علائم کرامپ دست را بشناسید و آن را جدی بگیرید

علائم کرامپ دست را بشناسید و آن را جدی بگیرید

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس مجله - کرامپ دست (گرفتگی دست) و اسپاسم عضلانی در مردان بسیار بیشتر از زنان است. حرفه‌ای‌ها ممکن است بیشتر مستعد گرفتگی دست باشند زیرا آن‌ها با شدت بالاتر، مدت طولانی‌تر و قطعات پیچیده‌تر بازی می‌کنند. بنابراین، آن‌ها ممکن است چرخه‌های حرکتی بیشتری داشته باشند که عصب دست را تحریک می‌کند.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - آیا ماهیچه های دست شما گاهی حرکات ناخواسته ای دارند؟ آیا گاهی اوقات انگشتان شما بدون خواست شما صاف یا خم می شوند؟ آیا احساس می کنید انگشتانتان ناهماهنگ هستند؟ اگر چنین است، ممکن است از یک مشکل عصبی بسیار رایج در دست رنج ببرید.

به گزارش «تابناک»، گرفتگی دست. نام پزشکی برای گرفتگی دست، کرامپ دست یا دیستونی کانونی است و گاهی اوقات به عنوان کرامپ نویسندگان یا کرامپ نوازندگان شناخته می شود، زیرا اغلب در نویسندگان و نوازندگان اتفاق می افتد که بیشتر از عموم مردم با دست های خود کار می کنند.

گرفتگی دست می تواند به دلایل زیادی رخ دهد و باعث ناراحتی قابل توجهی در برخی افراد شود. اغلب، گرفتگی دست به دلیل اسپاسم عضلانی ایجاد می شود که به عنوان یک انقباض غیرقابل کنترل یا غیرارادی عضلانی توصیف می شود. این اسپاسم ها یا انقباضات به ماهیچه اجازه شل شدن نمی دهند و در برخی موارد می توانند آزاردهنده شوند.

گرفتگی دست به خودی خود، خطرناک نیست؛ اما می تواند نشانگر یک مشکل جدی تر و گسترده تر در سلامتی شما باشد.

کرامپ دست (گرفتگی دست) چیست؟
گرفتگی دست، که گاهی اوقات به عنوان کرامپ نویسندگان یا نوازندگان شناخته می شود، نوعی اختلال عصبی است. حرکات ناخواسته (اسپاسم) یا دردهای عضلانی (گرفتگی) عضلات دست ممکن است هنگام نوشتن یا نواختن یک آلت موسیقی رخ دهد، اگرچه ممکن است در سایر کارهای خاص و سریع دست نیز رخ دهد. از نظر فنی، گرفتگی یا اسپاسم دست، دیستونی کانونی خاص وظیفه نامیده می شود.

کرامپ دست (گرفتگی دست) و اسپاسم عضلانی در مردان بسیار بیشتر از زنان است. حرفه ای ها ممکن است بیشتر مستعد گرفتگی دست باشند زیرا آن ها با شدت بالاتر، مدت طولانی تر و قطعات پیچیده تر بازی می کنند. بنابراین، آن ها ممکن است چرخه های حرکتی بیشتری داشته باشند که عصب دست را تحریک می کند.

کرامپ دست مشکلی است که به روش های مختلف قابل درمان است. با این حال، آن ها معمولاً با جراحی قابل درمان نیستند. بسته به علائم خاص شما، کرامپ دست شما به طور بالقوه می تواند توسط متخصصان مغز و اعصاب، روانشناسان، متخصصان توان بخشی، جراحان دست و یا درمانگران دست، و احتمالاً ترکیبی از دو یا چند نفر از این متخصصان درمان شود.

به طورکلی چه چیزی باعث اسپاسم یا گرفتگی عضله می شود؟
در شرایط معمول، انقباض عضلانی نتیجه فرآیندهای طبیعی در بدن ازجمله ارتباط بین مغز، نخاع و عضلات است. برخی از مواد شیمیایی و پروتئین ها نیز در انقباض طبیعی عضلات نقش دارند و مسئول کوتاه شدن و شل شدن فیبرهای عضلانی هستند.

مغز مسئول سیگنال دادن به ماهیچه برای انقباض از طریق فرآیند سیگنال های الکتریکی و انتشار مواد شیمیایی است. در طی فرآیند انقباض عضلانی، سیگنال های مغزی از طریق نخاع و مستقیماً به عضله ارسال می شود. مواد شیمیایی و پروتئین ها در داخل عضله باهم تعامل دارند و باعث کوتاه شدن و شل شدن عضلات می شوند.

هنگامی که یک وقفه غیرطبیعی در این روند انقباض عضلانی وجود دارد، اسپاسم عضلانی و گرفتگی ممکن است رخ دهد. اغلب، این درد در عرض چند دقیقه خودبه خود برطرف می شود.

انقباض عضلانی همچنین ممکن است همراه با اسپاسم یا گرفتگی عضلانی باشد و می تواند در طول دوره های استراحت یا در زمان پس از انقباض عضلانی وجود داشته باشد.

علت کرامپ دست چیست؟
عوامل متعددی در کرامپ دست نقش دارند. ازجمله علل شایع عبارت اند از:

افزایش زمان نواختن یک ساز (مثلاً پیانو یا گیتار) یا انجام یک کار خاص
افزایش حرکات پیچیده تر
افزایش حجم نوشتار
افزایش نیروی موردنیاز برای نوشتن (به عنوان مثال، کربن های متعدد)

در هنگام نوشتن، نوع قلم یا مداد را افزایش دهید
تغییر در تکنیک تمرین همان ساز یا کار
تغییر در اندازه همان نوع ابزار یا ابزار
افزایش اضطراب
برخی عوامل ژنتیکی

به طورکلی، فعالیت های شدید و تکراری منجر به کرامپ (گرفتگی) یا اسپاسم دست می شود. در بسیاری از موارد، گرفتگی دست (کرامپ دست) پس از سال ها انجام یک فعالیت مشابه رخ می دهد. در این موارد، حرکت ناخواسته ممکن است تنها پس از مثلاً یک جلسه تمرین طولانی و شدید یا نوشتن شروع شود. اما با گذشت زمان، گرفتگی دست ممکن است با سرعت بیشتری رخ دهد. هنگامی که شدیدتر باشد، فقط برداشتن خودکار، ابزار یا اشیاء دیگر می تواند باعث ایجاد کرامپ و گرفتگی دست شود.

درحالی که استفاده از رایانه در حال حاضر در محیط کار و خانه بسیار رایج است، استفاده از رایانه باعث گرفتگی دست نشده است.

علائم و نشانه های کرامپ دست را بشناسید

کرامپ دست معمولاً بدون درد است. گرفتگی دست برای همه افراد یکسان نیست. علائم کرامپ دست ممکن است به اشکال مختلف بروز کند ازجمله:

  • صاف شدن انگشت و از دست دادن قلم یا مداد (شایع در کرامپ عضلات نویسندگان)
  • احساس ناهماهنگی انگشتان (در کرامپ نوازندگان پیانو و گیتار رایج است)
  • انگشتی که در زمان نامناسبی صاف می شود یا خم می شود

برای نوازندگان، یکی از علائم گرفتگی دست نیز ممکن است شامل اضطراب باشد. ممکن است باعث ترس آن ها از اجرا شود. برخی از نوازندگان مجبورند سبک اجرای خود را با نواختن تنها با دست بی تأثیر محدود کنند. به عنوان مثال، در مورد نوازندگان، کسانی که برای نواختن پول می گیرند، بیشتر از افرادی که برای سرگرمی می نوازند، در معرض خطر هستند.

درمان کرامپ دست را جدی بگیرید
اگر علائم به طور جدی با کارهای مهم تداخل داشته باشد، اغلب برای کرامپ دست به دنبال درمان هستند. آن ها می توانند توسط متخصصان مغز و اعصاب، روانشناسان، متخصصان توان بخشی، جراحان دست و درمانگران دست درمان شوند. بسیاری از اوقات، این متخصصان یک رویکرد ترکیبی برای تشخیص و درمان ارائه می دهند.

درمان کرامپ دست متغیر است و یک درمان ثابت برای آن وجود ندارد. به طور معمول، از آنجا که مشکل در مغز و اعصاب است، معمولاً هیچ جراحی دست برای کمک به این گرفتگی ها وجود ندارد. پیشگیری بهترین راه درمان است. این ممکن است به معنای ارزیابی موقعیت دست ها در حین کار یا اجتناب از تمرین شدید یا طولانی مدت یا جلسات نوشتن (یا کار تکراری که باعث گرفتگی عضلات می شود) باشد. گاهی اوقات استراحت از کارهای تشدیدکننده و انجام سایر فعالیت ها مفید بوده است. استفاده از حرکات مختلف برای ایجاد تنوع مانند “تقاطع تمرینی” است.

سایر گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • داروها: موفقیت با داروها نامشخص است. اغلب عوارض جانبی نامطلوبی وجود دارد، اما نتایج خوبی برای برخی از افراد به همراه داشته است.
  • تزریق سم بوتولینوم: این ها در کاهش برخی حرکات ناخواسته مفید بوده اند، اما نتایج همیشه طولانی مدت نیستند. تزریق ممکن است منجر به ضعف دست شود.
  • آتل کردن دست یا انگشت: آتل ها حرکت شما را محدود می کنند و شما را مجبور می کنند از سایر ماهیچه ها یا انگشتان برای انجام یک کار استفاده کنید. این می تواند به آموزش مجدد مغز کمک کند.
  • روان درمانی: ارزیابی عوامل استرس زا و کار برای آموزش مجدد عملکرد مغز با عضلات دست.
  • توان بخشی از طریق تمرینات حرکتی: یکی دیگر از گزینه های درمانی است که علائم را بهبود بخشیده است. حتی لمس بسیاری از اشیا یا بافت های مختلف مفید بوده است. تحریک مغز به تنهایی نتایج قابل پیش بینی نداده است و هنوز تجربی در نظر گرفته می شود.

در انتهای مطلب، باید این نکته را متذکر شویم که بهترین شکل درمان برای گرفتگی دست، اجتناب یا کاهش فعالیت هایی است که به نظر می رسد باعث ایجاد گرفتگی می شوند. برای برخی، به خصوص کسانی که موسیقی می نوازند یا به صورت حرفه ای می نویسند، این ممکن است دشوار باشد. اگر نمی توانید از فعالیت اجتناب کنید، موقعیت دست های خود را در طول کار تغییر دهید، از جلسات طولانی خودداری کنید و در بین فعالیت های ضروری استراحت کافی داشته باشید.

منبع: drrezajabari.com

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب