نخستین بار چه کسی و کجا به مدت 10 روز مراسم عزاداری محرم برگزار کرد؟
سرویس مجله - تاریخ و ریشه‌های عزاداری برای امام حسین (ع) همواره مورد سوال همگان بوده است.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - میزان نوشت: حجت الاسلام مرتضی محمدی، کارشناس علوم قرآنی به تشریح مراسم عزاداری محرم در تاریخ پرداخته و به موارد زیر اشاره کرده است:

* محرم اولین ماه قمری محسوب می شود و دعایی که ما ایرانیان در زمان تحویل سال نو آن را می خوانیم مختص اولین روز ماه قمری است، زیرا بیان می کنیم «حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ الحسین، بگردان حال ما را به نیکوترین حال حسین (ع)».

* برگزاری جلسات روضه و عزاداری از زمان امام باقر (ع) و طبق توصیه و وصیت این امام بزرگوار به مدت ۱۰ روز در منا پایه گذاری شد. طبق این مهم، روز اول ماه محرم به نام حضرت مسلم بن عقیل، روز دوم، ورود کاروان شهدا به سرزمین کربلا، روز سوم با عنوان حضرت رقیه (س) و روز چهارم منصوب به حضرت زینب (س) و حضرت حر است.

* روز پنجم حضرت عبدالله ابن الحسن و اصحاب، روز ششم حضرت قاسم بن الحسن، روز هفتم با عنوان روضه تشنگی حضرت علی اصغر، روز هشتم با عنوان حضرت علی اکبر، روز نهم با عنوان حضرت ابوالفضل العباس، روز دهم امام حسین (ع) و روز یازدهم که شام غریبان محسوب می شود به عنوان حضرت زینب (س) نامگذاری شده است و در این شب ها به روضه خوانی و ذکر مصائب ائمه معصومین (ع) پرداخته می شود.

* از مسلم به عنوان پسرعمو و سفیر امام حسین (ع) باید یاد کرد، تبعیت او از سیدالشهدا (ع) نکته ای مهم و قابل توجه است. وی در مقابل فرمان و دستو امام زمان خود که امام حسین (ع) بود فرمانبرداری را به خوبی نمایش داد و همین امر سبب شده تا نام او ماندگار شود.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب