گشت و گذار در کوچه مجاور حرم  -  این کوچه همسایه حرم شاه عبدالعظیم است
سرویس مجله - کوچه پاچنار در شهر ری، از آن کوچه‌هایی است که  اگر یک بار گذرتان به آن افتاده باشد آن را فراموش نمی‌کنید.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری: این کوچه که در همسایگی بازار سرپوشیده حرم است و عطر و بوی خوش ادویه ها و عطرهای مغازه های بازارچه صبح و شب در آن پیچیده، برخلاف نامش درخت چنار ندارد، اما میان بری است که ضلع شمال حرم را به سمت شرق آن وصل می کند.

کوچه مردان بزرگ

هر چند طول کوچه پاچنار که سال هاست به نام شهید رحیمی مزین شده، به ۳۰۰ متر هم نمی رسد اما آوازه انسان هایی که در این کوچه متولد شده و زندگی کرده اند، گاهی به همه جای ایران رسیده است. شیخ محمدرضا خاتمی بروجردی که از علمای حوزه علمیه برهان بوده اند، شهید آوینی، استاد علایی و شاعر نام آشنا ابوالحسن توحیدی و حاج آقا کاشانی از این کوچه برخاسته اند.

کاروانسرای قجری

گرچه این روزها در کوچه «پاچنار» اثری از چنار نیست، اما در گذشته ای نه چندان دور چنار قطور و کهنسالی که محل کسب و کار پیرمرد کفاش محله بوده، در این کوچه نفس می کشید. هر چند در حال حاضر اثری از این چنار نیست اما بقایای ساختمان کاروانسرایی مربوط به دوره قاجار دیده می شود. این کاروانسرا که روزگاری در فهرست آثارملی ثبت شده بود، در حال حاضر به انبار کالاهای کسبه تبدیل شده است.

گشت وگذار در بازار سنتی

در مجاورت کوچه پاچنار، بازار سنتی شهر ری قرار دارد. در بخش منتهی به بازارچه بوی انواع ادویه، گیاهان دارویی، عطرهایی که در مغازه های بازار عرضه می شود به مشام می رسد. بعد از زیارت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) می توانید در این حوالی حسابی کوچه گردی کنید؛ چراکه گشت و گذار در ری بدون حضور در بازار و خوردن کباب کوبیده کامل نمی شود؛ بازار سنتی ای که قدمتش به دوره صفویه برمی گردد و در دوره قاجار نیز بازسازی شده است. این بازار نیز به سبک همه بازارهای سنتی ایران شامل دو راسته است که یک ورودی به حرم حضرت عبدالعظیم دارد. بیشتر مغازه های آن شامل ادویه فروشی و عطاری، سوغاتی فروشی، چلوکبابی و ... است.

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب