ساده ترین راه برای کاهش وزن و تقویت عضلات

ساده ترین راه برای کاهش وزن و تقویت عضلات

۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۵ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - وزنه زدن نه تنها راهی عالی برای کاهش وزن است بلکه باعث افزایش قدرت بدنی و جلوگیری از کاهش حجم عضلات و ضعف ماهیچه‌ها بر اثر افزایش سن می‌شود.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری -   اینکه چگونه «وزنه زدن» را شروع کنیم می تواند کاری دشوار و گاهی پردردسر باشد، مخصوصا اگر اهل مرتب ورزش کردن نباشیم یا معمولا انجام سایر ورزش ها مانند دویدن را ترجیح دهیم. در ادامه به نکاتی می پردازیم که به انگیزه شروع وزنه زدن برای بهبود وضعیت سلامت بدن کمک می کنند:

تمهیدات پیش از آغاز

اگر در ورزش وزنه زدن به کلی تازه کار باشیم، شاید بهتر باشد دوره مقدماتی آشنایی با تجهیزات بدن سازی و نحوه استفاده صحیح از آن ها را بگذرانیم. به همین ترتیب، بهتر است به دنبال آموزش هایی باشیم که مناسب نیازها و سطح تجربه ما باشد یا حتی تحت نظر مربی یا متخصص کار کنیم.

«هدف گذاری» هم یکی از مواردی است که هنگام شروع باید در نظر داشت. باید از خود بپرسیم هدفمان چیست و در چه مدتی می خواهیم به آن برسیم و در طول روز یا هفته چقدر برای تمرین وقت داریم. هدف گذاری به ما انگیزه می دهد و مقصد را مشخص می کند.

وقتی هدفی مانند کاهش وزن یا افزایش قدرت بدنی را مد نظر داشته باشیم از عهده هر روز ورزش کردن برمی آییم اما یک یا دو روز استراحت در هفته هم مهم است.

آهسته و پیوسته عمل کردن

یک مرتبه وارد گود شدن همیشه وسوسه انگیز است اما نباید بی مقدمه بار زیادی برداشت. چنین کاری نه تنها باعث می شود درد عضلانی مدت بیشتری طول بکشد و تمرین ورزشی دشوارتر شود، بلکه چه بسا دچار آسیب هم بشویم. در موارد نادری هم افراط در وزنه زدن باعث واپاشی ماهیچه مخطط (rhabdomyolysis) می شود که خطر جانی دارد و بر اثر آسیب دیدن ماهیچه ایجاد می شود و ممکن است به نارسایی کلیه بینجامد.

برای آن که آسیب نبینیم و به تناسب اندام دست یابیم، باید وزنه را به تدریج اضافه کنیم و حتی اگر لازم باشد در ابتدا از هیچ وزنه ای استفاده نکرد. تازه کارها نیز باید در دو یا سه هفته نخست فقط هفته ای دو بار تمرین کنند تا بدن به روال جدید تمرین عادت کند و آسیب نبیند.

هفته ای یک یا دو روز استراحت

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، وقتی هدفی مثل وزن کم کردن یا افزایش قدرت بدنی مد نظر باشد، می توان به سراغ هر روز تمرین کردن رفت اما برای آن که آسیب نبینیم یا ماهیچه ها فرصت ترمیم و رشد داشته باشند، باید هفته ای یک یا دو روز استراحت کنیم.

احساس خستگی زیاد، بدخلقی، تمرکز نداشتن یا بدخوابی، همگی نشانه های آن است که به یک روز استراحت نیاز داریم. فعالیت های سبک مثل حرکات کششی، یوگا یا پیاده روی، فعالیت هایی عالی برای احیا و توان یابی دوباره است. خورد و خوراک مطلوب و مغذی هم برای کمک به احیای ماهیچه ها مهم است.

وزنه زدن ممکن است کار پردردسری به نظر برسد اما همگان در هر رده سنی که باشند از عهده انجام آن برمی آیند و بر اساس قابلیت های خود می توانند به آسانی با آن سازگار شوند. باید توجه داشت که برای رسیدن به کارسازترین و خوشایندترین حالت تمرین هم مقداری سعی و خطا لازم است. اگر برای اولین بار این ورزش را آغاز می کنیم برای انتخاب وزنه مناسب حتما باید از مربی و فرد متخصص راهنمایی بگیرید.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب