9 توصیه برای پیدا کردن تراپیست مناسب

9 توصیه برای پیدا کردن تراپیست مناسب

۰۴ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - روانشناسان معتقدند که افراد نباید به هر مشاور، روانشناس یا تراپیستی اعتماد کنند. چون حتی برخی از آنها تحصیلات مرتبط و پروانه کار هم دارند، اما متد علمی ندارند و جزو روانشناسان زرد محسوب می‌شوند.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین، در سال های اخیر توجه مردم کشورمان به موضوع روانشناسی تا حدی بیشتر شده و خیلی از افراد تمایل دارند که برای حل اختلالات و مشکلاتی که ریشه در روان دارد، از روانشناس یا تراپیست کمک بگیرند.

با این حال خیلی از افراد در پیدا کردن روانشناس خوب ناکام می مانند، خیلی ها جلسات تراپی را با مشاوری پیش می برند که به بهبودشان کمکی نمی کند، خیلی ها نمی دانند اصلا به کدام روانشناس و مشاور می توان اعتماد کرد، عده ای هم تا مُهر روانشناس را در پیج یا روی تابلوی کسی می بینند، زود اعتماد می کنند و نوبت ملاقات می گیرند.

خود روانشناسان معتقدند که افراد نباید به هر مشاور، روانشناس یا تراپیستی اعتماد کنند. چون حتی برخی از آنها تحصیلات مرتبط و پروانه کار هم دارند، اما متد علمی ندارند و جزو روانشناسان زرد محسوب می شوند و کمکی به بهبود احوال مراجعین خود نمی کنند. بنابراین در انتخاب روانشناس باید دقت کرد؛ نه باید آنقدر وسواس به خرج دهیم که فرصت درمان از دست برود و نه باید خیلی آسان بگیریم که دست به دامان هر روانشناسی شویم.

۹ توصیه مهم برای پیدا کردن تراپیست مناسب

۱. فریب تبلیغات افراد غیر روانشناس را نخورید.

۲. حتما به روانشناسی مراجعه کنید که در رشته روانشناسی یا مشاوره تحصیل کرده باشد. دانشگاهی هم که فرد روانشناس در آن تحصیل کرده، خیلی مهم است.

۳. روانشناس باید از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، پروانه کار دریافت کرده باشد.

۴. قبل از مراجعه به روانشناس، نام او را در سایت سازمان نظام روانشناسی کشور چک کنید و از تحصیلات مرتبط و مجوزش مطمئن شوید.

۵. حتما به روانشناسی مراجعه کنید که راهکارهای درمانی اش با فرهنگ و زیست بوم ما هم خوانی داشته باشد. روانشناس حق ندارد مقالات اروپایی را به خورد مراجعین ساکن تهران دهد.

۶. اگر تراپیست تان در جلسه اول به دل تان ننشست، طبیعی است. شما حق دارید از فضای اتاق تراپیست، چهره او و تُن صدایش خوش تان نیاید.

۷. تراپیستی که شما پسندیدید از او رضایت داشتید، ممکن است مورد رضایت دوست شما قرار نگیرد. این طبیعی است.

۸. قبل از مراجعه به روانشناس، شیوه فکری و متد درمانی او را مطالعه کنید. می توانید از روانشناس سؤال کنید که رویکرد و متدش در درمان چیست.

۹. برای درمان عجله نکنید. فکر نکنید تراپیست می تواند در یک جلسه معجزه کند. گاهی دو جلسه فقط برای شنیدن شرح حال فرد مراجعه کننده طول می کشد.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب