یک نذری متفاوت ؛ درست کردن ته چین گرمساری در محرم

یک نذری متفاوت ؛ درست کردن ته چین گرمساری در محرم

۲۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۹ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس مجله - تهیه غذای نذری در هر منطقه ای از کشور دستور خاص خودش را دارد در گرمسار هم در ایام محرم و سفر غذایی با عنوان ته چین گرمساری پخته می شود.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - پخت این غذا ساده است و با کمی حوصله می توانید یک نذری متفاوت به عزاداران ماه محرم بدهید.

ته چین گرمسار

تعداد نفرات: ۵۰نفر

مدت آماده سازی : ۳ساعت

زمان پخت: ۵ساعت

مواد لازم

برنج: ۱۰کیلو

گوشت تازه گوسفندی: ۵کیلوگرم(سردست یا ماهیچه)

پیاز بزرگ: ۱۰عدد نگینی خردشده

زعفران دم کرده غلیظ: به میزان لازم

زردچوبه: ۲قاشق چایخوری

دارچین برای تفت کشمش: ۵قاشق چایخوری

پودر گوجه خشک، گرد غوره، گرد لیمو، فلفل، پودر زیره(ادویه مخصوص ته چین گرمساری): هر کدام ۵قاشق مرباخوری

دارچین: ۵قاشق چایخوری

کشمش: ۱۰لیوان فرانسوی دسته دار

روغن مایع: به میزان لازم

نمک: به میزان لازم

طرز تهیه:

۱. گوشت را به عنوان لایه میانی ته چین به صورت ورقه های نازک برش بزنید و در ادویه پلویی مخصوص ته چین همراه مقداری فلفل سیاه و قرمز، پودر پیاز، پودر پاپریکا و ۲عدد پیاز نگینی خردشده بزرگ بخوابانید.

۲. کمی گوشت را با دست در این مواد بچرخانید تا تمام قسمت های آن آغشته شوند. زمان لازم برای مزه دار کردن گوشت ته چین بهتر است شب تا صبح باشد.

۳. برنج و کشمش را به صورت جداگانه خیس کنید. زمان خیس خوردن برنج بستگی دارد به نوع برنج شما و تجربه قبلی ای که از پختن برنج مورد نظرتان دارید.

۴. در یک قابلمه مناسب آب را جوش بیاورید و برنج را در آن بپزید. برنج را نیم پز بردارید یعنی همین که دانه برنج ۲ترک برداشت کافی است. برنج را آبکش کنید و کف قابلمه مقداری روغن بریزید.

۵. وقتی روغن کمی داغ شد کف قابلمه مقداری نان لواش بچینید و نیمی از برنج آبکش شده را روی نان ها بریزید. سپس گوشت مزه دارشده را به صورت خام و همراه با سایر موادی که گوشت در آنها مزه دارشده یعنی پیاز خردشده و ادویه ها روی برنج بریزید.

۶. روی گوشت، زعفران سابیده شده و ادویه پلویی بریزید و به اندازه دلخواه نمک بپاشید. سپس روی مواد را با یک لایه دیگر برنج پر کنید.

۷. ته چین گوشت را روی شعله ملایم دم کنید تا حسابی بخار کند و گوشت حسابی مغزپخت و نرم شود. حدود ۳ تا ۴ساعت زمان برای دم کشیدن ته چین لازم است.

۸. در این فاصله کشمش ها را با کمی روغن محلی یا کره تفت دهید و به آنها زردچوبه و کمی دارچین اضافه کنید.

۹. در یک ساعت پایانی پخت، کشمش های سرخ شده را روی برنج بریزید.

نکته:

- ته چین جزو نذری های شناخته شده ماه محرم گرمسار است.

- اگر دوست داشتید یک عدد پیاز متوسط را هم ابتدا سرخ و کاراملی کنید و سپس کشمش ها را به آن اضافه و آن را سرخ کنید و در یک ساعت پایانی پخت روی برنج بریزید.

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب