کشف قدیمی ترین غارنگاره جهان؛ نقاشی سه انسان و یک گراز با قدمت 51 هزار سال
سرویس مجله - این کشف نحوه درک ما از تکامل تفکر انتزاعی در انسان غارنشین را تغییر می‌دهد.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - در سقف یک غار آهکی در جزیره سولاوسی (Sulawesi) اندونزی، دانشمندان غارنگاره ای کشف کردند که در آن سه شخصیت شبیه انسان و یک خوک وحشی یا گراز به تصویر کشیده است. به گفته محققان دانشگاه گریفیث استرالیا این اثر قدیمی ترین نقاشی غاری با قدمتی حداقل ۵۱,۲۰۰ سال است.

به گزارش دیجیاتو، این نقاشی کشف شده حداقل ۵۱,۲۰۰ سال قدمت دارد که متعلق به بیش از ۵ هزار سال قبل تر از قدیمی ترین غارنگاره کشف شده پیشین است. این کشف نحوه درک ما از تکامل تفکر خلاق و انتزاعی در انسان غارنشین را تغییر خواهد داد. همچنین این تصویر نشان می دهد انسان پیش تر از آنچه گمان می کردیم، داستان سرایی را شروع کرده است.

کشف قدیمی ترین غارنگاره در اندونزی

این نقاشی گرازی را نشان می دهد که بی حرکت ایستاده و دهانش تا حدی باز است و حداقل سه پیکره شبیه انسان اطراف او وجود دارند. بزرگ ترین انسانی که در این نقاشی می بینیم، هر دو دستش دراز است و به نظر می رسد چیزی شبیه میله را در دست دارد. دومی در مقابل خوک قرار دارد و سرش در کنار پوزه است. او ظاهراً چوبی را نگه داشته که گویی یک سر آن با گلوی خوک در تماس باشد. سومین انسان نیز وارونه شده و پاهایش رو به بالاست، یک دستش به سمت خوک دراز شده و مماس سر خوک قرار دارد.

کشف قدیمی ترین غارنگاره جهان؛ نقاشی سه انسان و یک گراز با قدمت 51 هزار سال

ابعاد این نقاشی ۹۲ سانتی متر در ۳۸ سانتی متر است

محققان این نقاشی را صحنه ای روایی تفسیر کردند که به گفته آن ها، قدیمی ترین شواهد شناخته شده داستان سرایی در دنیای هنر محسوب می شود. به گفته محققان، سه پیکری که شبیه انسان هستند و این گراز آشکارا در یک بخش این غارنگاره به تصویر کشیده شده اند. درعوض، کنار هم قرارگرفتن چهره ها، نحوه قرارگیری آن ها و نحوه تعامل آن ها عمدی بوده است. داستانی بین این چند انسان و گراز اتفاق افتاده و بدیهی است که ما نمی دانیم این داستان چه بوده.

کشف قدیمی ترین غارنگاره جهان؛ نقاشی سه انسان و یک گراز با قدمت 51 هزار سال

تپه Karampuang در اندونزی، جایی که این اثر هنری در آن یافت شد

محققان که نتایج پژوهش آن ها در نیچر منتشر شده است، از رویکردی علمی جدید برای تعیین سن این غارنگاره بهره بردند. آن ها از لیزر برای شناسایی نوعی کریستال به نام کربنات کلسیم استفاده کردند که در بالای نقاشی تشکیل شده بود.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب