این سوپ ها ضد خستگی و چاقی هستند  -  4 سوپ مغذی برای روزهای سرد سال
سرویس مجله - سوپ انتخاب غذایی خوبی در این روزهاست زیرا به‌ دلیل سبزیجات متنوع می‌تواند بخش زیادی از ریزمغذی‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز بدن را تامین کند. در ادامه این مطلب به معرفی سوپ‌هایی اشاره خواهیم کرد که خوردن آنها در روزهای سرد سال پیشنهاد می‌شود.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - در فصول سرد بدن به انرژی بیشتری برای مقابله با سرما و بیماری های فصلی نیاز دارد. سوپ انتخاب غذایی خوبی در این روزهاست زیرا به دلیل سبزیجات متنوع می تواند بخش زیادی از ریزمغذی ها و آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدن را تامین کند. در ادامه این مطلب به معرفی سوپ هایی اشاره خواهیم کرد که خوردن آنها در روزهای سرد سال پیشنهاد می شود. 

۱. سوپ ضد خستگی

استفاده از گزنه در تهیه سوپ باعث می شود این غذا تاثیر خوبی در مقابله با خستگی داشته باشد. گزنه توان بدنی را افزایش می دهد و قدرت ایمنی برای مقابله بهتر با عوامل بیماری زا را تقویت می کند. از برگ ها، ساقه، ریشه و گل های گزنه می توان برای خواص آن استفاده کرد. برای تهیه سوپ گزنه، یک پیاز و یک تا دو حبه سیر را خرد کرده و پس از اینکه کمی در قابلمه حرارت دید، عصاره مرغ و برگ های گزنه را افزوده و یک سیب زمینی نیز اضافه کنید و هنگام سرو هم سوپ را در غذاساز بریزید. در صورت تمایل می توانید کمی خامه تازه نیز به آن اضافه کنید.

۲. سوپ ضد سرماخوردگی

عصاره مرغ برای مقابله با سرماخوردگی عالی است زیرا به رفع احتقان و پاکسازی مجاری تنفسی کمک می کند. برای تهیه این سوپ چند تکه مرغ را با هویج، پیاز، تره فرنگی و کرفس روی حرارت ملایم بگذارید تا کاملا پخته شوند. سوپ را می توان به شکل میکس شده یا صاف شده میل کرد. افزودن سیر و پیاز نیز برای مقابله و بهبود عفونت های سینوسی عالی است زیرا خواص آنتی باکتریال دارند.  

۳. سوپ ضد چاقی

شاید تامین انرژی بدون مصرف غذاهای سنگین و پرحجم در روزهای سرد مشکل به نظر برسد. اما سوپ عدس نمونه خوبی است زیرا عدس تمام ریزمغذی های لازم برای تقویت بدن را دارد و منجر به اضافه وزن نیز نمی شود. این غذا برای ورزشکاران و کسانی که در هوای سرد کار می کنند نیز پیشنهاد خوبی خواهد بود. تهیه سوپ عدس ساده است و کافی است سیر، پیاز و عدس را با عصاره سبزیجات کاملا پخته و سپس مخلوط کنید.

۴. سوپ ضد سرما

فلفل منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و کپساسین است. کپساسین در گرم نگه داشتن بدن نقش دارد اما دمای بدن را افزایش نمی دهد. احساس گرمای ناشی از کپساسین در هوای سرد لذت بخش است و آنتی اکسیدان ها نیز در مقابله با میکروب ها و تسکین سرفه های ناشی از آسم تاثیر دارند. برای تهیه این سوپ کافی است مقداری سوپ گوجه فرنگی آماده کنید و در انتهای پخت یک یا دو فلفل قرمز بیفزایید البته پیش از سرو، فلفل ها را بردارید تا سوپ خیلی تند نشود.  

منبع: سلامت

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط