کیهان: همه را دستگیر کنید

کیهان: همه را دستگیر کنید

۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس سیاسی - تفکیک اغتشاشگران به فریب‌خورده و دیوانه و هیجان‌زده و مزدور و منافق و آشوبگر، تفکیکی هوشمندانه و مردم‌دوستانه است اما در جریان آشوب و اغتشاش، چگونه می‌توان فریب‌خورده و مزدور را از یکدیگر تشخیص داد؟! این برداشت با هیچ منطقی سازگار نیست. ...

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از برترین ها - روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: برای سر و سامان دادن به وضعیت به وجود آمده در اثر ناآرامی های ماه های اخیر و رفع عوارض منفی آن، قوه قضائیه می تواند نقش مهمی داشته باشد.

در مورد چگونگی برخورد با کسانی که در صحنه های اعتراضات، مرتکب اقدامات مجرمانه ای از قبیل تخریب، ضرب و جرح و قتل شده اند، دو نظر وجود دارد. عده ای طرفدار برخورد سخت و اشد مجازات هستند و عده ای معتقدند تا جائی که امکان دارد باید از شدت مجازات ها کاسته و به افراد خاطی فرصتی داده شود.

مسئولین قوه قضائیه هم دو معیار برای تصمیم گیری دارند؛ یکی قانون و دیگری مصلحت. اگر تصمیم گیری براساس مصلحت به نفع کشور و ملت و مصالح عمومی و منافع ملی باشد، می تواند بر اجرای قانون غلبه کند. قانون، برای حفاظت از منافع ملی است و اگر در مواردی تصمیمی فراتر از آنچه قانون مقرر کرده گرفته شود که منجر به تأمین مصالح جامعه و منافع ملی می شود، به اقتضای فلسفه همان قانون و حکم عقل، چنین تصمیمی ارجح است. این، به معنای برتری اخلاق و تقدم مصالح عامه بر قانون و مقررات است و اجرای آن علاوه بر اینکه هیچ منافاتی با قانون و هدف قانونگزار ندارد، فواید زیادی نیز دربرخواهد داشت.

سیره پیشوایان دینی در صدر اسلام بر همین منوال بوده و آثار سودمندی هم داشته است.نشان دادن رأفت اسلامی، جلب محبت خانواده ها، زدودن کینه از دل ها و دادن فرصت تفکر و تجدید نظر به افرادی که مرتکب تخلفاتی شده اند از جمله این منافع هستند.

می دانیم که قضات نیز از نظر نوع نگاه به موضوعات اتهامی و برداشتشان از تخلفات ارتکابی، متفاوت هستند. بعضی از قضات، نگاه بازتری دارند و هر اتهامی را بر محاربه و افساد فی الارض منطبق نمی دانند. پرونده های مورد نظر اگر به این دسته از قضات سپرده شوند، حتی در چارچوب اجرای قانون و بدون مراجعه به مصلحت نیز می توانند مجازات های خفیف تری برای افراد خاطی در نظر بگیرند و از شدت عمل پرهیز نمایند.

نگاه متفاوت کیهان

در همین حال روزنامه کیهان نوشت: تفکیک اغتشاشگران به فریب خورده و دیوانه و هیجان زده و مزدور و منافق و آشوبگر، تفکیکی هوشمندانه و مردم دوستانه است اما در جریان آشوب و اغتشاش، چگونه می توان فریب خورده و مزدور را از یکدیگر تشخیص داد؟! این برداشت با هیچ منطقی سازگار نیست.

مگر حافظان امنیت علم غیب دارند که از نیت و انگیزه واقعی فلان آشوبگر با خبر باشند و برفرض محال نیز اگر علم غیب هم داشته باشند چگونه می توانند با این تلقی، به فلان آشوبگر فریب خورده اجازه قتل مردم، آتش زدن اموال عمومی، به آتش کشیدن آمبولانس حامل بیمار و ده ها جنایت وحشیانه دیگر را بدهند! و در پاسخ اعلام کنند که او فریب خورده و یا هیجان زده بود؟!

این گونه برخورد با اغتشاشگران با هیچ منطقی سازگار نیست و در هیچیک از سیستم های حقوقی و کیفری دنیا نیز وجود ندارد. باید از جنایات اغتشاشگران و حمله و آسیب رسانی آنها به جان و مال و ناموس شهروندان با تمام توان جلوگیری کرد.

اما این که فلان اغتشاشگر، دیوانه و یا هیجان زده و فریب خورده بوده است، موضوعی است که بعد از دستگیری و در جریان دادگاه باید مورد رسیدگی قرار گیرد و مجازات هر کدام به تناسب جرمی که مرتکب شده اند اعمال شود. تنها در این حالت است که فریب خورده و مزدور قابل تفکیک و شناسایی خواهند بود.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اشنا ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
وظیفه ی روزنامه ها لنتشارمطالب روزهستن ن ارائه ی نظر .اقای شریعتمداری شما ن قاضی هستی ن وکیل مردم .انهائی که تحصیلات درست قضایی دارن انها میتونن تشخیص بدن .شما فقط عین واقعیتهاروانتشاربده .وظیفه ی رسانه ای همینه .