پیشنهادی برای بیانیه مشترک آیت الله و پاپ

پیشنهادی برای بیانیه مشترک آیت الله و پاپ

۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس ناب پلاس - اخیرا خبری منتشر شد مبنی بر اینکه آیت‌الله سیستانی و پاپ فرانسیس سندِ برادری انسانی امضا می‌کنند.

محمدجعفر امیرمحلاتی - نماینده پیشین ایران در سازمان ملل و استاد دانشگاه در الهیات صلح - در ادامه یادداشت خود در روزنامه «همشهری» نوشت: این خبر به نقل از رحمان العامری، سفیر عراق در واتیکان، منتشر و پیش بینی شده بود که این سند در سفر پاپ به عراق به امضا برسد. چند روز بعد تکذیبیه ای در رسانه ها در این باره منتشر شد.

اینکه امضای آن سند که نشانه ارتقای تمدنی در گفت وگوی بین الادیان است، رخ دهد یا نه چیزی از اهمیت و ضرورت آن نمی کاهد. اگر چنین سندی امضا شود، کاش به جای ترکیب «برادری انسانی»، از اصطلاح «دوستی» استفاده شود. از میان مقاله هایی که در دوستی پژوهی نوین، به طور برجسته، تأثیرگذار بوده اند، نوشته خانم سیبل شوارزنباخ، استاد دانشگاه شهر نیویورک، است که تحت عنوان «برادری، همبستگی و دوستی شهروندی» منتشر شده و ترجمه آن در کتاب «دوستی در سپهر اندیشگی شرق و غرب» آمده است. در این مقاله، نویسنده بیان می دارد که چرا بسیاری از فلاسفه معاصر و مصلحین اجتماعی نیاز به اصطلاح و مفهومی دارند که موجب تحکیم قوام اجتماعی مردمان در یک واحد سیاسی (مثلا اتحادیه، کشور یا جامعه ای کوچک تر) شود. به سبب همین نیاز، فلاسفه اجتماعی عمدتا به سراغِ ۳ اصطلاح «دوستی شهروندی» در آثار ارسطو، «اخوّت یا برادری» در آثار روسو و جان رالز و بالاخره «همبستگی» در آثار مارکس و فلاسفه مارکسیست رفته اند.

به نظر خانم شوارزنباخ، از بین ۳ اصطلاح پُرطرف دار، اصطلاحِ دوستی شهروندی (Civic Friendship)، بنابه دلایلی چند، بر ۲ اصطلاح دیگر مُرَجَّح است. در مورد «برادری» که به صورت یکی از شعارهای اصلی در انقلاب فرانسه به کار رفت و در برخی متون الهیاتی هم مورد توجّه است، چند نکته وجود دارد.

مهم ترینِ آنها این است که برادری بارِ سنگینِ جنسیتی دارد و بیان گرِ روابطِ دوستانه خواهران نیست. دیگر اینکه، بیشتر در چارچوب یک نظام دینی ویژه به کار می رود و افراد خارج از آن دین را شامل نمی شود. بنابراین، بخشی از جوامع را از شمولِ توجّه خارج می کند. ازاین گذشته، برادری نوعی ارتباط خونی را به ذهن متبادر می سازد و برخی دیگر را از حیطه خویشاوندی خارج می کند. به نظر نویسنده، شاید به همین دلیل بوده که شعارهای سه گانه انقلاب فرانسه - یعنی «آزادی، برابری و برادری» - در اعلامیه استقلال آمریکا به ۳ شعارِ «زندگی، آزادی و جست وجوی شادی» تبدیل شد. شوارزنباخ، به کاربرد وسیع کلمه برادری در حزب نازی آلمان نیز اشاره دارد.

شوارزنباخ، معتقد است که به دلیل اشکالات فوق، اصطلاح برادری - که در قرن هجدهم میلادی، مورد استفاده فلاسفه و فعّالانِ سیاسی بود - در قرن نوزدهم کم کم جای خود را به اصطلاحات «وحدت» و «همبستگی» داد. اصطلاح همبستگی، عمدتا به مدد نوشته های فلاسفه سیاسی مارکسیست رواج یافت زیرا این دسته از فیلسوفان می پنداشتند که فراخوان مدرن برای تثبیت حقوق فردی و شهروندی باید از مفاهیم جزئی نگر، اعم از قومیت، نژاد، سرزمین، یا مالکیت خاص، فراتر باشد. همبستگی، در نگاه فلاسفه قرنِ نوزدهم، مستلزمِ «باهم ایستادن»، «نبرد برای آزادی انسان از بردگی» یا «مقابله با لشکر سرکوب گران» بود. این اصطلاح، در قرن بیستم، بیشتر در اتحادیه های کارگری و جنگ های ضداستعماری به کار رفت.

بدین ترتیب، گرچه دامنه شمول کلمه همبستگی فراتر از برادری است، اصطلاح شامل و کاملی برای دربر گرفتن کل جوامع انسانی نیست؛ بلکه بیشتر در فضای روابط اقتصادی - استعماری تعریف شده و مستلزم نوعی مبارزه طبقاتی و نبردهای فراملیتی است.

و اما دوستی شهروندی نیز که مورد نظر ارسطو بود، نه در تئوری بلکه در عمل، به شدت نخبه گرا بود و عدّه بسیاری را خارج از معادله خود قرار می داد. مثلا ارسطو، برابری انسانی با بردگان را برنمی تافت. در عین حال، کلمه دوستی، در مفهوم مدرن آن، خیلی بهتر و شامل تر از اصطلاحات برادری و همبستگی به نظر می رسد؛ زیرا در دوستی، سه گانه «آگاهی متقابل از برابری اخلاقی دیگری»، «حسن نیت متقابل نسبت به آنها» و «رفتار متقابلا سودمند» در پس زمینه جامعه تجسم می یابد.

مهم است که خوانندگان توجّه کنند که برخی از خشونت پژوهانِ معاصر - مثل هانا آرِنت، اسلاوُی ژیژِک و بیونگ چول هان - در آثار خود، نسبت به سوءاستفاده از اصطلاحات برادری، همبستگی، و عشق به همسایه - که از اصطلاحات مهم مسیحی است - هشدار داده اند. ژیژِک، در نقد اصطلاح مسیحی«عشق به همسایه» می گوید که نفسِ تصور همسایه، متضمن خروج غیرهمسایه از شمول نگاه عاطفی است. او می گوید که عشق به همسایه بدون تصور دشمنی متجلی نمی شود و لذا مشکل این اندیشه ضرورت وجود دشمنان است. این همان مشکلی است که کارل اِشمیت  - اثرگذارترین فیلسوف سیاسی قرن بیستم - با آن درگیر بود و نمی توانست وحدت ملی را بدون وجود دشمن ملی تصور و تصدیق کند.

پس از ملاحظات فوق، این سؤال مطرح می شود که اگر بخواهیم در بیانیه مشترک یا سند توافقی فرضی بین یک پاپ و یک رهبر مذهبی مسلمان بدیلِ کامل تری برای اصطلاح «برادری انسانی» به کار بگیریم، چه ترکیبی را جایگزین کنیم؟ به نظر نگارنده، ترکیب «دوستی جهان وندی» (CosmopolitanFriendship) بسیار بهتر از اصطلاحات دوستی شهروندی، برادری، همبستگی، وحدت و غیره ایفای نقش می کند. برای این پیشنهاد دلایلی چند دارم که ذکر همه آنها از حوصله این نوشته کوتاه بیرون است اما از آن میان به چند دلیل اشاره می کنم:

کلمه دوستی فارسی - یا معادل عربی آن: الصداقه - ریشه های بسیار استواری در فرهنگ ایران باستان، فرهنگ اسلامی و نیز در فرهنگ یونانی دارد و کلّیه ادیانِ ابراهیمی نیز از آن استقبال کرده اند. یاد آوریم که بنیانگذار مذاهب ابراهیمی از خداوند لقب خلیل (دوست) گرفت. جناب پاپ می داند که آخرین سخن حضرت مسیح (ع) به حواریون، طبق روایت انجیل، این بود: «اکنون که من پیام الهی را به طور کامل به شما ابلاغ کرده ام، شما را از این پس دوست می نامم».

آیت اللّه سیستانی استحضار دارند که در قرآن مجید، در آیه «إِنَّ الَّذینَ آمَنوا وَعَمِلُوا الصّالِحاتِ سَیَجعَلُ لَهُمُ الرَّحمنُ وُدّا» [مریم (۱۹): ۹۶]، خداوند خروجی ایمان و عمل صالح را داد و دوستی می داند. قرآن مجید همچنین گزارش می دهد که اهل جهنم از فقدان صدیق حمیم یا دوست صمیمی، در رنج و خسران هستند. روایات متعدد از پیامبر اکرم(ص) و ائمّه معصومین (ع) نیز جایگاهی بسیار متعالی برای دوستی قائل اند. از امام صادق (ع) 
- بنیانگذار مکتب شیعه - روایت شده است که: «أکثِروا مِنَ الأَصدِقاءِ فِی الدُّنیا؛ فَإِنَّهُم یَنفَعونَ فِی الدُّنیا وَالآخِرَه»؛ «دوستان بیشتری بگیرید؛ زیرا هم در دنیا و هم در آخرت سود می رسانند».

حکمای اسلامی نیز از موضوعِ دوستی در اندیشه ارسطویی استقبال کرده اند و امثال ابوعلی مسکویه، راغب اصفهانی و نصیرالدین طوسی بر غنای آن افزوده اند (نگاه کنید به کتاب دوستی، به مثابه جهان بینی)

واژه دوستی نه تنها انسان ها، بلکه عالم طبیعت را در بر می گیرد و فعالان محیط زیست را همراه می کند. کلمه جهان وند، در قیاس با کلمه شهروند، گستره مفهومی کلان تری دارد. اگر شهروند به حقوق و مسئولیت های ملی خود واقف است، جهان وند با نگاه به کل جهان به مثابه وطن انسان، به حقوق و مسئولیت های فراسرزمینی خود آگاه است و عمل می کند.

امضای یک پاپ و یک آیت الله بر سند «دوستی جهان وندی» - هرگاه که رخ دهد - می تواند منشور ملل متحد را نیز ارتقا دهد و بشارت دهنده مودت جهانی باشد. ۲ اصطلاح «دوستی» و «جهان وندی» به هیچ وجه بار تبعیض های طبقاتی، جنسیتی، اعتقادی، ملی و قومی ندارند و برای ارتقای روابط تمدنی بسیار مناسب به نظر می رسند. سعدی روشن ضمیر به سائقه اندیشه فراسرزمینی دریافته بود که: «تا دوست در کنار نباشد به کام دل / از هیچ نعمتی نتوانی که برخوری.» این سخن نه تنها در زندگی شخصی بلکه در مقیاس بین المللی، بین الادیانی و بین تمدنی درست به نظر می رسد. نه فردی، نه کشوری، نه هیچ نهاد دینی، نه تمدنی و نه محیط طبیعی بی دوست نمی توانند زیست.

این خبر توسط سایت خبرگزاری ایسنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در خبر ناب
آخرین اخبار سرویس ناب پلاس