شوک این معلم ایرانی به جهان - کوروش شاه پسند کیست ؟!

۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۶ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس ناب پلاس - کوروش شاه پسند مردی بود از معدل 13 تا بالاترین درجه علمی رسیده و با اکتشافات خود در خصوص بیماری آلزایمر جهان را تکان داد. ...
شوک این معلم ایرانی به جهان  -   کوروش شاه پسند کیست ؟!

به گزارش سرویس پلاس خبر ناب به نقل از رکنا - دکتر کوروش شاهپسند متولد سال ۱۳۵۶ در شهرستان کاشمر می باشد. وی دانش آموختهٔ پسادکتری در دانشگاه علوم پزشکی هاروارد می باشد که به تازگی به هیئت علمی پژوهشگاه رویان پیوسته و مدیر دپارتمان اعصاب رویان می باشد. دکتر شاهپسند به علت تحقیقات گستردهٔ خود در زمینه بیماری آلزایمر توانست جایزه گرنت تحقیقاتی انجمن آلزایمر در شیکاگو را به دست آورد.

شوک این معلم ایرانی به جهان  -   کوروش شاه پسند کیست ؟!

زندگینامه و بیوگرافی دکتر کوروش شاه پسند

دکتر کوروش شاهپسند زادهٔ شهرستان کاشمر به تازگی به ایران آمده و مدیریت دپارتمان اعصاب مؤسسه رویان را در دست دارد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته زیست شناسی از دانشگاه تربیت معلم تهران با معدل ۱۳.۲۵ به دست آورده است. دکتر شاهپسند پس از اتمام درس خود در مقطع کارشناسی به شغل معلمی مشغول شد و تعهد خدمت به آموزش وپرورش داشت. پس از مقطع کارشناسی تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و کارشناسی ارشد خود را از کشور ژاپن در رشته بیوشیمی گرفت. دکتر کوروش شاهپسند در مورد مهاجرت خود به ژاپن این گونه می گویید:

    من به دنبال راهی برای کسب درآمد بودم و می خواستم دانش را به شکلی کاربردی دربیاورم. ازاین رو با همهٔ بی توجهی هایی که در دوره کارشناسی به درس داشتم تصمیم گرفتم تا به ادامه تحصیل بپردازم. پس از سه سال تلاش توانستم از کشور ژاپن بورسیه دریافت کنم و برای تحصیل در رشته بیوشیمی به آنجا بروم.

همچنین دکتر شاهپسند مدرک دکترای خود را در رشته علوم اعصاب از دانشگاه توکیو می گیرد و برای تحصیل در مقطع پسادکترا راهی آمریکا می شود و در دانشگاه هاروارد تحصیل می کند. زندگینامه دکتر کوروش شاه پسند انگیزه و سرلوحه زندگی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان بوده است. درباره سوابق شغلی و تحقیقاتی کوروش شاه پسند در ادامه بیشتر توضیح میدهیم تا ببینیم کیست که توانسته جایزه گرنت انجمن تحقیقاتی آلزایمر آمریکا را به خود اختصاص دهد.

همان طور که اشاره کردیم دکتر شاهپسند پس از اتمام کارشناسی و دریافت مدرک خود در آموزش وپرورش مشغول به معلمی شد و پس از آن برای ادامه تحصیل به کشور ژاپن مهاجرت کرد. زمانی که دکتر شاهپسند در کشور ژاپن بود تنها به تحصیل پرداخت و هر ماه مبلغی را از دولت ژاپن دریافت می کرد.

زمانی که برای تحصیل در مقطع فوق دکترا به آمریکا سفر کرد در مراکز تحقیقاتی مختلف مشغول به کار شد و پژوهش های مختلفی را در این مراکز انجام داد و در نتیجه توانست به کشف بزرگی دست پیدا کند. او توانست علت کشف سلول های مغزی در آلزایمر را شناسایی کند و این یافته را در بزرگ ترین ژورنال علمی دنیا به ثبت برساند.

همچنین پس از آن کوروش شاهپسند توانست فرمول دارویی برای آلزایمر را بیابد. او پس از کشف این فرمول دارویی راهی ایران شد تا تولید آن را در کشور خود انجام دهد. او در سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بوده و در حال حاضر مدیر دپارتمان اعصاب رویان می باشد.

همچنین دکتر کوروش شاه پسند مقالات بسیار زیادی را در زندگینامه علمی خود  به ثبت رسانده که در بین این مقالات در ۳ مقاله نویسنده اول بوده است. در میان مقالات چاپ شده از دکتر شاهپسند ۲۰ عدد را مقالات بین المللی تشکیل می دهد و حدود ۴۲درصد از این مقالات در مجلات برتر به چاپ رسیده اند. تعدادی از مقالات دکتر شاهپسند به شرح زیر است:

    A review on the cleavage priming of the spike protein on coronavirus by angiotensin-converting enzyme-2 and furin

    Hydrothermal method-based synthesized tin oxide nanoparticles: Albumin binding and antiproliferative activity against K562 cells

    alpha-synuclein abnormalities trigger focal tau pathology, spreading to various brain areas in Parkinson disease

    Biothermodynamic, antiproliferative and antimicrobial properties of synthesized copper oxide nanoparticles

شوک این معلم ایرانی به جهان  -   کوروش شاه پسند کیست ؟!

سوابق موفقیت های پژوهشی دکتر کوروش شاهپسند

دکتر شاهپسند در سال ۱۳۹۵ جایزه آلزایمر آمریکا را از انجمن آلزایمر در شیکاگو دریافت کرد و در همان سال به عنوان دانشمند برتر توکیو معرفی شد. همچنین دکتر شاهپسند در حال حاضر در ایران عضو هیئت علمی پژوهشکدهٔ زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی رویان هستند و مشغول انجام ادامهٔ تحقیقات بر روی بیماری آلزایمر هستند.

    دکتر کوروش شاهپسند تصمیم دارد تا خط تولید داروی آلزایمر از ایران شروع شود تا برای یکبار هم که شده مسیر این موفقیت از شرق به غرب باشد نه بلعکس آن!

حالا که میدانیم دکتر کوروش شاه پسند کیست و درباره تحقیقات او اطلاعات کافی را بدست آوردیم، بد نیست درباره بیماری آلزایمر و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نیز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط