30 غذای سمی برای سگ ها

30 غذای سمی برای سگ ها

۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۳ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس مجله - سگ‌ها متابولیسم متفاوتی دارند، بنابراین تغذیه آن‌ها با غذا‌های انسانی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از فرارو - شاید وسوسه انگیز باشد که باقیمانده غذایمان را به سگ هایمان بدهیم، اما مهم است که به یاد داشته باشیم برخی از غذا هایی که برای انسان مفید و بی خطر هستند، می توانند برای سگ ها خطرناک و سمی باشند.

به گزارش روزیاتو، سگ ها متابولیسم متفاوتی دارند، بنابراین تغذیه آن ها با غذا های انسانی می تواند بسیار خطرناک باشد.

۱. آووکادو

بخشی از علت خطرناک بودن آووکادو وجود سم قارچ کُشی به نام پرسین در آن است. تنها دوز های بالای این سم کشنده است و در صورت مصرف مقدار کمی از آن علائم خفیفی مانند استفراغ و اسهال می تواند رخ دهد.

۲. سیب

گوشت سیب سمی نیست، اما دانه های آن به دلیل ترکیبی به نام آمیگدالین می توانند سمی باشند. با این حال برای بروز اثرات سمی باید به مقدار زیاد مصرف و جویده شود.

۳. سیر

سیر به دلیل ترکیبی به نام تیوسولفات که به گلبول های قرمز خون آسیب می رساند می تواند برای سگ ها کشنده باشد. برای ایجاد مسمومیت، سیر زیادی لازم است، اما برخی از نژاد ها به طوز ویژه ای به آن حساس هستند.

۴. شیر و سایر محصولات لبنی

شیر و محصولات لبنی باآنکه دارای خواص ارتقادهنده کلسیم هستند، می توانند برای سگ ها مضر باشند و به سطوح عدم تحمل لاکتوز کمک کنند. این موضوع می تواند باعث ناراحتی زیادی برای سگ ها شود.

۵. آجیل ماکادمیا

آجیل به طور کلی برای سگ ها خوب نیست، اما ماکادمیا به طور ویژه ای برای آن ها بد است. این آجیل که شبیه فندق است در رده سمی ترین موارد قرار دارد که می تواند منجر به استفراغ، ضعف، هایپرترمی (افزایش غیرعادی دمای بدن) و از دست دادن عملکرد های جسمانی شود.

۶. سس خردل

خردل در دوزه کم برای سگ کشنده نخواهد بود، اما در مقادیر بالاتر می تواند سمی باشد. در واقع، به دلیل سمی بودن خفیف خردل، اغلب دامپزشکان خوردن آن را به عنوان راهی برای ایجاد استفراغ در صورت نیاز پیشنهاد می کنند.

۷. شیرین کننده مصنوعی (زایلیتول)

زایلیتول جایگزین قند است که در غذا های انسانی مانند آب نبات و بسیاری از شیرینی ها یافت می شود. این ماده برای سگ ها بسیار سمی است و باعث ترشح سریع انسولین می شود که می تواند آن ها را در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به کما ببرد.

۸. شکلات

شکلات حاوی محرکی به نام تئوبرومین است که برای سگ ها سمی است. مقدار تئوبرومین به نوع شکلات بستگی دارد، اما عمدتاً روده، قلب، سیستم عصبی مرکزی و کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

۹. پیاز

پیاز به دلیل تیوسولفات موجود در خود می تواند برای سگ ها سمی باشد. برخی از نژاد های سگ نسبت به آن آسیب پذیرتر هستند و اندازه جثه آن ها در این موضوع تفاوت زیادی ایجاد می کند.

۱۰. استخوان پخته شده

دادن استخوان خام و نپخته به سگ برای جویدن عالی است، اما از استخوان های پخته شده دوری کنید. این استخوان ها به راحتی می توانند خرد شوند و در مقادیر زیاد باعث یبوست یا پرفوراسیون (سوراخ شدگی معده، روده و …) شوند که می تواند کشنده باشد.

۱۱. انگور و کشمش

انگور و کشمش جزو جدی ترین تهدیدات غذایی برای سگ ها هستند. حتی مقادیر کم این مواد غذایی می تواند باعث نارسایی ناگهانی کلیه شود و معمولاً با استفراغ و اسهال همراه است.

۱۲. کافئین

مقدار کم کافئین هیچ ضرری ندارد، اما اگر سگ شما یک مشت دانه قهوه را ببلعد می تواند خطر جدی ایجاد کند.

۱۳. مخمر

اگر سگ شما خمیر نپخته بخورد، می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا مخمر تخمیر شده به سرعت در جریان خون جذب می شود، و در آنجا اتانول کافی برای ایجاد مسمومیت با الکل تولید می کند.

۱۴. ریواس

ریواس به دلیل دارا بودن ماده ای به نام اسید اگزالیک می تواند در سگ ها باعث نارسایی کلیه شود. این ماده در مجاری ادراری کریستال ایجاد می کند و می تواند باعث از کار افتادن کلیه ها شود.

۱۵. جوز هندی

جوز هندی حاوی ترکیبی به نام میریستسین است که وقتی سگ ها به مقدار زیاد آن را بخورند، می تواند منجر به ضربان قلب سریع، توهم و تشنج شود.

۱۶. مویز

مویز که از انگور شاهانی تهیه می شود مانند انگور و کشمش معمولی برای سگ ها سمی است.

۱۷. مکمل آهن

ویتامین های حاوی آهن می توانند برای سگ ها سمی باشند، زیرا می توانند به دیواره دستگاه گوارش، کلیه ها و کبد آسیب برسانند. مکمل های آهن دوران بارداری به ویژه برای سگ ها خطرناک هستند، زیرا مقادیر بالاتری از آهن در خود دارند.

۱۸. قارچ های وحشی

قارچ های موجود در فروشگاه ها معمولاً برای سگ ها بی خطر هستند، اما قارچ های وحشی می توانند سمی باشند.

۱۹. روغن مرکبات

معمولاً خوردن پرتقال برای سگ ها خوب است، اما روغن مرکبات که اغلب به صورت دارویی استفاده می شود، بدون مشکل نیست. این به دلیل خواص حشره کشی روغن است که می تواند منجر به نارسایی کبد در سگ ها شود.

۲۰. هلو

گوشت هلو به خودی خود برای سگ ها مناسب است، اما هسته هلو حاوی آمیگدالین است، همان ماده ای که در دانه های سیب هم یافت می شود و برای سگ شما سمی است.

۲۱. تره فرنگی

تره فرنگی حاوی تیوسولفات است، همان ترکیبی که پیاز و سیر را برای سگ آسیب زا می کند. این نوع مواد غذایی همه بخشی از خانواده آلیوم هستند.

۲۲. غذای گربه

غذای گربه بلافاصله سگ شما را مسموم نمی کند، اما می تواند به مرور زمان منجر به پانکراتیت و سایر عوارض سلامتی شود، به اندام های حیاتی آسیب برساند و حتی منجر به مرگ شود.

۲۳. گردوی سیاه

گردوی معمولی برای سگ ها بی خطر است، اما گردوی سیاه که استفاده از آن کمتر رایج است می تواند سمی باشد. این گردو ها عمدتاً در دسر ها و محصولات پخته شده استفاده می شوند، اما سگ ها می توانند آن ها را در طبیعت هم پیدا کنند.

۲۴. اسفناج

اسفناج حاوی مقدار زیادی اسید اگزالیک است، ماده ای که در جذب کلسیم سگ ها اختلال ایجاد می کند. این نوع از سبزیجات اگر به طور منظم مصرف شود می تواند باعث آسیب به کلیه شود.

۲۵. پیازچه

مانند سیر، تره فرنگی و پیاز، پیازچه در مقادیر زیاد برای سگ ها سمی است. دوز های سمی پیازچه می تواند به گلبول های قرمز خون آسیب برساند و منجر به کم خونی شود.

۲۶. تنباکو

تنباکو از نظر فنی غذا نیست، اما چیزی است که توسط انسان بلعیده می شود و اگر سگ ها موفق به جویدن سیگار شوند، می تواند برایشان بسیار کشنده باشد.

۲۷. گوجه سبز

هنگامی که گوجه فرنگی رسیده باشد، برای سگ ها بی خطر است. اما گوجه فرنگی سبز یا گوجه ای که کاملاً نرسیده می تواند به دلیل دارا بودن ماده ای به نام سولانین برای سگ ها سمی باشد.

۲۸. گیلاس

مانند هلو، گیلاس هم در هسته خود حاوی آمیگدالین است که برای سگ ها سمی است. علاوه بر هسته سمی، گوشت گیلاس می تواند باعث ناراحتی معده آن ها شود.

۲۹. سیب زمینی

سیب زمینی به دلیل داشتن سولانین برای سگ ها سمی است. اسولانین ماده شیمیایی به نام استیل کولین را که سگ ها برای انتقال تکانه های عصبی به آن نیاز دارند، مسدود می کند و این موضوع می تواند منجر به مشکلاتی در سیستم عصبی و دستگاه روده شود.

۳۰. الکل

مقادیر کم آن لزوماً باعث مرگ اغلب سگ ها نمی شود، اما مسمومیت شدید و سایر مشکلات سلامتی ممکن است رخ دهد. الکل می تواند باعث کاهش قابل توجه فشار خون و قند خون شود که می تواند منجر به تشنج و حتی نارسایی تنفسی در سگ ها شود.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب