مغولستان ناآرام شد؛ اعتراض مردم به فساد و دزدی بزرگ حکومت

مغولستان ناآرام شد؛ اعتراض مردم به فساد و دزدی بزرگ حکومت

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - خبرگزاری رسمی مغولستان مونتسامی به نقل از یک منبع در پارلمان مغولستان نوشت که تظاهرات مردمی بزرگ در اولان باتور پایتخت این کشور به کنترل در آمده است. این خبرگزاری نوشت که تظاهرات در پایتخت سازماندهی شده نبود و ممکن بود به آشوب تبدیل شود.

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از فرارو - چین مسئولانی که در این سرقت بزرگ شریک بودند را اعدام کرد و نام سیاستمداران مغولستانی که در سرقت دست دارند را برای نخست وزیر مغولستان فرستاده است.

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، خبرگزاری رسمی مغولستان «مونتسامی» به نقل از یک منبع در پارلمان مغولستان نوشت که تظاهرات مردمی بزرگ در اولان باتور پایتخت این کشور به کنترل در آمده است.

این خبرگزاری نوشت که تظاهرات در پایتخت سازماندهی شده نبود و ممکن بود به آشوب تبدیل شود.

شایان ذکر است که در سایه انتشار اخباری مبنی بر سرقت مقادیر زیادی زغال سنگ به ارزش نزدیک به ۱۳ میلیارد دلار هزاران نفر روز دوشنبه در برابر کاخ ریاست جمهوری در پایتخت مغولستان تظاهرات کردند.

بر اساس گزارش های رسیده تظاهرات و اعتراض ها برای سومین روز همچنان ادامه دارد و احتمال آشوب معترضان وجود دارد.

از سوی دیگر، پارلمان مغولستان روز گذشته با اعلام حالت فوق العاده در اولان باتور به دلیل اعتراض ها مخالفت کرد.

مردم مغولستان به سرقت ۶.۵ میلیون تن زغال سنگ به ارزش نزدیک به ۱۳ میلیارد دلار طی دو سال گذشته معترض هستند.

در همین حال، دولت مغولستان از دولت چین خواسته است که در تحقیقات درباره سرقت بزرگ زغال سنگ مشارکت کند، زیرا مغولستان نزدیک به ۸۶ درصد از صادرات خود را به چین می فرستد و بیش از نیمی از این صادرات زغال سنگ است.

اعتراض ها در مغولستان پس از آن آغاز شد که گزارش هایی منتشر شده است مبنی بر اینکه تعدادی از سیاستمداران در این رسوایی دست دارند.  

در حالی که برخی رسانه ها اخیرا گزارش دادند که مقدار زغال سنگ صادر شده از مغولستان با مقداری که چین به دست آورده است فرق دارد طرف چینی مسئولانی که در این سرقت بزرگ دست دارند را اعدام کرد و نام سیاستمداران مغولی که در این مساله دست دارند را برای «اوین اردین لوفسانناماسرای» نخست وزیر مغولستان فرستاده است.

به همین دلیل معترضان از دولت و نخست وزیر می خواهند که نام دزدان زغال سنگ را اعلام کند و فساد مقامات را فاش کند.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط