سرویس ناب پلاس - الیزابت هولمز، موسس ترانوس که زمانی به‌عنوان جوان‌ترین میلیاردر زن خودساخته دنیا شناخته می‌شد، تقریباً در یک چشم به‌هم زدن همه‌چیزش را باخت. ...
زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

به گزارش سرویس پلاس خبر ناب به نقل از رکنا - الیزابت هولمز متولد ۳ فوریه ۱۹۸۴است،  الیزابت هولمزیک تاجر آمریکایی و مؤسس ترانوس است.الیزابت هولمز متهم به کلاهبرداری است.الیزابت هولمز مؤسس و مدیر عامل شرکت ترانوس بود، شرکتی که در زمینه فناوری بهداشت و خدمات آزمایشگاهی پزشکی فعالیت می کرد که این شرکت به علت کلاهبرداری و تخلف از قوانین فدرال ورشکست شد. الیزابت هولمزافشای کلاه برداری این شرکت توسط وال استریت ژورنال صورت پذیرفت.الیزابت هولمز «جوانترین میلیاردر زن خودساخته» در فهرست فوربز ۴۰۰ بود،الیزابت هولمز جایگاه شماره ۱۱۱ را به خود اختصاص داده و ارزش خالص دارایی او به حدود ۴٫۵ میلیارد دلار رسید

زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

«الیزابت هولمز»، بنیان گذار و مدیرعامل شرکت پزشکی ترانوس، کارآفرین موفقی بود که حتی به عنوان جوان ترین زن میلیاردر خودساخته دنیا هم شناخته شد. اما خیلی زود در سراشیبی سقوط قرار گرفت و با نابودکردن هر آن چه ساخته بود، حالا باید بیش از 11 سال زندان را تحمل کند.

الیزابت هولمز در سال 2014 وقتی 30 ساله بود، به عنوان یکی از برجسته ترین چهره های دنیا شناخته می شد. او از دانشگاه استنفورد بیرون آمد و شرکتی به نام «ترانوس» را ساخت که به خاطر نوآوری های انقلابی در زمینه تشخیص بیماری ها، ارزش آن خیلی زود به 9 میلیارد دلار رسید.

هولمز ژانویه 2022 توسط هیئت منصفه ای در کالیفرنیا به اتهام چهار فقره کلاهبرداری محکوم شد. البته اتهامات دیگری هم علیه او مطرح بود که بنیان گذار ترانوس از آن ها تبرئه شد، اما حالا رأی دادگاه نهایی شده و هولمز باید 11 سال و سه ماه حبس را پشت سر بگذارند. در ادامه مطلب نگاهی به داستان موفقیت و سقوط کسی می اندازیم که مجله فوربز در سال 2015 او را به عنوان جوان ترین زن میلیاردر خودساخته جهان معرفی کرده بود.

اطرافیان الیزابت هولمز می گویند وقتی او 9 ساله بود، به همه آشنایانش گفته بود که وقتی بزرگ شد، می خواهد میلیاردر شود. نزدیکان هولمز می گویند او این حرف را کاملاً جدی و با عزمی راسخ می زد. او در طول دوران دبیرستان اخلاق حرفه ای خود را شکل داد و شب ها تا دیروقت مطالعه می کرد.

زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

الیزابت هولمز خیلی زود اولین کسب وکار خود را راه انداخت و کامپایلرهای زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس می فروخت. ولی با الهام از پدربزرگ پدربزرگش که جراح بود، تصمیم گرفت به رشته پزشکی برود، البته خیلی زود متوجه شد که از سوزن می ترسد. بعدها گفته بود که همین مسئله الهام بخش او در تأسیس ترانوس شده بود.

هولمز بالاخره تحصیلات خود را در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه استنفورد آغاز کرد. او پس از پایان سال نخست دانشگاه برای کارآموزی به مؤسسه ژنوم سنگاپور رفت. یکی از دلایلی که باعث شد الیزابت بتواند این کار را به دست بیاورد، این بود که می توانست به چینی ماندارین حرف بزند.

او در سال دوم دانشگاه به نزد یکی از استادهای دانشگاه به نام «چنینگ رابرتسون» رفت و پیشنهاد تأسیس یک شرکت را داد. او در نهایت با تشویق استاد خود شرکت Real-Time Cures را بنا نهاد که نام آن بعداً به ترانوس تغییر کرد. او خیلی زود پتنت یک دستگاه پزشکی برای بررسی آنالیت و تحویل دارو را ثبت کرد که دستگاهی پوشیدنی برای تجویز دارو، ارزیابی خون بیمار و تنظیم دوز دارو بر اساس نیاز بود.

الیزابت هولمز در ترم بعدی دانشگاه از استنفورد انصراف داد و در زیرزمین خانه دانشگاهی خود تمرکزش را روی ترانوس گذاشت. مدل تجاری کسب وکار او حول محور ارائه راهکاری به منظور آزمایش های پزشکی با یک فناوری انحصاری بود که می توانست از طریق زدن یک سوزن کوچک به انگشت و دریافت مقدار کمی خون اطلاعات مورد نیاز خود را بگیرد. هولمز مدعی بود که این آزمایش ها می توانند بیماری هایی مثل سرطان و کلسترول بالا را تشخیص دهند.

زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

کارآفرین جوان آمریکایی شروع به جذب سرمایه از چهره های مشهوری مثل «لری الیسون»، بنیان گذار اوراکل کرد. ترانوس توانست بیش از 700 میلیون دلار سرمایه به دست بیاورد. او به سرمایه گذاران گفته بود در صورتی پول آنها را قبول می کند که مجبور نباشد فناوری ترانوس را تشریح کند. به علاوه، او می خواست حرف آخر را خودش در این شرکت بزند.

وسواس محرمانگی به تمام بخش های ترانوس سرایت پیدا کند. او خیلی زود سه نفر از کارمندان شرکت را به اتهام استفاده نادرست از اسرار تجاری ترانوس به دادگاه کشاند. او که این رویکرد مدیریتی را با الهام از «استیو جابز» در پیش گرفته بود، شروع به پوشیدن لباس های یقه اسکی مشکی کرد.

در سال 2008، هیئت مدیره ترانوس تصمیم گرفت الیزابت هولمز را از مدیرعاملی برکنار و شخص باتجربه تری را جایگزین او کند. ولی هولمز در یک جلسه دو ساعته آن ها را قانع کرد که اجازه دهند خودش همچنان کنترل شرکت را برعهده داشته باشد.

با تداوم جذب میلیون ها دلار سرمایه دیگر برای ترانوس، هولمز در معرض توجه رسانه ها قرار گرفت و کم کم شناخته شد. او روی جلد مجله فورچون و فوربز قرار گرفت، سخنرانی های تدتاک انجام می داد و حتی با «بیل کلینتون» و «جک ما» هم کلام شد.

زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

ترانوس خیلی زود شروع به عقد قراردادهای بیرونی کرد. Captial Blue Cross و Cleveland Clinic از این شرکت خواستند تا تست های خود را به بیماران آن ها ارائه کند و Walgreens هم طی قراردادی اعلام کرد که می خواهد در فروشگاه های خود مرکز تست ترانوس داشته باشد. این کمپانی همچنین در خفا قراردادی به ارزش 350 میلیون دلار را با Safeway امضا کرد.

الیزابت هولمز در یک مقطع زمانی به عنوان جوان ترین زن میلیاردر خودساخته در جهان معرفی شد که ثروت شخصی او حدود 4.5 میلیارد دلار برآورد می شد. ولی او همچنان وسواس زیادی درباره امنیت داشت. الیزابت در ترانوس از تمامی بازدیدکنندگان می خواست که قرارداد عدم افشا امضا کنند و در حین حضور در شرکت حتماً باید یک مأمور حراست همراه آن ها می بود. او همچنین برای خودش بادیگارد استخدام و شیشه های دفترش را ضدگلوله کرد.

در همین حوالی زمانی، سؤالات درباره فناوری ترانوس بیشتر و بیشتر شدند. «ایان گیبنز»، دانشمند ارشد ترانوس و یکی از اولین کارمندان این شرکت، به هولمز گفت که دستگاه تست هنوز برای عرضه عمومی آماده نیست و دقت کافی ندارد. سایر دانشمندان خارج از شرکت هم نگرانی هایی را درباره ترانوس مطرح کردند.

زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

سازمان غذا و داروی آمریکا در ماه اوت 2015 تحقیقات درباره ترانوس را آغاز کرد و رگولاتورهای دولتی هم بی دقتی های بزرگی را در تست های در حال انجام این شرکت روی بیماران پیدا کردند. روزنامه وال استریت ژورنال در ماه اکتبر همان سال نتیجه بررسی های خود از مشکلات فناوری ترانوس را منتشر کرد و آغازگر مسیر سقوط این شرکت شد.

خبرنگار این روزنامه، «جانی کریرو» فهمیده بود که دستگاه آزمایش خون ترانوس موسوم به «ادیسون» نمی تواند نتایج دقیقی به دست آورد. به همین خاطر، این شرکت جواب نمونه های آزمایش را از طریق همان سازوکارهای سنتی به دست می آورد. الیزابت هولمز به فاصله کوتاهی در شبکه CNBC حاضر شد تا از خود و شرکتش دفاع کند. او مدعی شد که چون به دنبال تغییر دنیا بوده، به ترانوس حمله کرده اند.

در سال 2016 علاوه بر FDA، مرکز خدمات درمانی آمریکا و کمیسیون بورس و اوراق بهادار هم تحقیقات درباره این شرکت را شروع کردند. در ماه ژوئیه همان سال، هولمز به مدت دو سال از فعالیت در صنعت آزمایش های پزشکی محروم شد. در ماه اکتبر، ترانوس عملیات های آزمایشگاه و مراکز بهداشت خود را متوقف کرد.

آغاز پیگردهای قضایی

زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

در ماه مارس 2018، ترانوس، هولمز و همسرش «سانی بالوانی» که مدیر ارشد عملیات و فرد شماره دو این شرکت بود، از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار به کلاهبرداری گسترده متهم شدند. هولمز پذیرفت که کنترل امور مالی و تصمیم گیری در شرکت را واگذار کند، 500 هزار دلار جریمه بپردازد و 18.9 میلیون سهم خود در ترانوس را پس دهد.

با این وجود، او همچنان مدیرعامل ترانوس باقی ماند، چرا که این شرکت خصوصی بود. هولمز در نامه ای از سرمایه گذاران درخواست پول بیشتر کرد تا ترانوس را نجات بدهد. در ماه ژوئن 2018، اعلام شد که هولمز سمت مدیرعاملی را ترک می کند.

وزارت دادگستری آمریکا در همان روز اعلام کرد که هیئت منصفه فدرال الیزابت هولمز و سانی بالوانی را به 9 فقره کلاهبرداری غیر مستقیم و دو فقره توطئه چینی برای اقدام به کلاهبرداری متهم کرده است. ترانوس در ماه سپتامبر همان سال در ایمیلی به سهام داران خود خبر داد که در حال تعطیل شدن است.

طبق گزارش ها، الیزابت هولمز در اوایل سال 2019 با «ویلیام بیلی ایوانز» نامزد کرد و آنها چند ماه بعد در یک مراسم خصوصی باهم ازدواج کردند. به دنبال این اتفاق، پرونده او و بالوانی از یکدیگر جدا شد.

هولمز در کنار پرونده های کیفری، با شکایت های مدنی هم روبه رو بود. برای مثال، یکی از بیماران سابق ترانوس بابت بی دقتی در آزمایش های خون این شرکت از او شکایت کرده بود. با این حال، در ماه فوریه 2020، یک قاضی در حکمی برخی از اتهامات علیه این کارآفرین آمریکایی را رد کرد چون مدعی بود که بیماران از بابت اقدامات او دچار زیان مالی نشده اند.

همه گیری ویروس کرونا و محدودیت های برگزاری جلسات حضوری باعث شد روند بررسی پرونده و دادگاه هولمز ابتدا به اکتبر 2020 و بعد به مارس 2021 موکول شود. او در نهایت یک بار دیگر درخواست کرد که به خاطر بارداری، دادگاهش تا 31 اوت به تعویق بیفتد.

زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

دادستانی در دادگاه الیزابت هولمز مدعی شد که او به همه درباره شرکت خود دروغ گفته است. ولی پاسخ تیم وکلای هولمز این بود که شکست خوردن جرم نیست، چرا که او تمام تلاش خود را کرده بود و نباید به خاطر موفق نشدن مجرم شناخته شود.

طرف شاکی در این دادگاه پیشنهاد شهادت حدود 200 نفر، از جمله «روپرت مرداک»، «هنری کسینجر» و «جیمز متیس» را داده بود، اما در نهایت فقط 30 نفر شهادت دادند. این جلسات 11 هفته طول کشید و افرادی از جمله کارمندان، سرمایه گذاران و بیماران و پزشکان سابق ترانوس در جایگاه شهود حاضر شدند. سپس نوبت تیم مدافع رسید و آنها فقط سه نفر از جمله خود الیزابت را به برای شهادت فراخواندند.

پذیرش خطاها توسط الیزابت هولمز

او در دادگاه مدعی شد که بالوانی به لحاظ احساسی و جنسی از او سوءاستفاده کرده است. هولمز گفت همسر سابقش تمام برنامه های او را تنظیم می کرده و حتی روی برنامه غذایی اش کنترل داشته است. او همچنین اذعان کرد که لوگوی چند شرکت دارویی را بدون اجازه به گزارش های ترانوس اضافه کرده بود. همین مسئله باعث شده بود که برخی از سرمایه گذاران تصور کنند فناوری های ترانوس مورد تأیید این شرکت هاست.

زیباترین زن میلیاردر دنیا کیست ؟! - چرا به زندان افتاد ! + تصاویر از کودکی تا جوانی

در نهایت پرونده هولمز برای تصمیم گیری به هیئت منصفه ای متشکل از هشت مرد و چهار زن سپرده شد. آنها بنیان گذار ترانوس را به خاطر یک فقره توطئه چینی برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران و چهار فقره کلاهبرداری غیرمستقیم گناهکار شناختند. هولمز در چهار فقره اتهام دیگر گناهکار شناخته نشد و هیئت منصفه نتوانست درباره سه اتهام دیگر به توافق نظر برسد.

به فاصله کوتاهی، شبکه آمریکایی Hulu سریالی را براساس داستان هولمز و ترانوس ساخت که The Dropout نام داشت. سؤال اصلی این سریال این بود: «جوان ترین زن میلیاردر خودساخته در دنیا چگونه در یک چشم بر هم زدن همه چیز را از دست داد؟»

الیزابت هولمز از زمان اعلام نظر هیئت منصفه تلاش های زیادی انجام داد تا درخواست تجدیدنظر کرده و یا دادگاه دیگری برگزار کند؛ ولی در نهایت تلاش های او بی نتیجه ماند و در تاریخ 18 نوامبر امسال اعلام شد که هولمز باید 135 ماه معادل 11.25 سال را در زندان بگذراند.

او در واکنش به این حکم گفت: «من این جا مقابل شما ایستاده ام و مسئولیت ترانوس را می پذیرم. من عاشق ترانوس بودم […] خیلی خیلی متأسفم. هر آن چه داشتم را فدا کردم تا شرکتمان را بسازم و آن را نجات دهم.» الیزابت هولمز باید از تاریخ 27 آوریل 2023 (7 اردیبهشت 1402) به زندان برود.

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در خبر ناب
ناشناس ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵
#زندان جای الیزابت نیست #زندان جای زنان زیبا نیست پ.پ ر.ج ع.ض

آخرین اخبار سرویس ناب پلاس