سرویس ناب پلاس - دانشمندان نروژی پیرزنی را ۸۰۰ سال پس از مرگش، با یک مدل سه‌بعدی واقع گرایانه به زندگی بازگرداندند. ...
این زن نروژی بعد از 800 سال دوباره به زندگی بازگشت! +عکس باورنکردنی

به گزارش سرویس پلاس خبر ناب به نقل از رکنا - در اوایل اکتبر، الن گراو، باستان شناس، مدل سه بعدی پیرزن نروژ ۸۰۰ ساله را که در یک نظرسنجی عمومی «تورا» نامیده شد، با ویدئویی ساخته شده توسط موزه دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU) در فیس بوک معرفی کرد.

گراو در این ویدئو گفت: «نمی دانم اگر ۸۰۰ سال پیش به او می گفتند که روزی جاذبه اصلی موزه خواهد بود، چه فکری می کرد.»

مدل تورا با پوشیدن یک لباس نارنجی روشن دست دوز، رنگ شده با دست و کفش های چرمی، بر اساس اسکلت واقعیش و سرنخ هایی کشف شده از محل دفنش ساخته شد.

تورا، این زن قرون وسطایی، با قامتی ۱۵۰ سانتی متری در موزه ایستاده، با حالتی خمیده که دانشمندان از شکل استخوان های ستون فقراتش درباره فرم ایستادنش حدس زده اند. آنها همچنین بر این باورند که او مدتی بدون دندان های پایینیش زندگی کرده که در نهایت موجب مرگش شده است.

گراو گفت: «ما دریافتیم که او در دست ها، شانه ها و لگنش نقرس داشته، کمر او نیز فرسوده شده بود، بنابراین هنگام راه رفتن ظاهری خمیده داشته است.»

درباره زندگی بدون دندان نیز این باستان شناس گفت:

«احتمالا به این معنی است که او کسانی را داشته که از او مراقبت می کرده اند.» تورا که در اواخر دهه ۱۲۰۰ به دنیا آمد، در تروندهایم، نروژ – در حدود ۳۰۰ مایلی شمال اسلو – زندگی می کرد و به گفته این تیم، گمان می رود که او در خانواده یک تاجر زندگی می کرد.

بنا بر گزارش ها، بقایای او در قبرستان کلیسایی در نزدیکی خیابان اصلی شهر، جایی که بسیاری از خانواده های بازرگان در آن زندگی می کردند، یافت شده است. دانشمندان بر این باورند که تورا احتمالا از یک خانواده ثروتمند بوده است.

به گفته گراو، این زن نروژی در اواسط دهه ۶۰ عمر خود بوده و این نشان می دهد که او زندگی خوب و طولانی داشته است.

گراو گفت: «از آنجایی که تورا تقریبا ۶۵ سال زندگی کرده است، که برای آن دوره نسبتا پیر بوده، ما معتقدیم که او به نسبت دوره ای که در آن می زیسته احتمالا زندگی خوبی داشته است.»

برای اینکه این زن تا این حد واقعی به نظر برسد، این باستان شناس با توماس فولدبرگ، هنرمند آرایشگر صنعت فیلم اهل دانمارک همکاری کرد. به گفته گراو، هر تار مو در ابروها، مژه ها و موهای صورت با دقت و یکی یکی چسبانده شده است.

گراو درباره حالت صورت زن گفت: «مردم همیشه تمایل دارند که قرون وسطی را تاریک و سنگین بدانند، اما شادی نیز در آن دوره وجود داشت، مردم یکدیگر را دوست داشتند و حتی برخی عمر طولانی داشتند.

زندگی تورا سخت بود، اما او باید روزهای خوبی هم داشته باشد. امیدوارم مردم یاد بگیرند که مردم آن زمان هم شبیه ما بودند و احساساتی مثل ما داشتند.»

این زن نروژی بعد از 800 سال دوباره به زندگی بازگشت! +عکس باورنکردنی

این زن نروژی بعد از 800 سال دوباره به زندگی بازگشت! +عکس باورنکردنی

این زن نروژی بعد از 800 سال دوباره به زندگی بازگشت! +عکس باورنکردنی

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

آخرین اخبار سرویس ناب پلاس