برای استخوان دردمان چه بخوریم؟

برای استخوان دردمان چه بخوریم؟

۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - پنیر یکی از بهترین خوراکی‌های سرشار از کلسیم است که انواع آن به‌راحتی برای مصرف در دسترس قرار دارند. پنیر نه‌تنها کلسیم فوق‌العاده‌ای به بدن می‌رساند، بلکه منبع عالی‌ای برای دریافت چربی‌ها و پروتئین هم محسوب می‌شود.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - اگر احساس کوفتگی در بدنتان دارید و مفصل ها و استخوان های شما حساس یا ضعیف شده اند، احتمالا باید دچار مشکل زمینه ای و خاصی شده باشید. گاهی اوقات بیماری هایی مانند آنفلوآنزا هم می توانند چنین مشکلاتی را به وجود بیاورند، اما در بعضی از موارد هم با آرتریت یا حتی تحلیل استخوانی مواجه هستیم.

به گزارش سلامت، اگرچه دارو ها و مکمل ها به مبارزه با این مشکلات کمک می کنند، اما تلاش برای ایجاد تغییرات مثبت در رژیم غذایی هم می تواند اثرگذار و مفید باشد. پس اگر می خواهید بدانید که کدام خوراکی ها می توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند و یا تراکم استخوانی را در سطح مطلوبی نگه دارند، حتما این مطلب را بخوانید.

۱. شیر

اگر می خواهید بنیاد و پایه قدرتمندی برای استخوان ها بسازید، قدرت شیر گاو را هرگز دست کم نگیرید. یک لیوان ۲۵۰ میلی لیتری از شیر گاو حدودا ۱۳ ماده مغذی را وارد بدن می کند که تقریبا ۳۰۰ میلی گرم از آن ها را کلسیم تشکیل می دهد. البته بزرگسالان ۱۹ تا ۵۰ ساله باید روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کنند. بنابراین، مصرف روزانه ۳ وعده مصرفی از انواع لبنیات (مخصوصا شیر) می تواند برای دستیابی به این هدف مهم کافی باشد.

بهتر است که از شیر های غنی شده با ویتامین D استفاده کنید، چون دریافت ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است. درواقع، بدون دریافت ویتامین D، فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد از کلسیم رژیم غذایی توسط بدن جذب می شود. در ضمن، شیر حاوی مواد مغذی مهمی مانند فسفر و پروتئین های باکیفیت است که به رشد استخوان ها و بافت های بدن کمک می کنند.

۲. پنیر

پنیر یکی از بهترین خوراکی های سرشار از کلسیم است که انواع آن به راحتی برای مصرف در دسترس قرار دارند. پنیر نه تنها کلسیم فوق العاده ای به بدن می رساند، بلکه منبع عالی ای برای دریافت چربی ها و پروتئین هم محسوب می شود.

مقادیر خوبی هم از ویتامین A و ویتامین B۱۲ در پنیر ها یافت می شوند که به ترتیب برای فعالیت فعالیت سلول های سفید خون و شکل گیری سلول های قرمز خون و DNA ضروری هستند. نقش کلیدی این ویتامین ها در عملکرد های مغزی و سلول های عصبی را هم نباید نادیده گرفت.

۳. ماهی های چرب

هرگز اجازه ندهید که وجود کلمه «چرب» در عنوان «ماهی های چرب» شما را نگران کند، زیرا ماهی های چرب یا ماهی های روغنی سرشار از چربی های سالم و غیراشباع امگا-۳ هستند. امگا-۳ یکی از بهترین ترکیبات برای تسکین التهاب در مفاصل است و درنتیجه به تسکین درد ها و حساسیت های مفصلی کمک می کند.

بهترین ماهی های چربی که می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید، عبارتند از قزل آلا، سالمون، ساردین و تن. اگرچه ماهی های چرب در گروه بهترین منابع غذایی برای دریافت امگا-۳ قرار می گیرند، اما شما می توانید از گردو و بذر کتان هم برای افزایش امگا-۳ دریافتی تان استفاده کنید.

۴. ماست

محصول لبنی دیگری که مقادیر زیادی از کلسیم را وارد بدن می کند، ماست است. مصرف منظم ماست در کنار شیر برای شکل گیری پایه های استخوانی قوی ضرورت دارد، درحالی که می توان انواع ماست ها را به وعده های مختلف غذایی و همچنین میان وعده ها اضافه کرد.

هر سه چهارم لیوان از ماست ساده حدودا ۳۰۰ میلی گرم کلسیم به بدن می رساند، درحالی که پروتئین خوبی هم دارد. بنابراین، حذف ماست از رژیم غذایی می تواند میزان پروتئین و کلسیم دریافتی را کاهش بدهد و درنهایت باعث تضعیف استخوان ها شود.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب