سرویس ناب پلاس - نگاهی بیاندازیم به نقش هایی سخت و جذابی که بازیگران ایرانی در فیلم ها بازی کرده اند. ...
سخت ترین نقش های تاریخ سینمای ایران - شاهکار بهروز، عزت و لیلا، سینمای ایران را زیر و رو کرد

به گزارش سرویس پلاس خبر ناب به نقل از رکنا - به سراغ نقش هایی از سینمای ایران رفته ایم که چیزی فراتر از یک اجرای حرفه ای هستند . نقش هایی که شاید در ذهن مخاطبان تبدیل به یک کاراکتر واقعی شده و نام بازیگران خود را در دل زنده نگه داشته اند.

آیدا فلاحیان: بازیگری، شاید همان شغلی باشد که از نظر دشواری و مشقت، می تواند با کار کردن در معدن برابری کند! اگر هنوز به این باور نرسیده اید، باید بدانید به تصویر کشیدن سیل عظیم و گسترده ای از احساسات درونی که شاید خود بازیگر تا به حال آن ها را تجربه نکرده اما مجبور به اجرای آن ها در مقابل دوربین و چشم چندین هزار بیننده است ، از آنچه بنظر می رسد دشوار تر خواهد بود. یک سمفونی مرگبار از فراز و فرود هایی که بدون اغراق و بزرگ نمایی باید روح بیننده را با خود همراه کنند. در ادامه قصد معرفی بازیگرانی که در مقابل دوربین به پهنای صورت اشک ریخته و یا با فریادهای بی مورد گوش مخاطب را کر کرده اند را نداریم. این مطلب درباره بازیگرانی ست که با هنر خود، بیننده را سوار بر یک ترن هوایی پر پیچ و تاب به تماشای احساسات دعوت می کنند.به سراغ نقش هایی از سینمای ایران رفته ایم که چیزی فراتر از یک اجرای حرفه ای هستند . نقش هایی که شاید در ذهن مخاطبان تبدیل به یک کاراکتر واقعی شده و نام بازیگران خود را در دل زنده نگه داشته اند.در ادامه بخوانید.

عزت الله انتظامی / گاو

جایی از فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی ، دانش آموزی از معلم خود می پرسد: آدم چطوری گاو می شه؟! معلم در جواب می گوید: به مرور!

این دیالوگ علاوه بر یک جمله کپشن پسند، شاید بهترین تفسیر از بازی عزت الله انتظامی در فیلم گاو ساخته داریوش مهرجویی باشد. روایت داستانی از یک روستایی با بازی انتظامی که به مرور از مش حسن تبدیل به گاو مش حسن می شود! انتظامی برای بازی در این نقش  یک فرایند آهسته اما پیوسته در پیش گرفته که با اغراق های به جا و مناسب، مخاطب را برای جنون نهایی آماده کند تا در نهایت بیننده او را انسانی حیوان نما ببیند. انتظامی در این فیلم نه تنها یکی از درخشان ترین نقش آفرینی های خود را در کارنامه هنری اش ثبت کرد بلکه در آن دوره توانست استانداردهای بازیگری را در سینمای ایران تغییر دهد. رقم خوردن حماسه ای که شاید تا به امروز تکرار نشده است.

بهروز وثوقی / سوته دلان

شاید سخت ترین رسالت علی حاتمی در فیلم سوته دلان، انتخاب جذاب ترین بازیگر سینمای آن روزها برای کاراکتری با اختلالات ذهنی بود. دیدن بهروز وثوقی که دیگر همانند دیگر آثارش خوش تیپ و قهرمان داستان نیست، همان چیزی بود که مخاطبان سینما هیچ وقت انتظارش را نداشتند. اما جذابیت ماجرا زمانی ست که این گریم سنگین و بازی متفاوت بهروز وثوقی بیش از آن که انتظار می رفت مورد استقبال قرار گرفت. زمانی که مخاطبان توانستند مجید دوکله ی شیرین عقل را نیز مانند قیصرِ قهرمان، دوست بدارند. این معجزه تنها به دستان بهروز وثوقی رقم می خورد که توانست با اجرایی بسیار باورپذیر، خود را به عنوان یک استاد بازیگری ثابت کند.

سوسن تسلیمی / چریکه تارا

تخصص در بازی لایه به لایه همان چیزی ست که سوسن تسلیمی را به یک پدیده بی تکرار تبدیل می کند. چریکه تارا مهر تاییدی بر این ادعاست. تارا زنی ست با شمایلی زیبا که می تواند دل ها را اسیر خود کند اما نه دلبری خاصی در کار است و نه لوندی بی مورد. این زیبایی در تارا به شکوهی اسطوره ای تبدیل شده. دقیقا همان رسالت سوسن تسلیمی در کارنامه اش. او سعی می کند چیزی را از کاراکتر داستان نشان دهد که مخاطب حتی به آن فکر هم نمی کند. می تواند از یک زن روستایی، یک چریک بسازد و با ردی از سرخوشی و رهایی، او را محبوب دل ها کند. می تواند با نگاه فریاد بزند و می تواند بهترین باشد زیرا او، سوسن تسلیمی است!

نوید محمدزاده / شب، داخلی، دیوار

او یک بازیگر هالیوود پسند است! نوید محمدزاده شاید همان کریستین بیل ایرانی باشد که برای بازی در نقش هایش تمام ابعاد ظاهری خود را تغییر می دهد. بازی در فیلم «شب، داخلی، دیوار» باعث شد بار دیگر ایمان بیاوریم که محمدزاده برای درخشیدن، تمام تلاشش را می کند. او برای بازی در این فیلم به شکل قابل توجهی کاهش وزن داشته اما نمی توان موفقیت این کاراکتر را تنها در این مورد بیان کرد. او یک بازی جنون آمیز را به نمایش می گذارد. بازی ای که در هر دقیقه ببیننده را نا حدودی شگفت زده می کند.

فرزانه تاییدی / هشتمین روز هفته

سال ۱۳۵۲، این فرزانه تاییدی است که با تمام قدرت، چهره ی زن در سینما را به طور کامل تغییر می دهد. در فیلم «هشتمین روز هفته»، فرزانه تاییدی کاراکتری جریان ساز را در سینمای ایران اجرا می کند که فراموش کردن آن کار دشواری برای تاریخ سینماست. داستان تعرض به زنان در آن دوره سوژه نخ نمایی برای روایت یک دعوای ناموسی و ناموس پرستی بود اما تاییدی با بازی در این فیلم، زنی را به تصویر می کشد که بی نیاز از هر مردی می تواند انتقام خود را بگیرد و از حاشیه دعواهای مردانه بیرون بیاید.

میرسعید مولویان / تومان

نمایش یک جنون خانمان سوز! بازی میرسعید مولویان در فیلم «تومان» همان آتش جنون آمیزی ست که تا مغز استخوان بیننده را می سوزاند. میرسعید در این فیلم به مرور زمان لبخندهای کارکتر خود را تلخ می کند، نگاهش را پر از خالی می کند و در نهایت در یک پایان دراماتیک، خود را از اعماق جهنم به زندگی بازمی گرداند. این بازی پلکانی، یکی از بهترین نقش آفرینی های مولویان در سینمای ایران به شمار می رود.

محسن تنابنده / جنگ جهانی سوم

شاید هیچ وقت فکر نمی کردیم نقی معمولیِ سریال پایتخت بتواند رهبر یک نسل کشی باشد! «جنگ جهانی سوم» این اتفاق غیرممکن را برای بینندگانش ممکن کرد و محسن تنابنده در این فیلم توانست یکی از بهترین های خود را به نمایش بگذارد. او می تواند در ابتدای فیلم با حجم عظیمی از فلاکت زدگی، ترحم مخاطبان را بخرد اما در نهایت تبدیل به هیتلری واقعی می شود که مخاطبان را می ترساند. این بازی درخشان باعث شد از آن پس، محسن تنابنده را چیزی فراتر از یک کمدین بدانیم.

لیلا حاتمی / رگ خواب

میراث علی حاتمی برای سینما چیزی فراتر از یک بازیگر بود. لیلا حاتمی یکی از درخشان ترین بازی های خود را در فیلم «رگ خواب» ساخته ی حمید نعمت الله به نمایش می گذارد و با همین بازی، خود را از هم دوره هایش متمایز می کند. بازی حاتمی در این فیلم یک مرگ تدریجی را به نمایش می گذارد. او در ابتداا زنی تنها و افسرده را به بینندگان معرفی می کند و بعد با لبخندهای زیبایش آن ها را متقاعد می کند که عشق می تواند حلال مشکلات باشد. اما این لبخندها به مرور تبدیل به اشک و سپس خشمی می شود که بیننده را میخکوب می کند. ساخت این مرگ تدریجی، هنری ست که لیلا حاتمی در آن بسیار درخشان بوده است.

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در خبر ناب
آخرین اخبار سرویس ناب پلاس