داخل ساندویچ چی بریزم ؟  -  درست کردن زیتون پنیر شمالی ؛ خوشمزه ترین چاشنی برای داخل ساندویچ
سرویس مجله - زیتون پنیر شمالی یکی از خوشمزه‌ترین چاشنی‌ها با زیتون است که عمدتا در خطه شمال ایران درست می‌شود. این چاشنی دلچسب و متفاوت از ترکیب زیتون، پنیر رشته‌ای و انواع و اقسام ادویه‌های خوش عطر و طعم تشکیل شده و همراه با غذای اصلی یا به‌عنوان مزه سرو می‌شود.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - زیتون پنیر شمالی یکی از خوشمزه ترین چاشنی ها با زیتون است که عمدتا در خطه شمال ایران درست می شود. این چاشنی دلچسب و متفاوت از ترکیب زیتون، پنیر رشته ای و انواع و اقسام ادویه های خوش عطر و طعم تشکیل شده و همراه با غذای اصلی یا به عنوان مزه سرو می شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا طرز تهیه زیتون پنیر شمالی و نکات مهم آن را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای زیتون پنیر شمالی

زیتون (بدون هسته): ۱ کیلوگرم

سیر: ۵ حبه

فلفل ترکی (پول بیبر): ۲ قاشق غذاخوری

گوجه خشک: ۲ قاشق غذاخوری

روغن زیتون: نصف لیوان فرانسوی دسته دار

پنیر رشته ای: ۱ بسته

آب لیموترش تازه یا آبلیمو: ۴ قاشق غذاخوری

نمک: به مقدار دلخواه

مدت زمان لازم برای آماده سازی مواد: ۱۵ دقیقه

مدت زمان لازم برای استراحت زیتون پنیر شمالی در یخچال: ۲ ساعت

داخل ساندویچ چی بریزم ؟  -  درست کردن زیتون پنیر شمالی ؛ خوشمزه ترین چاشنی برای داخل ساندویچ

طرز تهیه زیتون پنیر شمالی با نسخه اصلی

مراحل طرز تهیه زیتون پنیر شمالی که یک چاشنی شمالی پرطرفدار مثل زیتون پرورده است مرحله به مرحله دنبال کنید.

مرحله اول: سیر را ساطوری و له کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه مزه با زیتون به روش شمالی باید حبه های سیر را پوست بگیرید و به دقت بشویید. سپس، با استفاده از یک چاقوی تیز آن ها را کاملا ساطوری کرده و در نهایت با کمک پهنای چاقو به خوبی له کنید.

مرحله دوم: سیر و زیتون را ترکیب کنید

حالا وقت آن است که سیر و زیتون بدون هسته را داخل کاسه مناسبی بریزید و کاملا با یکدیگر ترکیب کنید.

مرحله سوم: گوجه فرنگی خشک شده را خرد کنید

در این مرحله از طرز تهیه زیتون پنیر شمالی نوبت به خرد کردن گوجه فرنگی خشک شده (طرز تهیه گوجه خشک) می رسد. برای انجام این کار می توانید از دستگاه آسیاب خانگی یا حتی هاون استفاده کنید. نیازی نیست گوجه فرنگی ها کاملا پودر شوند. بنابراین، کار آسیاب کردن را تا جایی ادامه دهید که گوجه فرنگی های خشک شده به قطعات خیلی ریزی تبدیل شوند.

مرحله چهارم: گوجه فرنگی های خرد شده و فلفل ترکی را به زیتون اضافه کنید

پس از خرد کردن گوجه فرنگی خشک شده لازم است آن را به کاسه حاوی زیتون و سیر اضافه کنید. سپس، پول بیبر (فلفل ترکی) را هم داخل کاسه بریزید. خوب است بدانید، پول بیبر در واقع گرانول نوعی فلفل قرمز است که از خشک کردن و خرد کردن آن به دست می آید و طعم نسبتا تند و مطلوبی دارد.

مرحله پنجم: باقی مواد را اضافه کنید

اکنون باید روغن زیتون و آب لیموترش تازه یا آبلیمو را هم به کاسه اضافه کنید و همه مواد را به خوبی هم بزنید. پیشنهاد می کنیم با کمک دست این چاشنی را به خوبی ماساژ دهید تا طعم همه مواد به خورد یکدیگر برود. برای انجام این کار حتما از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. در غیر این صورت، دست تان بو می گیرد و از همه مهم تر این که به فلفل آغشته می شود و ممکن است برایتان ایجاد مشکل کند.

مرحله ششم: پنیر رشته ای را اضافه کنید

پس از ترکیب همه مواد اولیه، وقت آن است که پنیر رشته ای را به کاسه اضافه کنید. برای این منظور، ابتدا باید رشته های به هم چسبیده پنیر را از یکدیگر جدا کنید و سپس، آن ها را داخل ظرف حاوی زیتون و دیگر طعم دهنده ها بریزید.

مرحله هفتم: زیتون پنیر شمالی را در یخچال بگذارید تا استراحت کند

امیدواریم تا این جا مراحل طرز تهیه زیتون پنیر شمالی را بدون مشکل دنبال کرده باشید. پیشنهاد می کنیم مقداری از مایه زیتون پنیر را بچشید تا از تناسب طعم ها اطمینان یابید. در صورت لزوم، مقداری نمک هم به این ترکیب اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا همه آن ها یکپارچه شوند.

سپس، ظرف حاوی چاشنی زیتون پنیر را برای مدت ۲ ساعت یا بیشتر داخل یخچال قرار دهید. با انجام این کار، طعم مواد کاملا به خورد یکدیگر می رود.

مرحله آخر: زیتون پنیر شمالی را سرو کنید

در نهایت، این چاشنی خوشمزه را داخل ظرف زیبا و مناسبی بریزید و با چند قطعه گوجه فرنگی خشک شده تزیین و سرو کنید.

داخل ساندویچ چی بریزم ؟  -  درست کردن زیتون پنیر شمالی ؛ خوشمزه ترین چاشنی برای داخل ساندویچ

نکات مهم در طرز تهیه زیتون پنیر شمالی

اگر به زیتون بدون هسته دسترسی نداشتید، خودتان می توانید زیتون معمولی را نصف کرده و پس از خارج کردن تمام هسته ها از آن استفاده کنید.

برای درست کردن زیتون پنیر شمالی شما بسته به میل و ذائقه می توانید به جای پنیر رشته ای از پنیر فتا، پنیر کوزه، پنیر گودا یا انواع و اقسام پنیرهای دیگر را جایگزین پنیر رشته ای کرده و از خوردن چاشنی منحصر به فردتان لذت ببرید.

بسته به ذائقه، می توانید میزان تندی این چاشنی را کم تر یا بیش تر کنید.

اگر به پول بیبر دسترسی نداشتید می توانید از پودر فلفل قرمز یا فلفل سیاه یا حتی ترکیب این دو استفاده کنید.

در صورت تمایل، به جای سیر تازه می توانید از گرانول سیر یا سیر خشک شده استفاده کنید.

در صورت تمایل و بسته به ذائقه می توانید مقداری رب انار (طرز تهیه رب انار) هم به این چاشنی اضافه کنید.

بسته به ذائقه می توانید کمی گلپر، پودر پاپریکا، پودر لیمو فلفلی یا دیگر ادویه های دلخواه را هم به این ترکیب اضافه کنید.

در صورت تمایل، می توانید مقداری مغز گردو و پیازچه خرد شده هم به این ترکیب اضافه کنید.

فوت و فن های خوشمزه شدن زیتون پنیر شمالی

آیا برای درست کردن زیتون پنیر شمالی حتما باید از پنیر رشته ای استفاده کنیم؟

در این دستور تهیه، استفاده از پنیر رشته ای توصیه شده است. با این حال، آشپزی یک فعالیت خلاقانه به حساب می آید. بنابراین، شما بسته به میل و ذائقه می توانید پنیر فتا، پنیر کوزه، پنیر گودا یا انواع و اقسام پنیرهای دیگر را جایگزین پنیر رشته ای کرده و از خوردن چاشنی منحصر به فردتان لذت ببرید.

برای تهیه زیتون پنیر شمالی باید از چه نوع زیتونی استفاده کنیم؟

برای درست کردن زیتون پنیر شمالی بسته به میل و ذائقه خود می توانید از زیتون دودی، زیتون سیاه یا زیتون سبز کلاسیک استفاده کنید. اما فارغ از دودی، سیاه یا سبز بودن زیتون حتما از نوع بدون هسته استفاده کنید. در غیر این صورت، نوش جان کردن این چاشنی برایتان دشوار می شود.

روش نگهداری زیتون پنیر شمالی چیست؟

ممکن است مقدار زیادی از این چاشنی را تهیه کرده و قصد داشته باشید برای مدت چند روز از آن استفاده کنید. در این صورت، پیشنهاد می کنیم آن را در یک ظرف تمیز و درب دار بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

آیا می توانم این چاشنی را داخل ساندویچ بریزم؟

بله. شما می توانید یک قاشق غذاخوری یا بیشتر از زیتون پنیر شمالی را در انواع ساندویچ بریزید و از طعم دلپذیر آن لذت ببرید.

آیا زیتون پنیر شمالی همان دیپ پنیر و زیتون است؟

خیر. همان طور که پیش تر هم گفتیم، زیتون پنیر شمالی یک چاشنی متفاوت است و مواد اولیه، شکل ظاهری و روش درست کردن آن با دیپ پنیر و زیتون فرق دارد.

منبع: ایرنا

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب