16 علت برای احساس خستگی و خواب در روز

16 علت برای احساس خستگی و خواب در روز

۲۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۳ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس مجله - برخی داروها به خصوص داروهای ضد افسردگی که خواب‌آور هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد فشارخون می‌توانند باعث خواب‌آلودگی یا خستگی بدن در طول روز شوند.

به گزارش سرویس مجله خبر ناب به نقل از همشهری - پروانه بندپی: برای خیلی از افراد پیش می آید که هرقدر شب می خوابند، باز در طول روز خواب شان می آید و بی انرژی هستند و احساس خمودگی شدیدی دارند. خیلی ها این حالت خود را به فصل و کار زیاد و... ربط می دهند اما نمی دانند که موضوعات متعددی روی حس خستگی و خواب آلودگی آنها در طول روز مؤثر است. از کم آبی بدن گرفته تا عادت های ناسالم غذایی، سر ساعت معین نخوابیدن، مصرف برخی داروها، بعضی بیماری های زمینه ای، کم خونی و...

در این گزارش ۱۶ دلیلِ این که چرا بعضی از افراد با وجود این که فکر می کنند خواب شبانه خوبی دارند، اما در طول روز انرژی ندارند و احساس خستگی مفرط دارند را مطرح و بررسی می کنیم. همه این دلایل در گفتگو با دکتر احسان شایسته، پزشک عمومی بررسی و عنوان شده اند.

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب، ارتباط تنگاتنگی با سطح انرژی ما دارد. اگر شب ها دیر غذا می خورید، غذاهای چرب می خورید، پرخوری می کنید، در ساعت نزدیک خواب تان خوراکی های شیرین مثل شیرین و نوشابه می خورید، هم کمک می کنید که کیفیت خواب تان پایین بیاید و هم صبح روز بعد کرخت و سنگین و خواب آلود خواهید بود.

کم تحرکی یا بی تحرکی بدن

نداشتن فعالیت بدنی مناسب و منظم به راحتی می تواند سطح انرژی شما را کاهش دهد و باعث شود که در طول روز و وسط انجام فعالیت های مهم روزانه خواب آلود باشید و مدام خمیازه بکشید یا تمایل به کش دادن بدن تان داشته باشید.

کم آبی بدن

عدم مصرف کافی مایعات می تواند به کاهش انرژی بدن و خستگی فرد در طول روز منجر شود. یک بطری آب را همیشه پر از آب کنید و کنار دست خود بگذارید و کم کم از آن بنوشید. به طوری که تا شب حداقل ۸ لیوان آب نوشیده باشید. کم آبی بدن تنها باعث خواب آلودگی نمی شود و می تواند به تدریج به اندام های مختلف ازجمله کلیه ها آسیب برساند.

نداشتن برنامه خواب ثابت

اگر برنامه مشخص و ثابتی برای خوابیدن ندارید و یک شب ۱۰ می خوابید و شب دیگر ساعت یک و شب بعدی ساعت ۱:۳۰ شب، نباید انتظار داشته باشید که بدن تان بتواند این وضعیت را در طول روز تحمل کند. نداشتن برنامه خواب ثابت می تواند کل روز، شما را خواب آلود نگه دارد. پس هر شب سر ساعت معینی برق ها را خاموش کنید و موبایل را کنار بگذارید و بخوابید.

برخی بیماری ها

بیماری هایی مثل دیابت، کم خونی، فشار خون بالا و مشکلات تیروئید می توانند به خستگی مفرط فرد در طی روز منجر شوند. در افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند، مقدار زیادی از قند بدن در جریان خون باقی می ماند. در حالی که در افراد عادی، این قند وارد سلول ها شده و تجزیه می شود تا انرژی مورد نیاز بدن را تأمین کند. این افراد معمولا هرچقدر بخوابند، بازهم انرژی ندارند و در طول روز حس خستگی و خواب آلودگی دارند. البته افراد دیابتی معمولا خواب شبانه مناسبی ندارند و خیلی کوتاه یا منقطع می خوابند. بنابراین نه خواب شبانه خوبی دارند و نه احساس طراوت در طول روز.

مصرف بعضی داروها

برخی داروها به خصوص داروهای ضد افسردگی که خواب آور هستند، داروهای ضد اضطراب و ضد فشارخون می توانند باعث خواب آلودگی یا خستگی بدن در طول روز شوند.

استرس و اضطراب

استرس به خصوص استرس های عاطفی می توانند تأثیر زیادی روی کیفیت خواب شبانه و سطح انرژی ما بگذارند. به خصوص زمانی که این استرس ها به مشکلات جدی تری مانند اختلال اضطرابی منجر شوند.

افسردگی

افسردگی یک اختلال احساسی و روانی است اما خود را در تغییرات فیزیکی هم نشان می دهد. یکی از این تغییرات، خستگی زیاد و تمایل به خواب بیش از حد در طول روز است. اگر یک هفته یا بیشتر احساس خستگی و خواب آلودگی می کنید، بهتر است از یک متخصص روانپزشک کمک بگیرید.

سندروم پای بیقرار

پزشکان هنوز نتوانسته اند علت اصلی این مشکل را کشف کنند اما این مشکل قطعا باعث کاهش کیفیت خواب و کم خوابی می شود. بسیاری از افراد که دچار این مشکل هستند، بارها و بارها طی خواب بیدار می شوند اما بسیاری از این بیدار شدن ها در ذهن شان نمی ماند. برای همین مدام از خود می پرسند با وجود خواب خوب شبانه، چرا در طول روز این همه خسته ام؟

کمبود برخی ویتامین ها

کمبود برخی ویتامین ها مثل ویتامین B۶، ویتامین B۱۲، ویتامین D، منیزیم، کلسیم و آهن باعث افزایش خواب در طول روز و ایجاد احساس خستگی و بی حالی می شود. البته باید یادمان باشد برای رفع بی خوابی، خودسرانه این ویتامین ها را مصرف نکنیم؛ قبل از هر کاری حتما باید یک آزمایش خون بدهیم تا مشخص شود آیا واقعا کمبودی داریم یا نه.

داشتن عادت های ناسالم

مصرف زیاد کافئین، الکل، سیگار کشیدن و عدم فعالیت بدنی منظم می توانند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارند و شما را در طول روز خسته و خواب آلود نگه دارند.

16 علت برای احساس خستگی و خواب در روز

عدم تعادل برخی هورمون ها

مشکلاتی مانند کم کاری تیروئید و نوسانات هورمون های جنسی می توانند منجر به خستگی ما در طول روز شوند. کم کاری تیروئید یعنی سوخت و ساز بدن ما بیش از حد آهسته است که این مساله می تواند موجب کرختی بدن طول روز و حتی افزایش وزن شود.

کم خونی

کمبود گلبول های قرمز یا هموگلوبین می تواند باعث کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها و احساس خستگی شود.

آپنه خواب

بعضی از افراد تصور می کنند که شب ها به اندازه کافی می خوابند، اما اطلاع ندارند که آپنه خواب، مانع خواب کافی آنها است. آپنه تنفسی خواب، تنفس شما را در طول خواب قطع می کند و موجب می شود که هر عامل کوچکی شما را برای لحظه ای از خواب بیدار کند. بدون اینکه متوجه شوید. یعنی شما به اندازه کافی در رختخواب هستید، اما خواب کافی ندارید و در طول روز احساس خستگی زیاد می کنید.

آلرژی

برخی انواع آلرژی مثل آلرژی های فصلی می تواند به خواب ناآرام شبانه و درنتیجه خستگی فرد در طول روز و فعالیت های روزمره منجر شود. برخی از پزشکان معتقدند که آلرژی غذایی هم می تواند موجب خستگی و خواب آلودگی فرد شود. اگر بعد از خوردن وعده غذایی احساس خستگی می کنید، احتمالا بدن شما تحمل برخی از موادی که در غذای شما بوده را ندارد. آلرژی غذایی همیشه شما را دچار خارش و کهیر و اگزما نمی کند. گاهی اثر خود را با خستگی و بی انرژی شدن بدن نشان می دهد.

اختلال خواب

گاهی ممکن است فکر کنید که خواب باکیفیتی دارید اما درواقع برعکس، دچار اختلال خواب هستید و باید آن را جدی بگیرید. کارشناسان می گویند برای این که متوجه شوید اختلال خواب دارید یا نه، یک جدول تهیه کنید و در آن زمان به رختخواب رفتن، زمان تقریبی به خواب رفتن و زمان بیدار شدن را یادداشت کنید. مدت خواب هر شبانه روز را حساب کنید. ساعات محاسبه شده در ۷ روز را جمع و بعد حاصل را تقسیم بر ۷ کنید. اگر این میزان کمتر از ۷ ساعت است و طی روز احساس خواب آلودگی می کنید، احتمال این که دچار اختلال خواب شده اید، زیاد است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب