نخستین کتاب اصول و مبانی حقوق مهندسی ساختمان در کشور به چاپ رسید
سرویس ناب پلاس - کتاب حقوق مهندسی ساختمان در قالب ده فصل به عناوینی، چون مبانی علم حقوق، پدیده‌های حقوقی، مسئولیت مهندسی، اجرای حق، قوانین و مقررات ساخت، نظام‌های حاکم بر ساخت و ساز، عوامل اجرای پروژه‌های ساختمانی، اسناد و روند اجرای پروژه‌های ساختمانی، بیمه و در نهایت پرونده‌های قضایی مرتبط با ساختمان می‌پردازد. این کتاب حاصل بیش از بیست سال فعالیت حرفه‌ای و پژوهش در چرایی و چگونگی تحقق مسئولیت‌های مدنی، کیفری و انتظامی همکاران عضو جامعه بزرگ نظام مهندسی ساختمان کشور است و می‌تواند مرجع مناسبی برای دروس دانشگاهی حقوق مهندسی و حقوق ساخت بوده و مورد استفاده حرفه‌مندان صنعت ساختمان قرار گیرد.

اولین کتاب اصول و مبانی حقوق مهندسی ساختمان، با همکاری مهدی روانشادنیا، دانشیار مهندسی و مدیریت ساخت و کامیار میررضوی کارشناس رسمی دادگستری و پژوهشگر حقوق مهندسی و با همکاری هیات تحریریه تالیف شده و توسط انتشارات سیمای دانش به چاپ رسید.


حقوق ساخت یا حقوق مهندسی شاخه ای جدید و بین رشته ای علم حقوق است که جنبه هایی مثل حقوق تجارت، حقوق کار، عقود، حقوق اموال، حقوق ثبتی و امثالهم را با دانش مهندسی، اخلاق مهندسی و مسئولیت حرفه ای در هم می آمیزد.


این روز ها حرفه هایی، چون وکیل ساخت در دنیا رو به توسعه بوده و دانشگاه های مختلف دنیا، رشته حقوق ساخت یا دوره های حرفه ای مرتبط را راه اندازی کرده اند. در کنار آنها، جامعه بین المللی حقوق ساخت سالهاست که فعالیت خود را شروع کرده و خدمات متعددی ارائه می دهد. در بسیاری از کشور های دنیا برای ورود به حرفه آزمون اخلاق حرفه ای و حقوق مهندسی شرط است و این روز ها حقوق ساخت بخش مهمی از حرفه مهندسی ساختمان است. در ایران نیز پس از شکل گیری پرونده های حقوقی و کیفری متعدد، مدتی است که مباحث حقوق مهندسی مورد توجه قرار گرفته است.


کتاب با همکاری دکتر مهدی روانشادنیا، دانشیار مهندسی و مدیریت ساخت و مهندس کامیار میررضوی کارشناس رسمی دادگستری و پژوهشگر حقوق مهندسی و با همکاری هیات تحریریه تالیف شده و توسط انتشارات سیمای دانش به چاپ رسیده و در دسترس عموم قرار دارد. دکتر مهدی روانشادنیا از سال ۱۳۸۶ درس های حقوق ساخت و مدیریت و مقررات پیمان را در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد تدریس می کند و مهندس کامیار میررضوی بیست سال است که به جمع آوری پرونده های متعدد و نقد و بررسی و برگزاری جلسات آموزشی و تحلیلی پرداخته است.


کتاب حقوق مهندسی ساختمان در قالب ده فصل به عناوینی، چون مبانی علم حقوق، پدیده های حقوقی، مسئولیت مهندسی، اجرای حق، قوانین و مقررات ساخت، نظام های حاکم بر ساخت و ساز، عوامل اجرای پروژه های ساختمانی، اسناد و روند اجرای پروژه های ساختمانی، بیمه و در نهایت پرونده های قضایی مرتبط با ساختمان می پردازد. این کتاب حاصل بیش از بیست سال فعالیت حرفه ای و پژوهش در چرایی و چگونگی تحقق مسئولیت های مدنی، کیفری و انتظامی همکاران عضو جامعه بزرگ نظام مهندسی ساختمان کشور است و می تواند مرجع مناسبی برای دروس دانشگاهی حقوق مهندسی و حقوق ساخت بوده و مورد استفاده حرفه مندان صنعت ساختمان قرار گیرد.


امید است با انتشار این کتاب زمینه برای تصویب سرفصل های آموزشی حقوق مهندسی در رشته های مهندسی ساختمان فراهم آمده و با توسعه این علم کمکی به حرفه مندان و به ارتقا صنعت ساختمان شده و همه ذینفعان این صنعت بتوانند از آن بهره مند شوند.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب
آخرین اخبار سرویس ناب پلاس