مشاوران امین صاحبخانه ها

مشاوران امین صاحبخانه ها

۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۳ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس مجله - تعداد صاحبخانه‌هایی که با او همراه شده‌اند کم‌نیستند و توی دفتری که روی می‌زش است، قراردادهای اجاره بسیاری ثبت شده که صاحبخانه‌ها در تعیین نرخ اجاره انصاف به خرج داده‌اند و حاج حسین هم در دریافت حق کمیسیون با آنها مدارا کرده است.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین:همه چیز از تابستان دو سال پیش شروع شد که با بی مروتی بعضی از صاحبخانه ها در تعیین اجاره بهای خانه ها تعداد مستاجران آبرومندی که بی سرپناه می شدند، هر روز بیشتر و بیشتر می شد. تا این که حاج حسین تصمیم گرفت روی در ورودی آژانس املاک خود بنویسد: «از رهن و اجاره دادن ملک شما با قیمت نامتعارف و خارج از توان مردم معذوریم» تا صاحبخانه ها بدانند اگر انصاف نداشته باشند، شریک معامله آنها نمی شود. بعد هم تا توانست آبرو گرو گذاشت تا صاحبخانه ها را در پایین آوردن نرخ اجاره بها با خود همراه کند. حالا که دوباره فصل خانه به دوشی مستاجران رسیده، بسیاری از صاحبخانه ها در بنگاه او با مبالغی پایین تر از نرخ اجاره املاک جنوب شهر قراردادهای رهن و اجاره خود را منعقد می کنند. شمار مشاوران املاکی مانند حاج حسین که تلاش می کنند در بازار اجاره مسکن انصاف و مروت از سکه نیفتد کم نیست:


به شرط انصاف

در جنوب شهر تعداد بنگاه های مشاوره املاک کم نیست و لابه لای سوپرمارکت ها، فست فودها و مغازه های رنگارنگ این گوشه پایتخت، آژانس های مسکن بسیاری به چشم می خورد. بنگاه املاک جمع وجور و ساده حاج حسین دلاوری در یکی از محله های جنوبی و چند قدمی مانده به ته تهران قرارگرفته است. حاج حسین روی در ورودی آژانس املاکش کاغذ بزرگی چسبانده که روی آن با خطی درشت نوشته شده: «از رهن و اجاره دادن ملک شما با قیمت نامتعارف و خارج از توان مردم معذوریم.»
پشت این در و روی صندلی های ساده داخل بنگاه، مرد می انسالی نشسته که از خالی ماندن آپارتمان ٤٠ متری اش کلافه است و از حاج حسین گلایه دارد که قیمت تند و تیز اجاره ملکش را فایل نمی کند. عصبانیت او باعث نمی شود لحن آرام و پدرانه حاج حسین تغییر کند و حاجی درحالی که در فهرست اسامی مشتریانش به دنبال شماره تلفنی می گردد، نرم نرمک مشتری قدیمی و تندمزاجش را سر معامله می آورد: «خوب اگر شما کمی اجاره را پایین تر بی اوری، همین الان ١٠ تا مستاجر برایت حاضر می کنم. رحم کن تا رحم خدا را ببینی برادر...» حرفش هم حرف است و وقتی صاحبخانه پرچانه برای حرمت گذاشتن به نظر او به گرفتن اجاره ای متعادل رضایت می دهد، در چشم بر هم زدنی مستاجری دست به نقد را به پشت در آپارتمان استیجاری او می کشاند تا ملک را بازدید کند و اگر به توافق رسیدند با حق کم یسیونی پایین قراداد آنها را ببندد.

مشاوران امین صاحبخانه ها


نه سیخ بسوزد نه کباب

انگار حاجی تصمیم گرفته مشتریان جدید و قدیمی بی انصاف را با یک چوب براند و به قیمت از دست دادن تعدادی از مشتریان قدیمی اش نرخ اجاره بهای املاک محل را برای مستاجران خانه به دوش متعادل کند، اما تعداد صاحبخانه هایی هم که حرف او را زمین نینداخته اند و به دریافت همان نرخ اجاره سال قبل یا افزایش اجاره ای متعادل قناعت کرده اند کم نیست. مریم موسوی یکی از این صاحبخانه های چشم و دل سیر است. او بعد از نوسازی خانه قدیمی اش صاحب دو واحد آپارتمان ٦٠ متری شده که با درآمد اجاره یکی از آنها زندگی اش را می چرخاند، اما حاج حسین می داند که وقتی زوجی جوان برای زندگی در آپارتمان استیجاری او در خانه اش را می زنند، او مادرانه با آنها مدارا می کند. مرتضی کریمی هم از مشتریان بنگاه حاج حسین است. او با آن که امسال خانه اش را با نرخی پایین اجاره داده، ناراضی نیست و می گوید: «حرف حاجی را که نمی شود زمین انداخت. او هم در گرفتن حق کم یسیونش کوتاه می آید تا از این طریق به مستاجر و صاحبخانه کمک کند. روزی دست خدا است و نباید به مستاجر سخت گرفت.» کریمی معتقد است مشاوران املاک در معاملات خود باید شرایط هر دو طرف معامله را در نظر بگیرند تا نه سیخ بسوزد و نه کباب.


غیرواقعی های کمرشکن

حاج حسین در آژانس املاک نقلی خود مستاجران آبرودار بسیاری را دیده که به دلیل بی انصافی بعضی از صاحبخانه ها آواره و بی سرپناه شده اند. او از بی انصافی بعضی از صاحبخانه ها دلگیر است و آنها را در سرسام آور شدن نرخ اجاره بهای مسکن مقصر می داند. این مشاور املاک می گوید: «این روزها که زندگی سخت تر شده، بعضی از مردم هم بی رحم و بی مروت شده اند و با فشار آوردن به دیگران بار مشکلات خود را سبک می کنند.» محله ای که حاج حسین در آن کاسبی می کند کارگر نشین است و بسیاری از مشتریان او در آپارتمان های استیجاری ٤٠ و ۵٠متری زندگی می کنند.
حاج حسین می گوید: «دولت سقف افزایش اجاره بهای مسکن امسال نسبت به سال قبل را ٢۵ تا ٣٠ درصد تعیین کرده، ولی بسیاری از صاحبخانه ها در تعیین مبلغ اجاره ملک خود طمع می کنند و خانه خود را با نرخی بالاتر و حتی چند برابر نرخ واقعی آن به بنگاه های املاک می سپارند. وقتی چند خانه با این نرخ های غیرواقعی اجاره داده می شوند، بر بازار اجاره محل تاثیر می گذارند و مبلغ اجاره خانه ها را بدون هیچ معیار و قاعده ای بالا می برند.»

مشاوران امین صاحبخانه ها


راهی برای ثبات بازار مسکن

او از همکاران خود گلایه می کند و می گوید: «بعضی از مشاوران املاک برای جلب مشتری و دریافت کمیسیون بیشتر این نرخ های غیرواقعی را می پذیرند و حتی از این بی قاعدگی بازار اجاره خانه استقبال می کنند.» دلاوری معتقد است اگر مشاوران املاک از پذیرفتن سفارش چنین مشتریانی خودداری کنند، بازار اجاره خانه نظم و ثبات پیدا می کند.
گذشتن حاج حسین از حق کمیسیون های غیرمنصفانه بی جواب نمانده و او شفا گرفتن عروس خانواده اش و خیر و برکت زندگی خود و فرزندانش را حاصل پاکیزه نگه داشتن دخل و کسبش می داند. حاج حسین دلاوری ١٠ سال پیش وارد صنف مشاورین املاک شده است. او از سنین جوانی به حرفه تولید پوشاک مشغول بوده و حالا هم که ٦٣سال از عمرش می گذرد، در کنار فعالیت در آژانس املاک به تولید پوشاک می پردازد.


کدخدامنشی در بنگاه های املاک

کمتر پیش می آید مشتریان حاج علی سجادی روی حرفش اما و اگر بی اورند و روی نرخ هایی را که برای اجاره املاک تعیین می کند چانه بزنند، حاج علی هم اگرچه مراقب است حق صاحب ملک ناحق نشود، ولی خوب می داند صاحبخانه ها را چطور به رعایت حال مستاجران ترغیب کند. همیشه هم قناعت را از خودش شروع می کند و با کم کردن حق کمیسیون، برای کاهش هزینه های تامین مسکن مشتریان بی سرپناهش اولین قدم را برمی دارد. او که ٤٠سال از ٦۵سال عمرش را در صنف مشاوره املاک گذرانده، متعادل کردن نرخ مسکن را ازجمله وظایف مشاوران مسکن می داند و می گوید: «بسیاری از مشاوران املاک معتمد مردم هستند و می توانند با میانجی گری و پادرمیانی شرایطی را به وجود آورند که صاحبخانه ها با مستاجران مدارا کنند.»

مشاوران امین صاحبخانه ها


صاحبخانه منصف کم نیست

مهران صالحی اگر قرار بود شغل و حرفه ای متناسب با تحصیلاتش انتخاب کند، باید در صنایع غذایی به دنبال بخت و اقبالش می گشت، ولی ترجیح داد شغل آبا و اجدادی اش را دنبال کند و در کنار پدر به کسب مشاور املاک مشغول شود. او که از نوجوانی شاهد حکایت های تلخ و شیرین مستاجران بوده، با چشم پوشی از حق کمیسیون مستاجران، سعی می کند باری از دوش آنها بردارد.
او از مستاجرانی که می خواهند قرارداد اجاره خود را تمدید کنند، حق کمیسیون نمی گیرد.
صالحی می گوید: «در چنین شرایطی که مسکن به یکی از هزینه های مهم و کمرشکن زندگی مستاجران تبدیل شده، باید هریک از ما به اندازه توان خود، باری از دوش آنها برداریم.» صالحی که از مشاوران املاک شناخته شده جنوب شهر است، موجران زیادی را می شناسد که با مناعت طبع از حق و حقوق خود می گذرند و مبلغ اجاره بها را از نرخ معمول محل مقدار زیادی پایین تر می آورند تا مستاجرشان راحت تر زندگی کند. او می گوید: «همه دندان گرد نیستند، صاحبخانه باانصاف هم فراوان پیدا می شود.»


این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب