چرا تانک در جنگ اوکراین و روسیه مهم شده؟

چرا تانک در جنگ اوکراین و روسیه مهم شده؟

۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۵ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس سیاسی - تانک‌های زرهی تازه به اوکراین کمک می‌کنند حملات روسیه را دفع کند، اما خطرات در حال افزایش هستند.

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از فرارو - هر مرحله از جنگ در اوکراین تسلیحات نمادین خود را به همراه دارد. زمستان گذشته در اطراف کی یف موشک های ضد تانک جاولین و موشک های دفاع هوایی استینگر نقش های اصلی را برعهده داشتند. هنگامی که جنگ در بهار به منطقه شرقی دونباس انتقال یافت هویتزر ۱۵۵ میلی متری سلاح کمک کننده به اوکراین بود. با پیشروی اوکراین در پاییز راکت انداز هیمارس امریکایی مورد تحسین قرار گرفت. اکنون در حالی که هر دو طرف جنگ برای حملات تازه آماده می شوند تانک لئوپارد در مرکز توجه قرار گرفته اند.

جنگ در فصل بهار ممکن است تعیین کننده بازی باشد. اکنون کرملین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار سرباز را بسیج کرده و ممکن است به زودی نیرو های بیش تری را فراخواند. برتری اوکراین در زمینه نیروی انسانی حاضر در میدان نبرد در حال فرسایش است. با توجه به اینکه کارخانه های تسلیحاتی روسیه در سه شیفت کار می کنند اوکراین نمی تواند از نظر قدرت آتش بیرحمانه روس ها با توجه به ذخایر تسلیحاتی غرب که در حال اتمام است در برابر روسیه مقاومت کند.

اوکراین نیاز به استراتژی تغییر بازی دارد. بنابراین، امریکا و متحدان اش از ارائه سلاح به صورت مقطعی به آموزش و تجهیز کل واحد های زرهی برای جنگ تغییر جهت داده اند. هدف آن است که به اوکراین کمک شود نه تنها فشار بعدی روسیه را دفع کند بلکه سرزمین های از دست رفته را نیز بازپس گیرد.

در بسته های بزرگ کمک های نظامی در ماه جاری متحدان ابتدا صد ها خودروی جنگی پیاده نظام و سایر تسلیحات زرهی از جمله نفربر زرهی مسلح بردلی و نفربر زره پوش استرایکر امریکایی، خودروی جنگی پیاده نظام ماردر آلمانی، خودروی سبک شناسایی AMX-۱۰RC فرانسوی و نفربر زرهی CV۹۰ سوئدی را وعده دادند. با این وجود، اوکراین برای ایجاد واحد های زرهی واقعی به تعداد زیادی تانک غربی نیز نیاز دارد.

تانکی که اوکراین بیش تر به آن نیاز دارد لئوپارد ساخت آلمان است. برخلاف چلنجر های بریتانیا تانک های لئوپارد به وفور یافت می شوند. (حدود دو هزار لئوپارد در خدمت ارتش های غربی هستند) و برخلاف ام-۱ آبرامز امریکایی تامین و نگهداری آن نسبتا آسان است. تانک های لئوپارد به جای توربین های گازی از موتور های دیزلی نیرو می گیرند. با این وجود، علیرغم خشم روزافزون متحدان آلمان «اولاف شولتز» صدراعظم آن کشور مخالف ارائه لئوپارد به اوکراین بود. او حتی در برابر صدور مجوز برای ارسال تانک های لئوپارد توسط سایر کشور ها به اوکراین نیز مقاومت کرده بود.

این مانع در تاریخ ۲۵ ژانویه زمانی که امریکا و آلمان اعلام کردند به ترتیب ۳۱ فروند تانک ام ۱ آبرامز و ۱۴ فروند تانک لئوپارد ۲ را ارسال خواهند کرد برطرف شد. بریتانیا ۱۴ فروند چلنجر و لهستان نیز تعداد مشابهی تانک لئوپارد برای اوکراین ارسال خواهند کرد. فنلاند، هلند، نروژ و اسپانیا نیز ممکن است تانک های لئوپارد را برای اوکراین ارسال کنند.

شولتز گفته که آلمان همواره در خط مقدم حمایت از اوکراین خواهد بود. با این وجود، او تنها با پوشش آتش امریکا حرکت کرده است. «جو بایدن» رئیس جمهور امریکا که ابتدا در برابر ارسال تانک های آبرامز به اوکراین مقاومت کرده بود در نهایت تسلیم شد چرا که این موضوع متمرکز بر روی اهمیت اتحاد فراآتلانتیک بود. اگرچه اوکراین تقویت شده، اما اکنون در مدیریت انواع گیج کننده تسلیحات دردسر بیش تری دارد و نیاز به آموزش نیروی بیش تری برای کار با این تسلیحات خواهد داشت. این آموزش ها هماهنگی زرهی، پیاده نظام، مهندسان و پهپاد ها را شامل می شوند.

«بن هاجز» یک ژنرال بازنشسته که پیش تر فرماندهی ارتش امریکا را در اروپا برعهده داشت می گوید یکی از ناامیدی ها فقدان تسلیحات دقیق با بُرد بیش تر است. موشک های هدایت شونده جی پی اس شلیک شده توسط هیمارس می توانند تا فاصله ۸۴ کیلومتری حمله کنند. روسیه پست های فرماندهی اصلی و مراکز لجستیکی خود را عقب کشیده تا از برد تسلیحاتی اوکراین دور بماند. آمریکا از تامین موشک ATACMS با برد ۳۰۰ کیلومتر خودداری ورزیده، زیرا نگران است وضعیت جنگ را تشدید کند.

پنتاگون اذعان می کند که اوکراین برای انجام یک «نبرد عمیق» به کمک نیاز دارد. با این وجود، امریکا از ارسال پهپاد مسلح «گری ایگل» نیز خودداری ورزیده است. هم چنین، امریکا هیچ اشاره ای به نیاز اوکراین به جنگنده های نظامی نکرده است. برخی نسبت به استقرار راکت انداز های تازه هیمارس معروف به GLSDB با محموله های کوچک تر، اما برد بیش از ۱۵۰ کیلومتر امیدوار بودند. با این وجود، ارسال یاعدم ارسال آن هنوز اعلام نشده است.

ژنرال هاجز می گوید تجهیزات زرهی بیش تر و بهتر به علاوه تجهیزاتی برای حمله عمیق تر به اوکراین اجازه می دهد تا حمله به کریمه را سازماندهی کند. اوکراین می تواند یک نیروی زرهی برای قطع پل زمینی بین روسیه و شبه جزیره ایجاد کند. در همین حال، اوکراین با استفاده از مهمات دوربرد می تواند پل واقعی کریمه بر روی تنگه کرچ را که در اثر انفجاری در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی آسیب دیده بود ویران کند. او استدلال می کند که پس از آن اوکراین می تواند کریمه را مورد حمله قرار دهد و موقعیت روسیه را غیرقابل دفاع سازد.

خروج اجباری از کریمه یک ضربه نظامی و سیاسی ویرانگر برای «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه خواهد بود به همین دلیل است که برخی از متحدان اوکراین نگران هستند که چنین وضعیتی پوتین را مجبور به استفاده از تسلیحاتی هسته ای سازد. امریکا مدعی است که «کریمه اوکراین است». با این وجود، این که آیا امریکا در عمل از بازپس گیری شبه جزیره کریمه حمایت می کند یا خیر موضوع دیگری است. با این وجود، این امکان وجود دارد که امریکا این مزیت را در اوکراین ببیند که دست کم بتواند کنترل روسیه بر کریمه را تهدید کند تا آن کشور مجبور به نشستن پشت میز مذاکره شود.

«مایکل کوفمن» تحلیلگر نظامی استدلال می کند که بسیار زود است بخواهیم درباره فتح مجدد کریمه صحبت کنیم. از زمان عقب نشینی نیرو های روسیه از خارکف و خرسون در سال گذشته آنان از خط مقدم کوتاه تری با استفاده از سربازان و نیرو های ذخیره بیش تر دفاع می کنند. هر دو طرف فاقد برتری هوایی هستند که بخش بزرگی از جنگ تسلیحات ترکیبی غرب می باشد. او خاطرنشان می سازد: «اگر حمله بعدی اوکراین ضعیف پیش برود خطر حمله متقابل روسیه و در بدترین سناریو از دست دادن قلمرو به جای به دست آوردن آن را به همراه خواهد داشت».

پیش بینی محسوس است. ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با یادآوری یک «جنگ بسیار خونین» هشدار می دهد: «در سال جاری بیرون راندن نظامی نیرو های روس از هر وجب خاک اوکراین تحت اشغال روسیه بسیار دشوار خواهد بود». در همین حال، در مسکو تسلیحات پدافند هوایی روی پشت بام ها ظاهر شده اند.

«دیمیتری مدودف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه هشداری تلخ را مطرح کرده است: «شکست یک قدرت هسته ای در یک جنگ متعارف ممکن است منجر به جنگ هسته ای شود». بمب هسته ای او چیز جدیدی نبود. اما اعتراف به این که روسیه می تواند متحمل شکست شود امری بدیع و چشمگیر بود.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب