کاهش استرس و فشار روانی با این روش جذاب ژاپنی ها - کینسوگی چیست؟ ؛ ترمیم دل شکسته با ترمیم ظرف شکسته!
سرویس مجله - چه کار خود را از دست داده باشید، چه در شرایط عاطفی بدی به سر ببرید، کینسوگی به شما کمک می‌کند تا شکستگی‌های درونی خود را ترمیم کنید.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - فاطمه عباسی: بسیاری از ما کاسه یا ظرفی را شکسته ایم و فکر کرده ایم آن ظرف به یک زباله تبدیل شده اما  هنر ژاپنی ما را به دیدن قابلیت های زیبایی که بازسازی قطعات شکسته دارد تشویق می کند. ژاپنی ها با تعمیر یک ظرف شکسته، به آن امکان زندگی در زمینه ای تازه و حتی مهذب و طلا اندود می دهند و این به لطف زخم های روی آن است.

هنر کینسوگی به ما می آموزد که نیازی به پنهان کردن شکستگی ها نیست بلکه می توانیم با افتخار آن ها را نمایش دهیم. این هنر ژاپنی هنر تسلی دادن ذهن، جسم و روح است. سفری به سوی شفا و سلامت با جستجوی پیام قدرتمند کینسوگی است.  

کینسوگی چیست؟

در واژه کینسوگی (kintsugi 金継ぎ) «کین» به معنای طلا و «سوگی» به معنای تعمیر کردن است. در این هنر قطعات شکسته یک ظرف را با طلا به هم متصل می کنند. فلسفه این کار در این است که با پذیرفتن عیوب و نقایص، شما قادر خواهید بود چیزی قدرتمندتر و زیباتر خلق کنید. هر شکستی منحصر به فرد است و به جای ترمیم کردن یک ظرف به صورت اولیه و بی نقص، این تکنیک چهارصد ساله در واقع آن زخم ها را به عنوان بخشی از طراحی جلوه می دهد.  

این استعاره ای برای شفای ما نیز هست و به ما درسی مهم می آموزد. گاهی در سیر ترمیم اشیاء شکسته، در واقع چیزی بی همتا، زیبا و مقاوم خلق می کنیم. 

کینسوگی در برخی خانواده های ژاپنی نسل به نسل رواج دارد. برخی افراد نسل جدید با این هنر ارتباط بر قرار کرده اند و آن را طریقی برای درمان رنج های روحی می دانند. این هنر نشان می دهد که شما با شکستگی های طلایی خود فردی بهتر هستید.  

پیام کینسوگی و زندگی هر روزه 

شما چه در حال سپری کردن رنج فقدان فردی عزیز باشید یا موقعیت شغلی خود را از دست داده باشید، چه در حال بهبود یافتن بعد از عمل جراحی باشید یا به تازگی طلاق گرفته باشید، یا در هر موقعیت دشوار دیگر، کینسوگی راهی است برای بازتعریف سختی ها و برای به یاد آوردن این که شما قربانی شرایط خود نیستید؛

این هنر به شما کمک می کند از وضعیت فعلی به شکلی قوی تر خارج شوید. شما متوجه تمام قابلیت های خود نخواهید شد مگر دوران سختی را پشت سر بگذارید. کینسوگی برای یک درمان کامل به تلاش و آگاهی نیاز دارد و بر همین اساس از اصولی اخلاقی پیروی می کند.

 کاهش استرس و فشار روانی با این روش جذاب ژاپنی ها - کینسوگی چیست؟ ؛ ترمیم دل شکسته با ترمیم ظرف شکسته!

اصول پایه در کینتسوگی

وابی سابی: تحسین نواقص

وابی سابی درباره تجلیل از نواقص و ساده زیستی است. هر فرد در طول حیات خود با ایام سختی روبرو خواهد شد؛ به دنبال یک زندگی بی نقص بودن واقع گرایانه نیست. در زبان ژاپنی، وابی به معنای تنها و سابی به معنای گذر زمان است. این دو کلمه در کنار هم به ما می آموزند که چگونه بخش های خوب و بد وجود خود را تحسین کنیم و نابرابری های زندگی را بپذیریم.

دکتر راشل او نیل، روان درمانگر، می گوید تحسین نقص به معنای تجلیل نقاط قوت ماست. این تغییر دیدگاه از تقلا برای به دست آوردن یک مطلوب ناممکن به تحسین نقاط قوت، منجر به طرز فکری مثبت تر و قدرت محور خواهد شد.  

گامان: زندگی منعطف

گامان توانایی تاب آوری، صبور بودن و آرام ماندن است. هرکسی می تواند گامان را در زندگی هرروزه با مراقبه، تجسم فکری و با تنفس تمرین کند. به عقیده کریستین تولمان، روان درمانگر، با تمرکز بر چیزی به سادگی تنفس، که امری حیاتی است، ما به ذهن خود یک فرصت می دهیم. انعطاف می تواند با اینکه چگونه به استرس های روزمره پاسخ می دهیم تمرین شود.

به جای تمرکز بر موقعیت های منفی، می توان با هر چالش به عنوان فرصتی برای یادگیری مواجه شد. حتی اگر در حال گذران دوران سختی مانند طلاق باشید که زندگی شما را تغییر می دهد یا حتی در حال گذراندن هفته کاری سختی باشید گامان، ما را به قدرت درون و استفاده از قابلیت هایمان فرا می خواند. قدرت درونی از هر امر منفی دیگری قدرتمندتر است.  

یویی مارو: مراقبت از حلقه درونی

یویی مارو تمرین ارزشمندی یکپارچگی است. یویی مارو به درمان از طریق قدرت و تحسین دوستان و خانواده کمک می کند. اگر شما قادر به مراقبت از حلقه درونی خود باشید، از خود نیز به خوبی مراقبت خواهید کرد. دوست داشتن خود و مراقبت از خود مانند بهترین دوست، بسیار کمک کننده است.

سینتیا کچینگ مسئول مرکز سلامت احساسی بانوان معتقد است تعمیق روابط می تواند به ما کمک کند تا با خود مهربان باشیم. زمانی که ما از داشتن یک سیستم حمایتی خوب مطمئن باشیم از خود بهتر مراقبت خواهیم کرد. در واقع یک داد و ستد عاطفی سالم رخ می دهد. 

 کاهش استرس و فشار روانی با این روش جذاب ژاپنی ها - کینسوگی چیست؟ ؛ ترمیم دل شکسته با ترمیم ظرف شکسته!

ایوشوکو: تحسین بدن خود

یک ذهن مثبت با یک بدن قوی و سالم حمایت میشود. تغذیه و آشپزی نوعی مراقبت از خود است. دیدن و چشیدن غذا، روح و جسم را تغذیه میکند. امروزه ما تغذیه را به امری پیچیده بدل کرده ایم و به اینکه چه چیزی بخوریم و چه چیزی نخوریم زیاد فکر می کنیم. در ژاپن راهبان فداکار تغذیه ای ساده و سلامت دارند. آ

نها با مقدار کمی از غذا زندگی می کنند. این سبک زندگی نشان میدهد که در واقع نیازی نیست به اینکه بیش از حد از خود مراقبت کنیم. ارتباط ذهن و بدن از طریق غذایی است که می خوریم. بنابراین وقتی با یک رژیم ساده و سلامت تغذیه کنیم، ذهن ما به همان صورت منتفع خواهد شد. دکتر او نیل می گوید وقتی بدون فکر و یا نا سالم غذا می خوریم، خود را از این فرصت که ذهن و بدن خود را تامین کنیم محروم کرده ایم. تغذیه یک جنبه مهم مراقبت از خود است. 

کانشا: ترویج قدردانی صمیمانه

شاید مهم ترین مفهوم در بهبودبخشی کینسوگی کانشا باشد که عمل ابراز قدردانی نسبت به خوبی ها و بدی ها است. وقتی تمام آنچه را که داری درک می کنید، می توانید سریع تر بهبود یابید و منعطف تر باشید. از دیگر سو، کانشا تمرین قدردانی درباره زندگی در لحظه اکنون است و نه آرزوی چیزی که ندارید. کانشا به معنای این است که اجازه دهید از نفس شخصی خود رها شوید و تجربیات را تغییر دهید، به طوری که ذهن خود را به دیدن نکات مثبت به جای موارد منفی برگردانید.

قدردانی درباره چیزهای خوب و چیزهای نه چندان خوب است. هر چیزی به دلیلی رخ می دهد و هیچ موقعیت دشواری نیست مگر آنکه با هدفی مشخص برای ما پیش بیاید. آن هدف این است که ما به فردی بهتر و منعطف تر تبدیل شویم و قدردان افراد باشیم.  

این روزها کتاب های کینسوگی در بازار نشر ایران مورد توجه قرار گرفته اند؛ فلسفه کینسوگی به ما یاد می دهد که سلامتی یک وجه دیگر نیز دارد؛ مهم تر از اشتباهات رژیمی و یا سایز شلوار! سلامتی درباره تمرین انعطاف، غلبه بر چالش ها و بهترین نسخه خود بودن با وجود شکستگی های طلایی است و این ایده جذاب را به یک سرگرمی درمانگر تبدیل کرده است تا آنجا که موزه های بزرگ جهان، همچون لوور، نیز به نمایش آثاری از هنرمندان علاقه مند به این رشته پرداخته اند.


این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط