شما چندمین فرزند خانواده هستید؟ آیا این روی شخصیت شما تاثیر می گذارد؟
سرویس مجله - بحث روان‌شناختی درباره ترتیب تولد و تأثیر آن بر شخصیت افراد دهه‌هاست که ادامه دارد، اما شاید وقت آن رسیده باشد که با این نظریه محبوب خداحافظی کنیم.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - آیا شما فرزند بزرگ ترِ مسئولیت پذیر، فرزند وسطِ نادیده گرفته شده یا فرزند کوچکِ آزاد و بی قید هستید؟ برای کسانی که به نظریه «تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت» اعتقاد دارند، پاسخ به این سؤال ممکن است کلید شناخت شما به عنوان یک فرد باشد. در مهمانی ها، شام های خانوادگی و جلسات درمانی، افراد ممکن است از ترتیب تولد به عنوان نوعی کلید کوتاه برای تشخیص ویژگی های شخصیتی استفاده کنند؛ زیرا اغلب ما تحت تاثیر همین بحث های روانشناختی مثلا تک فرزند ها را خودخواه و فرزندان وسط را عاشق دیده شدن به حساب می آوریم.

به گزارش فرادید، اما اگرچه تجربیات شخصی شما ممکن است نشان دهد که ترتیب تولد روی شخصیت تاثیر می گذارد، روان شناسان نظر دیگری دارند. در اینجا دلیلش را می گوییم که چرا شاید وقت آن رسیده باشد که از این کلیشه ها دست بکشیم.

منشأ نظریه روان شناختی ترتیب تولد

ایده تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت کودک شاید به قدمت خود انسان ها باشد. در واقع، جوامع مختلف برای مدت طولانی به افراد بر اساس موقعیتشان در خانواده اهمیت می دادند یا آن ها را نادیده می گرفتند.

برای مثال، در بسیاری از جوامع باستانی، تولد اولین فرزند (که به تبع آن والدین به سرپرست خانواده تبدیل می شدند) اغلب به معنای جایگاه اجتماعی بالاتر بود. این موضوع منجر به ایجاد مراسمی مانند حمام های ویژه برای مادران اولین فرزند در میکرونزی و مراسم سنتی «پیدون هابن» در یهودیت که برای فرزندان نخست زاده انجام می شد.

ترتیب تولد همچنین برای مدت طولانی حقوق ارث و خطوط جانشینی سلطنتی را تعیین می کرد، مانند سلطنت بریتانیا که برای مدت طولانی نیاز به یک وارث نخست زاده و یک یا چند ذخیره به عنوان پشتیبان داشت.

شما چندمین فرزند خانواده هستید؟ آیا این روی شخصیت شما تاثیر می گذارد؟

آلفرد آدلر، روانشناسی که نظریه تاثیر ترتیب تولد بر شخصیت را مطرح کرد.

اما نظریه روان شناختی ترتیب تولد تا اوایل قرن بیستم توسعه نیافت؛ در آن زمان روان شناسی به نام آلفرد آدلر این نظریه را ارائه کرد که ترتیب تولد نه تنها بر جایگاه اجتماعی بلکه بر رشد و شخصیت کودک تأثیر می گذارد. آدلر که به عنوان پدر روان شناسی فردی شناخته می شود، معتقد بود که «منظومه خانوادگی» فرد منجر به ویژگی های شخصیتی قابل پیش بینی می شود. او نوشت: «موقعیت در خانواده یک اثر ماندگار بر سبک زندگی فرد می گذارد».

طبق نظر آدلر، تولد یک خواهر یا برادر، توجه بی قید و شرط والدین را از فرزند بزرگ تر می گیرد و در نتیجه آن ها عصبی، بیشتر متمایل به محافظه کاری و متمایل به تقلید از بزرگتر ها می شوند. فرزندان دوم رقابت طلب و جلب توجه کننده هستند، در حالی که فرزندان کوچک تر لوس و تنبل هستند. او همچنین اعتقاد داشت که افرادی که بدون خواهر و برادر بزرگ می شوند دارای نوعی «عقدۀ مادر» هستند و با پدر خود رقابت دارند.

آدلر که به خاطر سخنرانی های بین المللی، متون روان شناسی محبوب و تکنیک های روان درمانی اش مشهور شده بود، تأثیرش همچنان در زمینه روان شناسی طنین انداز است و به همین دلیل نسل های بعدی روان شناسان تحقیقاتی را انجام داده اند که سعی در اثبات نظریه ترتیب تولد او دارند.

تحقیقات علمی درباره ترتیب تولد چه می گویند؟

مطالعات انجام شده از زمان آدلر ارتباطاتی بین ترتیب تولد و خیلی چیز های دیگر، از پیشرفت تحصیلی گرفته تا تمایلات جنسی و موفقیت فرزندان وسط در ورزش های تیمی پیدا کرده اند.

فرانک سولووی، یکی از برجسته ترین طرفداران مدرن این نظریه، در دهه های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ به بررسی بزرگسالان و حرفه هایشان پرداخت تا تأثیر ترتیب تولد را ارزیابی کند. او معتقد بود که مثلا دانشمندانی که فرزند اول خانواده بوده اند بیشتر تمایل به تحقیقات محافظه کارانه دارند، ولی دانشمندانی که فرزند اول نبوده اند به سراغ تحقیقات رادیکال تر مانند نظریه تکامل و نظریه نسبیت می روند. او حتی تفاوت هایی بین استراتژی های نظامی و سیاسی بین نخست زاده های جنگجو مانند ماکسیمیلیان روبسپیر و روش های معتدل و غیرخشونت آمیز بین معروف ترین فرزندان وسط پیدا کرد.

اما مطالعاتی که بیشتر به توسعه شخصیت مربوط می شوند، به بررسی پنج ویژگی بزرگ شخصیتی یعنی آزادمنشی، وظیفه شناسی، برون گرایی، سازگاری و عصبی بودن می پردازند. این مطالعات اخیر نظریه ای را که می گوید ترتیب تولد می تواند شخصیت شما را شکل دهد، بی اعتبار می کنند.

شما چندمین فرزند خانواده هستید؟ آیا این روی شخصیت شما تاثیر می گذارد؟

رودیکا دامیان، استاد روان شناسی در دانشگاه هوستون، یکی از بزرگ ترین مطالعات این چنینی را در سال ۲۰۱۵ انجام داد و از داده های یک مطالعه طولی بر روی بیش از ۴۴۰،۰۰۰ دانش آموز دبیرستانی ایالات متحده استفاده کرد. پس از کنترل وضعیت اجتماعی-اقتصادی، جنسیت و سن، این مطالعه نشان داد که «ارتباط بین ترتیب تولد و ویژگی های شخصیتی نزدیک به صفر است».

مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۵ نیز یافته های دامیان را تأیید کرد: پس از تحلیل سه گروه نمونه بزرگ از کشور های ایالات متحده، بریتانیا و آلمان، محققان نوشتند که «ما هیچ تأثیری از ترتیب تولد بر برون گرایی، ثبات عاطفی، سازگاری، وظیفه شناسی یا تخیل پیدا نکردیم».

اما هر دو گروه محققان شواهدی برای یک ویژگی یافتند که در مورد فرزندان نخست زاده صدق می کرد: هر دو مطالعه نشان دادند که فرزندان نخست زاده به احتمال زیاد هوش کلامی بالاتری دارند.

اما این لزوماً به این معنی نیست که فرزندان نخست زاده باهوش تر هستند یا راحت تر یاد می گیرند. احتمالاً این ویژگی بیشتر به این دلیل است که نخست زاده ها در اوایل کودکی بیشتر وقت خود را با بزرگسالان می گذرانند؛ ضمن اینکه تفاوت آن ها از این جهت با خواهران و برادرانشان به طور میانگین فقط یک نمره IQ بود.

گروه دیگری از محققان که چنین مطالعه ای را انجام دادند نوشتند که «ما باید نتیجه بگیریم که ترتیب تولد تأثیر پایداری بر ویژگی های شخصیتی گسترده ندارد».

چه چیزی واقعاً شخصیت را می سازد؟

دامیان می گوید که تحقیقات مدرن اساساً نظریه تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت را رد می کنند؛ نظریه ای که او آن را «نظریه زامبی» می نامد، زیرا انگار هرچقدر هم که با تحقیقات علمی د شود، باز هم از بین نمی رود و خیلی ها باز هم به آن اعتقاد پیدا می کنند؛ بنابراین می توان سوال کرد که چرا این ایده همچنان مردم را مجذوب می کند و چرا محققان همچنان به بررسی این سؤال ادامه می دهند؟

دامیان می گوید: «هر کسی در مورد آن نظری دارد، زیرا همه آدم ها ترتیب تولدی دارند و بخشی از دلیل اینکه ما نمی توانیم از روان شناسی ترتیب تولد دست بکشیم، ممکن است به تجربیات خودمان که همیشه به نظر می رسد از آن نظریه پشتیبانی می کنند، مربوط باشد. مثلا بچه های بزرگ تر همیشه فکر می کنند که مسئولیت پذیرتر و پیچیده تر از خواهر و برادران کوچکترشان هستند».

اما در واقع این یکی از شرایطی است که در آن تجربه شخصی می تواند کاملا اشتباه باشد و حقیقت فقط از طریق استدلال و تحقیق علمی درست کشف می شود.

در واقع، علم توسعه شخصیت به هیچ وجه یک دانش قطعی و یقینی نیست. تحقیقات مدرن با استفاده از مطالعات دوقلو ها نشان می دهد که تشکیل شخصیت تا حدود ۴۰ درصد به ژنتیک مربوط می شود. بقیه آن نیز ممکن است ترکیبی پیچیده از محیط و تمرین های فرهنگی باشد که به شکل دادن به مزاجی که با آن متولد می شویم کمک می کند.

اگرچه محققان می توانند پنج ویژگی بزرگ شخصیتی را اندازه گیری کنند، اندازه گیری تجربیات ذهنی که زندگی روزمره ما و شاید شخصیت هایمان را شکل می دهد، دشوارتر است. دامیان در حال حاضر در حال مطالعه بر روی تأثیرات احتمالی داستان های زندگی افراد (داستان هایی که آن ها درباره تجربیات خودشان تعریف می کنند) بر شخصیت آن ها است. اما برای بخش بزرگی از عموم مردم، تجزیه و تحلیل شبکه پیچیده طبیعت و تربیت، لذت کمتری نسبت به مسخره کردن خواهر و برادرهایشان دارد!

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب