اولیانوف: مذاکرات (وین) در مرحله پیشرفته قرار دارد

اولیانوف: مذاکرات (وین) در مرحله پیشرفته قرار دارد

۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - نماینده دائم روسیه در مذاکرات وین ضمن تأکید بر تحریف سخنانش از سوی بلومبرگ گفت که این مذاکرات در مرحله پیشرفته است.

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از فارس - «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در «وین» در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد از تحریف سخنانش در مصاحبه با وبگاه «بلومبرگ» خبر داد.

وی در این خصوص نوشت: «بلومبرگ چند کلمه مهم را حذف کرده است. من گفتم: "اگر مذاکرات وین با سرعت فعلی ادامه یابد.....من رد نکردم که مذاکرات می تواند با تلاش شترک تمامی طرف ها تسریع پیدا کند". مذاکرات در حال حاضر در مرحله پیشرفته است».

پیش از این نیز اولیانوف روز گذشته (چهارشنبه) در خصوص روند مذاکرات وین ابراز خوشبینی کرده بود و در مصاحبه با «روسیه ۲۴» تصریح کرده بود چنانچه مذاکرات رفع تحریم ها در وین میان ایران و گروه موسوم به ۱+۴ (روسیه، انگلیس، فرانسه، چین به علاوه آلمان) با سرعت فعلی پیش برود حصول توافق تا پایان ماه فوریه (۹ اسفندماه) کاملاً واقع بینانه است.

اظهارات دیپلمات روسیه در شرایطی مطرح شده که مقام های کشورهای اروپایی و آمریکا، علی رغم خودداری از اجرای تعهداتشان در برجام با مانور بر روی کوتاه بودن زمان در مذاکرات رفع تحریم ها، ایران را تحت فشار دهند.

در نزدیک به سه ماهی که از دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها می گذرد آمریکا و تروئیکای اروپایی و بازوهای رسانه ای آنها همواره سعی داشته اند اینطور القا کنند که ایران عامل حرکت آهسته گفت وگوهای وین است و سرعت گفت وگوها تابع تنها اقدامات ایران است.

این در حالی است که در هفته های آغازین شروع به کار دولت بایدن، زمانی که تصور می شد او بر اساس وعده های انتخاباتی اش ممکن است سریعاً آمریکا را به برجام بازگرداند مقام های او در موقعیت های مختلف از جمله در جلسات تأیید صلاحیت مجلس سنا بارها این موضع را تکرار کردند که واشنگتن با نقطه بازگشت به برجام فاصله زیادی دارد.

از آن گذشته، دولت جو بایدن در مدت یک سالی که از ریاست جمهوری اش می گذرد با بحث هایی مانند «چه کسی اول باید به برجام برگردد» و «ضرورت مذاکره برای رسیدن به توافق قوی تر و طولانی تر» و زمان را برای ورود به برجام تلف کرد و اکنون قصد دارد با بازی مقصرنمایی، این تقصیر را گردن ایران بیندازد.

تحلیلگران همچنین می گویند سرعت مذاکرات وین را نمی توان تابع اقدامات تنها یک طرف دانست بلکه هر طرفی باید به سهم خود گامی برداشته و متقابلاً از طرف دیگر هم بخواهد که کاری انجام دهد.

در روزهای گذشته آن طور که حتی مقام های کشورهای اروپایی و آمریکایی خودشان هم اعتراف کرده اند در گفت وگوهای وین پیشرفت هایی که در بخش مربوط به تعهدات هسته ای ایران بوده بیشتر از بخش های مربوط به رفع تحریم ها بوده که مربوط به تعهدات طرف غربی است.

 

این خبر توسط سایت خبرگزاری فارس منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در خبر ناب