خطر کاهش مصرف نمک برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی

خطر کاهش مصرف نمک برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی

۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس مجله - پژوهشگران گفتند هیچ مدرک قطعی نیافته‌اند که نشان دهد کاهش مصرف نمک، خطر بروز حمله قلبی یا سکته مغزی را در افراد سالم کاهش می‌دهد.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - نمک نخوردن برای مبتلایان به بیماری های قلبی مثل نمک به زخم پاشیدن است. بیشتر افراد رغبتی به غذا های بی نمک ندارند و حتی برخی معتقدند که به رغم توصیه پزشکان، مصرف نمک برای سلامتی مفید است. نمک چاشنی اصلی غذای سفره در کشور ها و جوامع مختلف محسوب می شود.

مطالعه ای جدید که روز پنجشنبه منتشر شد، باور های پیشین درباره مصرف نمک را به چالش می کشد. این مطالعه نشان داد کاهش مصرف سدیم در افراد مبتلا به نارسایی قلبی – شش میلیون بزرگسال آمریکایی به آن دچادرند – خطر مرگ ومیر را افزایش می دهد.

مصرف بیش از حد نمک، با فشارخون بالا، بیماری قلبی و سکته مرتبط است و همین امر سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) را واداشت است که به آمریکایی ها توصیه کند نباید روزی بیش از ۲.۳ گرم سدیم مصرف کنند. بزرگسالان آمریکایی در حالت عادی روزانه ۳.۴ گرم سدیم مصرف می کنند.

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه کریتون در اوما های نبراسکا به این نتیجه رسیدند که پایین بودن مقدار سدیم در رژیم غذایی، برای افراد مبتلا به نارسایی قلبی خطرناک است؛ خبری خوب برای چنین بیمارانی که دوست داشته باشند نمک بیشتری روی غذایشان بپاشند!

دکتر آنیرود پالیچرلا، نویسنده ارشد این مطالعه و رزیدنت داخلی این دانشگاه، در بیانیه ای گفت: «یافته های ما نشان داد که محدود کردن مصرف سدیم در رژیم غذایی به کمتر از میزان معمول، بر مدیریت نارسایی قلبی اثر معکوس می گذارد.»

به نوشته نیویورک پست، این پژوهشگران ۹ کارآزمایی تصادفی کنترل شده را که بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۲ انجام شده بود – به اضافه آزمایشی که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد – همراه با داده های سدیم دریافتی و اطلاعات مربوط به مرگ ومیر بیماران و بستری شدن های آنان، بررسی کردند.

این مطالعه که در نشست علمی سالانه کالج آمریکایی قلب و عروق با کنگره جهانی قلب و عروق ارائه شد، درمجموع بررسی داده های نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به نارسایی قلبی را در بر داشت.

دانشمندان دریافتند که احتمال مرگ و میر در بیمارانی که روزانه کمتر از ۲۰۵ گرم سدیم مصرف می کنند، ۸۰ درصد بیشتر از بیمارانی است که مصرفشان بیشتر است، و به این نتیجه رسیدند که محدود کردن بیش از حد سدیم هیچ فایده ای برای این بیماران ندارد. اما هشدار دادند که یافته های این مطالعه، متضمن بی ضرر بودن مصرف آزاد نمک برای همه نیست.

دکتر پالیچرلا گفت: «محدود کردن مصرف سدیم برای کمک به مدیریت نارسایی قلبی مفید است و نکته مهم، میزان این محدودیت است. این مطالعه نشان می دهد که به جای محدود کردن بیش از حد سدیم، باید میزان مطمئنی از آن را مصرف کرد.»

با این حال، نتایج این مطالعه موید ادعا های قبلی است که می گفت نمک دشمن ما نیست.

دکتر جیمز دی نیکولانتونیو، پژوهشگر قلب و عروق و نویسنده کتاب «دردسر نمک»، پیش تر به نیویورک پست گفته بود که با مصرف روزی شش گرم نمک، هیچ مشکلی برای سلامتی پیش نمی آید.

او در سال ۲۰۱۷ گفته بود: «امروز درک می کنیم که برداشت ۴۰ سال پیش ما درمورد نمک اشتباه بود. درواقع، نمک دروازه تغذیه سالم است.»

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نیز به نتایج مشابهی رسید. پژوهشگران این مطالعه که در شهر نیویورک انجام شد، گفتند هیچ مدرک قطعی نیافته اند که نشان دهد کاهش مصرف نمک، خطر بروز حمله قلبی یا سکته مغزی را در افراد سالم کاهش می دهد. اما استدلال اداره بهداشت شهر نیویورک این است که محدود کردن مصرف نمک و پیروی از توصیه های مرتبط با آن قطعا تاثیرگذار است.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۲۱ از صنایع غذایی خواست که میزان سدیم موجود در محصولات خود را کاهش دهند تا از این راه تعداد مرگ و میر های مرتبط با بیماری های قلبی کاهش یابد. طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده آمریکا، بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ ومیر در این کشور است و فقط در سال ۲۰۲۱، ۶۹۵ هزار و ۵۴۷ نفر جان خود را به همین دلیل از دست داده اند.

توصیه کارشناسان این است که با مصرف میوه ها و سبزی های تازه و پرهیز از غذا های فراوری شده، بسته بندی و کنسروی، میزان مصرف سدیم را محدود کنید.

منبع: ایندیپندنت

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب