علل و دلایل گرفتگی بینی صبحگاهی

علل و دلایل گرفتگی بینی صبحگاهی

۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس مجله - گاهی اوقات گرفتگی بینی در خانه به خاطر خشکی هوا است و این موضوع در فصل زمستان بیشتر رخ می‌دهد. اگر صبح‌ها با بینی گرفته از خواب بیدار می‌شوید، یعنی مسیر تنفس داخل بدن تان خشک شده است.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - گرفتگی بینی صبحگاهی وقتی که بیمار نیستید آزار دهنده است. گرفتگی بینی صبح ها دلایل مختلفی دارد که آگاهی از آن ها برای حل مشکل به شما کمک می کند.

به گزارش ایلنا، گرفتگی بینی اصلا اتفاق خوشایندی نیست و اگر هنگام صبح رخ بدهد، به شدت کلافه تان می کند و احساس می کنید که انرژی تان را در طول روز می گیرد. این موضوع ممکن است به خاطر عفونت ویروسی و سرماخوردگی رخ بدهد، اما گاهی اوقات شما هیچ کدام از این موارد را ندارید، اما صبح با بینی گرفته از خواب بیدار می شوید. در این قسمت قصد داریم که دلایل این موضوع را بررسی کنیم.

عفونت سینوسی

گرفتگی بینی هنگام صبح می تواند به خاطر عفونت سینوسی رخ بدهد که شبیه به سرماخوردگی یا آلرژی هستند و به دلیل باکتری ویروس یا قارچ داخل سینوس اتفاق می افتند و گرفتگی را در این ناحیه ایجاد می کند.

گرفتگی بینی

راه حل:

اکثر این عفونت ها در عرض ۷ تا ۱۰ روز برطرف می شوند، اما مراجعه به پزشک و استفاده از شوینده بینی می تواند شرایط را راحت تر کند.

آلرژی

آلرژی های فصلی و عوامل محیطی مثل چمن ها و گرد و غبار باعث گرفتگی بینی هنگام صبح می شوند و این ممکن است شما را کلافه کند. همچنین موی حیوانات، گرد و خاک یا حتی پرز روی بدن سوسک، کرک های فرش یا دود سیگار و یا عطر های قوی می توانند از عوامل تحریک کننده محیطی باشند.

راه حل:

اگر آلرژی تنفسی دارید، حتماً آن را مدیریت کنید؛ همچنین محیط اطراف خود را تمیز نگه دارید تا گرد و غبار از بین برود و به کیفیت هوایی که در آن هستید، دقت کنید.

خشکی هوا

گاهی اوقات گرفتگی بینی در خانه به خاطر خشکی هوا است و این موضوع در فصل زمستان بیشتر رخ می دهد. اگر صبح ها با بینی گرفته از خواب بیدار می شوید، یعنی مسیر تنفس داخل بدن تان خشک شده است.

راه حل:

در محیط خانه از مرطوب کننده محیط استفاده کنید. می توانید دستگاه بخور هم در اتاق قرار دهید.

سیگار

سیگار یک تحریک کننده در محیط است و باعث ایجاد التهاب مزمن می شود و توانایی فرد را برای تنفس کم تر می کند. به همین دلیل ممکن است صبح ها با بینی گرفته از خواب بیدار شوید.

راه حل:

هیچ راه حلی به غیر از ترک سیگار وجود ندارد که البته ترکِ آن نه تنها گرفتگی بینی را برطرف می کند، بلکه خطر حملات قلبی،  سرطان ریه و دیگر بیماری ها را نیز کاهش می دهد.

رفلاکس اسید

رفلاکس اسید نه تنها گلو را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه می تواند باعث گرفتگی بینی هم باشد و یک مکانیسم ناشناخته است و باعث ایجاد التهاب در بینی و گلو شده و باعث می شود که صبح با بینی گرفته از خواب بیدار شوید. البته علائم آن هنگام شب شدیدتر است.

راه حل:

از غذا هایی که رفلاکس را تحریک می کنند؛ استفاده نکنید یا حداقل تا ۳ ساعت قبل از خواب از این غذا ها دوری کنید.

خوابیدن به روی کمر

طاق باز خوابیدن و خوابیدن به پشت و کمر می تواند عامل ایجاد گرفتگی بینی باشد، زیرا فشار و جریان خون بیشتری به سمت سر و بینی می رود و این باعث می شود که بینی، خون را بیشتر از حد نیاز دریافت کند و گرفتگی به وجود بیاید.

راه حل:

ساده ترین راه حل این است که به پهلو بخوابید و پوزیشن خود را در طول خواب تغییر دهید.

مصرف دارو ها

گرفتگی بینی می تواند به خاطر مصرف بعضی از دارو های جدید باشد. دارو های فشار خون، دارو های مخصوص اختلال نعوظ،  افسردگی یا تشنج  می تواند تحریک کننده گرفتگی بینی باشد.

راه حل:

اگر به داروی خود مشکوک هستید، این موضوع را با پزشک تان در میان بگذارید تا بتواند در صورت نیاز تغییراتی را ایجاد کند.

مشکل در ساختار بینی

گاهی اوقات گرفتگی بینی به خاطر مشکلاتی در ساختار بینی است که باعث مسدود شدن جریان هوا می شود که یکی از آن ها deviated septum است و زمانی اتفاق می افتد که غضروفی که دو تیغه بینی را از یکدیگر جدا می کند، به یک طرف بیشتر متمایل می شود.

راه حل:

اگر فکر می کنید که این مشکل را دارید، به پزشک مراجعه کنید تا بتواند با تجویز دارو شرایط را بهبود ببخشد.

استفاده زیاد از مواد بازکننده راه بینی

بعضی از بازکننده های راه بینی مانند اسپری های مختلف شرایط را برای تان راحت تر می کنند، اما استفاده بیش از حد و پشت سر هم از آن ها باعث التهاب در بینی می شود که گرفتگی را به وجود می آورد.

راه حل:

در استفاده از این اسپری ها زیاده روی نکنید و دقیقا مطابق با دستورالعمل شان از آن ها استفاده کنید.

بارداری

یکی از عوارض جانبی بارداری می تواند احساس گرفتگی بینی هنگام صبح باشد و اصلاً ربطی به عفونت و آلرژی هم ندارد، زیرا هورمون ها در دوران بارداری مدام در حال تغییر هستند؛ بنابراین هر گونه محرکی مانند گرد و خاک یا سیگار می تواند این وضعیت را ایجاد کند.

راه حل:

خانم های باردار باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارند تا بتواند دارو های مخصوص بدهد. سعی کنید محیط اطراف خود را مرطوب نگه دارید و بینی تان را شستشو دهید و هنگام خواب پوزیشن خود را تغییر دهید.

برخی از بیماری های دیگر

گاهی اوقات بعضی از مشکلات زمینه ای مانند تیروئید کم کار، سندروم خستگی مزمن یا دیابت  می تواند عامل ایجاد چنین مشکلی باشد که تنها راه حل، مراجعه به پزشک است تا بتواند بر اساس علائمی که دارید، شرایط را مدیریت کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر گرفتگی بینی را تجربه کردید و با در نظر گرفتن نکات بالا، بعد از ۱۰ الی ۱۴ روز هیچ روند بهبودی حاصل نشد، به پزشک مراجعه کنید.

اگر گرفتگی بینی را همراه با موارد زیر تجربه کرده اید، حتماً نزد پزشک بروید:

تب مداوم و بالا

ورم چشم یا مشکلات بینایی

سر درد غیرقابل توضیح و بدون علت

خون ریزی بینی که بعد از ۱۰ دقیقه برطرف نمی شود

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو