سرویس ناب پلاس - حمیده نانکلی کیست ؟! ...
من حمیده 15 سال داشتم  -  افشاگری شکنجه و ناخن کشیدن در زندان  ! + عکس حمیده نانکلی!

به گزارش سرویس پلاس خبر ناب به نقل از رکنا - اگر در اسامی افرادی که زندان های مخوف و منحوس پهلوی را درک کرده اند، گذری کنید نام خواهر و برادری به چشمتان خواهد خورد به نام مراد و حمیده نانکلی. مراد یکی از اسطوره های شهید مبارزه علیه طاغوت بود که جان داد، اما اطلاعات نداد. حمیده خواهر مراد که تنها ۱۵ سال داشت به واسطه فعالیت های برادرش مبارزه را شروع کرد و سرانجام پایش به زندان وحشتناک کمیته مشترک باز شد. آنچه می خوانید برشی است از خاطره حمیده نانکلی که از شکنجه در این دوران می گوید:

من حمیده 15 سال داشتم  -  افشاگری شکنجه و ناخن کشیدن در زندان  ! + عکس حمیده نانکلی!

من ۱۵ سال داشتم که سال ۵۳ ساعت یک نیمه شب توسط ساواک دستگیر شدم. آن شب یک ساعت بعد از ورودم شکنجه آغاز شد. یک شکنجه اصلی که کلا هر کسی اول که وارد می شد، تخت را داشت. یعنی روی تخت می بستند دو دست از بالا و دو پا از پایین و با کابل به کف پا می زدند و همه آن را داشتند و بعد بستگی به سبک و سنگین بودن پرونده داشت و بعد شکنجه ها فرق می کرد. مثلا خانم دباغ و خانم سجادی سوزاندن با سیگار را چندبار تجربه کردند. روی نقطه های حساس بدن آتش سیگار را خاموش می کردند یا ناخن را می کشیدند. ناخن چسبیده را چطور می توانستند بکشند؟ سوزن ته گرد را زیر ناخن رد می کردند، دو تا سه تا زیر هر ناخن!

بعد با فندک یا شمع این سوزن ها را داغ می کردند، سوزن که داغ می شد حرارت زیر ناخن می رفت و باعث عفونت ناخن می شد، بعد ناخن می افتاد. برای همین آنهایی که ندیدند، می گفتند ناخن را می کشیدند، ولی اصلش به همین صورت بود. برادر خود من به خاطر ضربه ای که خورده بود کلا کاسه چشمش تخلیه شد. عکسش در موزه عبرت هست؛ فکش شکسته، دندان هایش ریخته و جمجمه ترک خورده است. آخرین ضربه ای که می زنند به قلبش می زنند که باعث ایست قلبی اش می شود.

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در خبر ناب
پرویز ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
الان تو زندان شربت و نوشابه شیرینی ناپلئونی میدن

آخرین اخبار سرویس ناب پلاس