این سبزی ریشه دار فروتن می تواند جان شما را نجات دهد

این سبزی ریشه دار فروتن می تواند جان شما را نجات دهد

۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۲ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس مجله - پدربزرگ و مادربزرگ‌ها در مورد این که می‌گفتند هویج این سبزی ریشه دار فروتن می‌تواند برای سلامت چشم تان مفید باشد اشتباه نمی‌کردند، اما هویج چگونه می‌تواند سلامت بدن شما را نیز تقویت کند؟

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - دفعه بعد که به دنبال یک میان وعده سالم بودید سیب را کنار گذاشته و یک مشت هویج بردارید. نتایج مطالعه ای تازه نشان می دهد که خوردن مقداری هویج تنها سه بار در هفته به طور قابل توجهی کاروتنوئید های پوست را افزایش می دهد. کاروتنوئید ها مواد مغذی گیاهی (مواد شیمیایی که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارند) هستند که مسئول رنگ قرمز، نارنجی و زرد بودن بسیاری از میوه ها و سبزیجات مانند گریپ فروت، هویج، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی و کدو تنبل می باشند.

به گزارش فرارو به نقل از دیلی تلگراف، تحقیقات قبلی سطوح بالاتر کاروتنوئید ها (که در پوست انباشته می شوند) را با خطر کم تر ابتلا به بیماری های مزمن  مانند بیماری قلبی و برخی سرطان ها مرتبط دانسته بودند. افرادی که دارای سطوح بالاتری از کاروتنوئید ها هستند سلامت پوست و عملکرد ایمنی قوی تری دارند. تنها راه دریافت فیتونوترینت ها مصرف کاروتنوئید ها می باشد.

براساس نتایج مطالعه ای تازه محققان دانشگاه سمفورد در آلاباما به ۶۰ دانش آموز تکه های سیب، ۱۰۰ گرم هویج و یک مکمل مولتی ویتامین حاوی بتاکاروتن یا ترکیبی از هویج و مکمل که سه بار در روز در طول چهار هفته مصرف می شود را دادند. نتیجه آن مطالعه نشان داد در دانش آموزانی که تکه های سیب را می خوردند یا مکمل را به تنهایی مصرف می کردند سطوح بالاتری از کاروتنوئید مشاهده نشد. با این وجود، دانش آموزان که هویج مصرف کردند ۱۰.۸ درصد بیش تر و افرادی که هویج را علاوه بر مکمل مصرف کردند ۲۱.۶ درصد بیش تر سطوح کاروتنوئید را نشان دادند.

با توجه به نتایج بررسی باید پرسید چه چیزی در هویج وجود دارد که برای شما مفید است؟

منبع خوبی از ویتامین آ می باشد

کاروتنوئید ها توجه متخصصان تغذیه را به خود جلب کرده اند، زیرا بدن می تواند آن ها را به دو مولکول تجزیه کند که سپس می توانند به ویتامین آ تبدیل شوند. می توانید ویتامین آ را از گوشت دریافت کنید، اما اگر رژیم غذایی گیاهخواری دارید یا به طور منظم گوشت نمی خورید خوردن مقدار زیادی هویج مهم است.

ویتامین آ برای حمایت از عملکرد سیستم ایمنی مهم است، اما در سلامت چشم نیز نقش دارد به ویژه آن که از  تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا که می تواند باعث بروز نابینایی در سنین بالا شود جلوگیری نماید. شما به سطح مشخصی از کاروتنوئید ها مانند لوتئین نیاز دارید که بیش تر در هویج زرد پیدا می کنید اگر برای مدت بسیار طولانی مطلقا لوتئین دریافت نکنید بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما برای بهره مندی از این مزیت به مقدار زیادی از آن نیاز ندارید.

از بین بردن سرطان

نتیجه بررسی ای صورت گرفته در سال ۲۰۲۳ نشان داد خوردن ۳۰۰ گرم هویج در هفته خطر ابتلا به سرطان را به طور میانگین ۱۵ درصد کاهش می دهد. با این وجود، این به دلیل کاروتنوئید ها نیست بلکه به سبب وجود ترکیبی کاملا متفاوت در هویج به نام پلی استیلن است. این مواد شیمیایی به تنظیم التهاب کمک می کنند و در نتیجه از آسیب سلولی جلوگیری می نمایند و اثری محافظتی در برابر سرطان ارائه می دهند.

بسیاری فکر می کنند کاروتنوئید ها به پیشگیری از سرطان کمک می کنند، اما به نظر می رسد که در واقع این پلی استیلن ها هستند که چنین کمکی را ارائه می کنند. اگر فردی را پیدا کردید که در پوست و خون اش کاروتنوئید زیادی وجود دارد نشانه آن است که هویج خورده، اما این بدان معنا نیست که کاروتنوئید ها به خودی خود کاری انجام می دهند. ما می دانیم که پلی استیلن ها کار می کنند، زیرا نتایج مطالعاتی دیگر بر روی سبزیجاتی غیر از هویج نشان داده که همان اثر ضد سرطانی را دارند.

مملو از فیبر

هویج حاوی برخی از بالاترین سطوح فیبر در بین هر سبزیجاتی است که آن را برای سلامت دستگاه گوارش مهم می کند. زمان زیادی به طول می انجامد تا فیبر تجزیه شده و باعث شود برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنیم. فیبر نقش بسیار مهمی در حمایت از میکروبیوم روده دارد. میکروبیوم روده مجموعه ای از باکتری های خوب و بد روده است. با افزودن فیبر بیش تر به رژیم غذایی خود باکتری های خوب را تغذیه می کنیم که به معنای فضای کمتری برای باکتری های بد است.

این باکتری های خوب اسید های چرب با زنجیره کوتاه تولید می کنند که با انواع فواید سلامتی از بهبود سلامت ذهنی گرفته تا تقویت سیستم ایمنی و بهبود خواب مرتبط هستند. اگر تعداد زیادی باکتری خوب دارید ممکن است راحت تر غذای سالم تر را برای مصرف انتخاب کنید. زمانی که سطح باکتری های بد روده ما زیاد باشد بیش تر تمایل به خوردن غذا های پرقند و پرچرب داریم.

فیبر هم چنین باعث کاهش ترشح قند در جریان خون می شود. بنابراین، اگر بعد از یک بشقاب بزرگ هویج دسر بخورید با شدت کمتری افزایش سطح قند خون مواجه خواهید شد و بعدا دیگر هوس خوردن غذا های ناسالم را نخواهید دید.

سلامت پوست

از آنجایی که کاروتنوئید ها در پوست انباشته می شوند نشانه هایی وجود دارد مبنی بر آن که کاروتنوئید ها برای افرادی که پوست حساسی دارند و مستعد آفتاب سوختگی هستند مفید می باشند. کاروتنوئید ها تقریبا شبیه یک لوسیون ضد آفتاب داخلی هستند. کاروتنوئید ها اشعه های خورشید را پیش از آن که شما را بسوزانند جذب می کنند.

علیرغم آن که تحقیقات در مورد این موضوع هنوز ادامه دارد برخی از دانشمندان وجود دارند که فکر می کنند خوردن هویج ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست کمک کند.

اکنون تلاش های علمی ای در حال انجام است تا ژنی کشف شود که تبدیل کاروتن به ویتامین آ را دشوارتر سازد. این ژن بیش تر در ساکنان شمال اروپا یافت می شود و فرضیه مطرح شده در این باره آن است که آن ژن کاروتن را برای مدت طولانی تری در پوست نگه می دارد که از بروز سرطان پوست جلوگیری کرده و به انتقال آن ژن در افراد با پوست روشن کمک می کند.

آیا فواید هویج با رنگ های مختلف آن فرق می کند؟

در قرون وسطی هویج به رنگ نارنجی نبود و بیش تر سفید یا زرد بود. پس از آن دوره بود که هویج نارنجی رنگ محبوب شد. در حالی که همه هویج ها از بنفش تا قرمز، سفید و زرد طعم تقریبا یکسانی دارند و دارای سطوح یکسانی از فیبر هستند، اما حاوی انواع کمی متفاوت از کاروتنوئید ها می باشند.

هویج با رنگ زرد دارای لوتئین است که برای سلامت چشم مفید می باشد هویج بنفش دارای آنتوسیانین می باشد که ممکن است براساس نتیجه برخی مطالعات در حال انجام برای سلامت قلب مفید باشد در حالی که هویج سفید فاقد رنگدانه است؛ بنابراین نیازی نیست که نگران نارنجی شدن هویج باشید. تصور دانشمندان آن است که اکثر هویج ها صرفنظر از رنگ کاربرد های مشابهی برای سلامتی دارند.

مضرات خوردن زیاد هویج

انباشته شدن کاروتنوئید ها در زیر پوست یک جنبه منفی جزئی دارد. تمام آن رنگدانه نارنجی می تواند پوست شما را نارنجی کند و تمایل دارد در اطراف دست ها و پا های شما جمع شود. این در واقع مضر نیست هر چند ممکن است ظاهر جالبی نداشته باشد.

چگونه باید هویج را به منظور کسب حداکثر فواید برای سلامتی بخورید؟

در حالت ایده آل نباید هویج را پوست بگیرید، زیرا مقدار زیادی فیبر در پوست آن وجود دارد. بدیهی است که باید ابتدا آن را بشوئید. فراتر از آن خوردن هویج با منبع چربی سالم ارزش غذایی دارد. برای مثال، شما می توانید هویج را با کمی روغن زیتون تفت دهید یا آن را با حمص سرو کنید. این کار به جذب کاروتن کمک کرده و به شما کمک می کند تا تمام اثرات مثبت ان را دریافت کنید.

هم چنین، پختن هویج به تجزیه برخی از ترکیبات کاروتنوئیدی کمک می کند و تبدیل شدن به ویتامین آ را برای بدن آسان تر می سازد. با این وجود، هویج منبع خوبی از ویتامین ث است و اگر آن را بپزید بی ثبات می شود. بنابراین، خوب است که ترکیبی از هویج پخته و نپخته را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب