40 درصد سرطان ها ناشی از مصرف این غذا ها است

40 درصد سرطان ها ناشی از مصرف این غذا ها است

۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۳ زمان مطالعه : 9 دقیقه
سرویس مجله - با افزایش آگاهی‌های جامعه ۵۰ درصد سوء‌تغذیه‌های موجود در کشور‌های کم‌توان یا در حال توسعه برطرف می‌شود، بدون اینکه دیناری به بودجه خانواده افزوده بشود.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - رئیس اداره مکمل های تغذیه ای، ورزشی و انرژی زا اداره کل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، از افزایش مصرف مکمل های تغذیه ای در بین مردم خبر داده است. آنطور که ریحانه اکبریان گفته افزایش مصرف مکمل ها در چند سال اخیر در کشور برای پر کردن شکاف تغذیه ای ناشی از کاهش مواد مغذی منابع غذایی و همچنین افزایش استفاده از محصولات آماده و فرآوری شده است.

به گزارش بهداشت نیوز، این در حالی است که یک رژیم غذایی سلامت و متعادل می تواند تمام نیاز های بدن را با ریزمغذی ها اعم از پروتئین و ویتامین تأمین کند و در حالت عادی با یک تغذیه متعادل هیچ نیازی به دریافت ویتامین ها یا مواد معدنی نیست. در برابر این اگر ما تغذیه درستی نداشته باشیم و از گروه های غذایی مختلف و به تناسب مصرف نکنیم با کمبود ریزمغذی ها مواجه و ناگزیر می شویم انواعی از مکمل ها را مصرف کنیم.

از سوی دیگر مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از رونمایی سبد غذایی مطلوب ایرانیان خبر داده است. در این سبد مقادیر اقلام غذایی که بتواند کالری و مواد مغذی مورد نیاز عموم جامعه را برآورده کند، ذکر شده است، اما آیا مصرف مکمل ها می تواند جایگزین یک تغذیه متعادل شود؟ با عنایت به شرایط اقتصادی و قیمت خوراکی ها آیا یک سبد غذایی مطلوب هزینه های سنگینی دارد؟ این ها سؤالاتی است که برای پاسخ به آن به سراغ دکتر سید ضیاء الدین مظهری رفته و با وی به گفتگو نشسته ایم.

آقای دکتر آیا مصرف مکمل ها می تواند جایگزین دریافت ریز مغذی ها از تغذیه مناسب باشد؟

تا وقتی که بتوانید از منابع طبیعی، نیاز بدن را در اختیارش بگذارید بر مبنای آن هماهنگی های شگفت انگیز بدن طبیعتاً خیلی مؤثر خواهد بود. اگر ما به جای مکمل ها از منابع طبیعی استفاده کنیم و اصل تنوع تغذیه را رعایت کنیم، خیلی به ندرت دچار کمبود های ریز مغذی ها می شویم. در نتیجه محصولاتی که در این اقلیم به بار می آید از یک عنصر تهی است. در چنین شرایطی با توجه به داده های آزمایشگاهی برای مدت کوتاهی استفاده از مکمل ها صلاح و واجب است. در واقع گاهی اوقات مصرف مکمل ها نه تن ها پولتان را هدر می دهد، بلکه باعث بروز بیماری های خطرناک است.

به طور نمونه بتاکارتنی که در هویج وجود دارد، سرشار از آنتی اکسیدان ها جهت دید چشم است، ولی وقتی که ما آن را نابجا مصرف کنیم می تواند به گسترش تومور ریه منجر شود. صد ها بار از رادیو، تلویزیون، رسانه ها و در کلاس ها گفته ایم بابت مکمل ها این همه پول پرداخت نکنید، یک دهم این پول را برای افزایش کیفیت تغذیه بپردازید و برای این مسئله لازم است آگاهی پیدا کنید.

اصلاً همه چیز را ما می توانیم از داروخانه طبیعت راحت استفاده کنیم که در کنار تأمین ریزمغذی، مواد دیگری هم به بدن ما می رساند. میوه ها، دانه ها و مغز ها در بدن ما مانند یک کشور صنعتی است که در یک لحظه هزاران فعل و انفعالات در کنار هم انجام می گیرد، اما هیچ کدام مزاحم همدیگر نمی شوند. هر قدر شما از دامن طبیعت دورتر بشوید و به طرف تولیدات صنایع غذایی و صنایع دارویی بروید آب در هاون کوبیدن و هدر دادن این سرمایه است.

چند روز پیش رئیس اداره مکمل های وزارت بهداشت از افزایش مصرف مکمل های تغذیه ای در بین مردم خبر داد و به این موضوع اشاره کرده که دلیل این افزایش مصرف، پر کردن شکاف تغذیه ناشی از مصرف مواد مغذی منابع غذایی همچنین افزایش استفاده از محصولات آماده و فرآوری شده است، آیا ما می توانیم یکی از دلایل افزایش گرایش به مکمل ها را سبد تغذیه نامناسب مردم بدانیم که یک بخشی به دلیل شکاف طبقاتی و یک بخش به دلیل فرهنگ بد مصرف غذا اتفاق می افتد؟

مسئله این است که ما انسان هایی هستیم که از مطالعه گریزانیم! آمار کتاب خواندن در ایران شاید به طور متوسط چند دقیقه بیشتر نباشد. در واقع ما اطلاعات را از افراد بی اطلاع می گیریم! اگر فلان دارویی برای یک نفر با توجه به تجویز کادر درمانی حیات بخش است برای من نوعی می تواند جان ستان باشد، اما با این تبلیغاتی که می شود، مردم اطلاعاتشان را از فضا هایی به دست می آورند که ۸۰ درصدش غلط است و در ورای این توصیه ها، اهداف اقتصادی وجود دارد. من در یک بررسی در مورد دارو هایی که به عنوان کمک لاغری و پرورش اندام وجود دارد، تحقیق کردم و متوجه شدم فقط دارو های حوزه چاقی لاغری، ۲ تریلیون دلار گردش اقتصادی در جهان دارد! حساب بکنید که چه منافع عظیمی در ورای این تبلیغات وجود دارد و مردم را از راهی که ما را به آب حیات می رساند، به سراب هدایت می کند.

اینجاست که باید شما و من و کسانی که در حوزه رسانه کار می کنند، آگاهی بدهند. در دانشگاه در طول مدتی که کار و تحقیق می کردیم، دیدیم که با افزایش آگاهی های جامعه ۵۰ درصد سوء تغذیه های موجود در کشور های کم توان یا در حال توسعه برطرف می شود. بدون اینکه دیناری به بودجه خانواده افزوده بشود یا هزینه های ریالی و ارزی برای کادر درمانی که ملزم به حفظ سلامتی سرمایه های جامعه است، تلف شود. اینجاست که ما باید دست به دست هم بدهیم و عزمی ملی داشته باشیم تا جلوی این همه تبلیغات و این همه تهاجمی را که به فرهنگ تغذیه می شود، بگیریم.

در واقع شما معتقدید بحث هزینه ها خیلی نمی تواند در تغذیه مناسب تأثیرگذار باش. به بیان دیگر می شود با هزینه پایین و اصلاح فرهنگ مصرف، یک سبد غذایی متنوع و سلامت داشت؟

اشاره جالبی کردید. برای زندگی ما احتیاج داریم که اقتصادمان روان باشد یا منابع مالی داشته باشیم. این گرچه لازم است، ولی کافی نیست. اگر به آمار بیماری های سخت علاج و لاعلاج که در قشر مرفه جامعه وجود دارد، توجه کنید، متوجه می شوید که این ها بالاترین توانمندی های اقتصاد را دارند، ولی در عوض به جای اینکه کیفیت تغذیه شان بهتر شود، مقدارش زیاد شده است. به همین خاطر هم بیماری های قلبی- عروقی، سرطان ها و نقرس و مشابه آن از نظر آماری نه تن ها در ایران بلکه در جهان در قشر مرفه بیشتر به چشم می خورد.

چرا؟

سیستم بدنی به قدری شگفت انگیز است که خودش را با امکانات تطبیق می دهد. اگر ما امکانات لازم را در اختیارش بگذاریم و تهی از توانمندی ها نکنیم با کمترین داده بهترین ستاده را به دست اجراکننده توصیه ها می دهد. به طور نمونه یک تخم مرغ را در نظر بگیرید که هفت گرم پروتئین دارد که تمامی پروتئین در بدن ما به مصرف می رسد. اگر این تخم مرغ را با سیب زمینی مخلوط کنیم و با روغن زیتون یک کوکو درست کنیم با یک تیر چند نشان زده ایم. البته سیب زمینی ای که در طبیعت به دست آمده و نه با کود های شیمیایی و استفاده نابجا از آفت کش ها. این غذا می تواند ۱۷ گرم پروتئین عالی در اختیار بدن بگذارد که با این مقدار حداقل نیاز بدن به پروتئین تأمین شود.

بدن ما می تواند بخشی از مواد مغذی مورد نیاز خودش را بسازد. از ۲۱ اسید آمینه مورد نیاز بدن می تواند ۱۲ اسید آمینه را خودش بسازد، اما ۹ اسید آمینه را باید از طریق تغذیه دریافت کند. در اینجاست که اگر ما از اطلاعاتمان استفاده کنیم و غلات را با حبوبات ترکیب کنیم، پروتئین حیوانی و گیاهی را با هم به نسبت فیزیولوژیکی استفاده بکنیم با کمترین هزینه بهترین سلامت تأمین می شود.

یعنی شما معتقدید به طور نمونه اگر گوشت گران است و ما نمی توانیم آن را بخوریم، ولی می توانیم با خوراکی های دیگری مانند تخم مرغ و غلات و این هایی که شما اشاره داشتید، تغذیه مناسب را داشته باشیم؟

محض اطلاع شما باید بگویم در دنیا تلاش بر این است که گوشت قرمز را حذف کنند. افزایش گاز کربنیکی که در جو ایجاد شده ناشی از پرورش حیوانات و استفاده زیاد از گوشت قرمز است. ما آبزیان را داریم که در دریا هایی که سرشار از مواد مغذی است، تغذیه می کنند. ما می توانیم از این منابعی که در داروخانه طبیعت وجود دارد، نیازمان را دریافت بکنیم. به جای گوشت قرمز شما می توانید از ماهی ساردین یا ماهی کیلکا استفاده کنید که نه فقط پروتئین بلکه کلسیم ما را هم تأمین می کند.

مسئله ما ناآگاهی و عدم اطلاع رسانی است. در کنار تلاش افرادی که دل در گرو مهر مردم دارند و به دنبال آگاهی بخشی و اطلاع رسانی هستند، با نورافکن چراغ شب لرزان ما را خاموش می کنند و اطلاعات غلط را جایگزین افکار درست می کنند. یا اگر چه ما می گوییم شیر بخورید، اما در دنیا به سمت حذف شیر پیش می روند و می گویند به جای شیر گاو، شیر کینوا، شیر بادام، شیر برنج استفاده کنید و در عمل با نانو تکنولوژی یک چیز هایی ارائه می دهند که عمر انسان را تا ۵۰۰ سال افزایش بدهند بدون اینکه مریض باشد.

ما از طرف دیگر با رشد فزاینده فست فود ها و غذا های فرآوری شده مواجهیم، به گونه ای که قدم به قدم به شکل قارچ گونه ای تعداد این ها زیاد می شود و فرهنگ غذایی مردم را خیلی تحت تأثیر قرارداده است. آیا این ها می تواند بر سلامتی تأثیر منفی داشته باشد؟

قطعاً؛ این ها مثل مار خوش خط و خالی است که در فرصت مناسب سم جانش را بر ما تزریق می کند. این غذا ها اگر چه بسیار خوش طعم، خوش عطر و خوش رایحه هستند و از سوی دیگر با استفاده از تمام تکنیک های روان شناسی این ها را با رایحه و عکس اشتهابرانگیز درست می کنند که افراد بیشتر سمتش کشیده شوند، اما در عمل شما یک مار را در آستین پرورش داده اید! چراکه این غذا ها سرشار از اسید های چرب ترانس است که ۳ درصد اسید های چرب ترانس می تواند تا ۳۰ درصد احتمال بیماری های قلبی را افزایش دهد.

علاوه بر این فست فود ها سرشار از ترکیباتی است که برای رنگ دادن و نگهداری به این ها زده اند. همچنین فست فود هایی که از مواد گوشتی تهیه شده اند، اغلب از ضایعات گوشی تهیه شده اند. استفاده تفننی از این ها بد نیست، اما مصرف مداوم آن به شدت آسیب زننده است. نباید اجازه داده شود این همه رستوران های فست فود در بهترین نقاط شهر ها با نور و رایحه و این ها مردم را به طرف مسمومیت تدریجی پیش ببرند. باید بدانیم که ۴۰ درصد سرطان ها ریشه در این فست فود ها دارد.

آیا هضم این فست فود ها می تواند برای هضم ریزمغذی ها مشکلی ایجاد کند؟

یک جور هایی بله؛ سیستم بدنی ما واقعاً شگفت انگیز است. بدن ما یک سیستم تولید انرژی و یک سیستم دفاعی دارد که خودی را از بیگانه و ترکیبات سمی را تشخیص می دهد و خنثی می کند. وقتی که سیستم ایمنی خوب کار نکند، به جای اینکه به دشمن حمله کند، به خود ما حمله می کند. این همه بیماری های نو پدید و بیماری های خود ایمنی ناشی از عدم توجه به سلامتی مواد غذایی است که تناول می کنیم. ما بیشتر نیرویمان را برای امنیت غذا هدر می دهیم تا مردم به مواد غذایی دسترسی داشته باشند، اما امنیت غذایی که با ایمنی نباشد، ارزشمند نیست. اگر همراه غذا انواع عوامل بیماری زا و سموم نیز به بدن راه پیدا کند، طبیعتاً دیگر جان بخش نیست و جان ستان است.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب