و غیربومی هستند که در ایران فیلتر هستند و روی انگیزه استفاده از فیلترشکن و نصب آن اثرگذار است و به محدودیت دسترسی به اینترنت اشاره می کند. همچنین به طور خاص اینستاگرام بیشترین استفاده را در بین کاربران ایرانی دارد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب