بغداد اجازه نمی دهد هیچ کس به جایش سخن بگوید

بغداد اجازه نمی دهد هیچ کس به جایش سخن بگوید

۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵ زمان مطالعه : 13 دقیقه
سرویس سیاسی - دولت‌های متوالی عراق بعد از سال ۲۰۰۳ همواره تاکید کرده‌اند که قصد دارند روابط بسیار خوبی را با جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشور‌های همسایه داشته باشند. سیاست کلی عراق حفظ و بهبود روابط با همه کشور‌های پیرامون بود، همزمان با اینکه اجازه دخالت به هیچ کشوری برای دخالت در شوون داخلی‌اش ندهد و به هیچ کشوری اجازه ندهد که از زبان بغداد سخن بگوید. این سیاست اصلی بغداد است و به نظر من این سیاست باید مورد احترام قرار بگیرد.

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از فرارو - روابط تهران و بغداد این روز ها وارد آزمون های جدی شده است. از اظهارنظر های رییس جمهور فرانسه، پس از کنفرانس بغداد ۲ در خصوص کاهش نفوذ ایران در عراق گرفته، تا اصرار نخست وزیر عراق به استفاده از عبارت جعلی به جای خلیج فارس گرفته تا ابراز تمایل محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق برای باقی ماندن نیرو های امریکایی در این کشور، حملات ایران به پایگاه های گروه های مسلح کرد در اقلیم کردستان عراق و از همه مهم تر سختگیری های اخیر در انتقال ارز به ایران که نه تنها باعث کاهش ارزش پول ملی عراق شده، بلکه بازرگانان ایرانی را نیز نسبت به آینده تجارت خود در عراق نگران کرده است.

به گزارش اعتماد، سفر نخست وزیر عراق و دیدار او با امانوئل مکرون، چند هفته بعد از اظهارات رییس جمهور فرانسه در خصوص کاهش نفوذ ایران در عراق، نگرانی ها را نسبت به موفقیت تلاش های فرانسه برای ایجاد شکاف در رابطه میان تهران و بغداد افزایش داده است. با این حال علی معموری، تحلیلگر عراقی معتقد است که محمد شیاع السودانی، به اندازه همه نخست وزیران پیشین عراق به رابطه صمیمانه و نزدیک با تهران متعهد است. وی می گوید که پروژه های پیشنهادی برای اتصال خطوط انرژی عراق به کشور های دیگر، به ضرر هیچ کشوری، از جمله ایران نیست. در ادامه متن کامل گفت وگوی «اعتماد» را با علی معموری، تحلیلگر مسائل عراق مطالعه می کنید.

استفاده مکرر و اصرار برخی شخصیت های عراقی، به ویژه نخست وزیر عراق در استفاده از یک عبارت جعلی به جای نام خلیج فارس، باعث واکنش هایی در ایران شده است. آیا می توان گفت که ما شاهد سیر تحولات جدیدی در عراق به سمت عروبت و عربی گرایی در عراق و شکاف با ایران هستیم؟

این نامگذاری اختصاصی به عراق ندارد و نامگذاری است که در مجموعه کشور های جنوبی خلیج فارس رواج دارد. در دوره های سابق مسابقات فوتبال جام خلیجی هم از این همین نام استفاده شده است. من فکر نمی کنم مساله جدیدی در این اختلاف نظر وجود داشته باشد.
زمانی که محمد شیاع السودانی به عنوان نخست وزیر عراق انتخاب شد، توفیق چارچوب هماهنگی شیعیان برای انتخاب او، یک دستاورد برای ایران تلقی می شد. اما اظهارات اخیر ایشان، از جمله اصرار بر استفاده از عبارت جعلی برای خلیج فارس یا تاکید ایشان بر لزوم باقی ماندن نیرو های امریکایی در عراق، به نظر می رسد که نشان از شکاف بیشتر سودانی با ایران دارد. نظر شما در این مورد چیست؟

بعد از سال ۲۰۰۳ همه جریان های سیاسی در عراق خواهان رابطه استراتژیک درازمدت دوستانه با جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع مشترک و احترام متقابل هستند. احزاب اصلی چه شیعی، چه سنی و چه کردی، همگی جمهوری اسلامی ایران را دوست خودشان تلقی می کنند و روابط نسبتا خوبی هم با جمهوری اسلامی ایران دارند. شاهد ماجرا این است که تمامی دولت های تشکیل شده بعد از ۲۰۰۳، این روابط را به شکل کاملا یکسانی با تفاوت های بسیار اندک حفظ کرده اند. اختلاف سیاست ها بین دو کشور دوست، امری طبیعی و متداول است. جمهوری اسلامی ایران با کشور های دوست دیگرش هم ممکن است در برخی زمینه ها اختلاف سیاست ها داشته باشد. اما در روند کلی روابط دوستانه بین دو کشور عراق و ایران تغییر محسوسی به چشم نمی خورد.

صحبت های آقای سودانی در مورد باقی ماندن نیرو های امریکایی را در عراق چگونه ارزیابی می کنید؟

واقعیت این است که از پایان سال ۲۰۲۱ تاکنون هیچ نیروی رزمی خارجی در عراق حضور ندارد. حضور نیرو های رزمی امریکایی در دسامبر ۲۰۲۱ به طور کامل پایان یافت و مصوبه پارلمان عراق به شکل کامل اجرا شد. آنچه اکنون در عراق وجود دارد، حضور مجموعه ای از مستشاران و مشاوران نظامی است که بر اساس صلاحدید وضعیت امنیتی عراق و مبارزه با داعش، در مورد آن تصمیم گیری شده است. این مشاوران و مستشاران فقط امریکایی نیستند، مشاورانی از کشور های دیگر هستند که صرفا در روند مقابله با داعش کمک می کنند و حضور آن ها کاملا قانونی است.

دولت مرکزی عراق، بعد از حملات پاییز سال جاری ایران به پایگاه های گروه های مسلح کرد در اقلیم کردستان عراق، وعده داده است که نگرانی ایران را در این خصوص حل می کند. تاکنون چه اقداماتی در این خصوص انجام شده است و فکر می کنید که بغداد آمادگی کامل برای اجرای خواسته های ایران دارد؟

کمیته امنیتی سه گانه ای از مدتی قبل بین تهران، بغداد و اربیل تشکیل شده که نسبت به هرگونه فعالیت امنیتی ضد هر کشور همسایه عراق، اقدامات پیشگیرانه اتخاذ کند. تشکیل این کمیته یک گام بسیار مثبت است و قاعدتا باید هرگونه اقدامی از طریق روابط همکاری پیش برود تا هم خطر امنیتی برای هیچ یک از کشور های همسایه ایجاد نشود و نه زمینه ای برای دخالت های یکجانبه خارجی در داخل عراق ایجاد شود.

فکر می کنید بعد از کناره گیری آقای صدر از سیاست، تا چه اندازه تفکر جریان صدر همچنان در سیاست جاری بغداد نفوذ دارد؟

جریان صدر، جریان اجتماعی مهمی در عراق محسوب می شود و بخش مهمی از شیعیان عراق را در بر می گیرد. نمی توان صدری ها را در فضای سیاسی عراق نادیده گرفت. این موضوع مورد تاکید همه گروه های شیعی و از جمله جمهوری اسلامی ایران است که جریان صدر باید نقش خود را در سیاست داخلی عراق داشته باشد. تصور من این است که در انتخابات آینده، جریان صدر به فضای سیاسی باز خواهد گشت و توازن مثبتی را برقرار می کند.

در جریان انتخاب رییس جمهوری عراق، این نکته از سوی برخی صاحب نظران مطرح شد که گروه های شیعه عضو چارچوب هماهنگی شیعیان، به نوعی با دور زدن اتحادیه میهنی کردستان، نامزد اصلی این گروه را کنار زدند و با انتخاب عبداللطیف رشید به ریاست جمهوری، باعث تخریب روابط گروه های شیعه با اتحادیه میهنی شدند. این ارزیابی را تا چه اندازه صحیح می دانید؟

در فضای عراق اختلاف ها، صرفا اختلاف های شیعی-سنی یا عربی-کردی نیست. رقابت ها و اختلاف نظر ها در عراق بسیار متنوع است. این موضوع تا حدی به طبیعت نظام پارلمانی عراق برمی گردد و تا زمانی که نظام پارلمان وجود داشته باشد، یعنی احزاب متعدد حضور دارند و بین احزاب رقابت و اختلاف وجود دارد و برآیند کلی به شیوه تعامل احزاب برمی گردد و اکثریتی که هر حزب یا ائتلافی نسبت به احزاب و ائتلاف های دیگر به دست بیاورد. در جریان تشکیل دولت اخیر هم این اختلاف ها وجود داشت، اما برآیند کلی تحولات به نحوی شکل گرفت که حکومت فعلی شکل بگیرد و تقریبا همه طرف های حاضر در این ائتلاف به رغم اختلاف های جزیی که در انتخاب برخی مقام های مربوط به خودشان وجود داشت، در تشکیل دولت فعلی مشارکت و سهم داشته اند.

اخیرا کنفرانس بغداد ۲ به میزبانی اردن برگزار شد. در پی برگزاری این کنفرانس اظهاراتی از سوی امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه برگزار شد که در آن گفته شده بود که در جلساتی که ایران و ترکیه در آن حضور نداشتند، برنامه ریزی هایی برای کاهش نفوذ ایران در عراق از طریق اجرای پروژه های اقتصادی و انرژی در عراق انجام شده است. فکر می کنید این تلاش ها تا چه اندازه بتواند موفق باشد؟

هدف کلی کنفرانس بغداد که به پیشنهاد و ابتکار بغداد برگزار شد، این بود که عراق بتواند نقش ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک مهم خودش را بر مبنای جمع کردن کشور های منطقه بر مبنای مصالح و همکاری های مشترک ایفا کند. کنفرانس بغداد یک در بغداد برگزار شد و بسیار موفقیت آمیز بود و توانست سران کشور های مختلف را جمع کند و نتایج بسیار مثبتی داشت. در اجلاس نخست، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران هم در این نشست حاضر شد و مورد استقبال بقیه کشور های همسایه عراق قرار گرفت. در همین راستا بغداد ۲ هم در اردن برگزار شد و قرار است که در سال های آینده نیز دور های بعدی این کنفرانس منطقه ای اجرا شود. هدف کلی این کنفرانس ها این است که روابط بین کشور های منطقه که اغلب آن ها مرز مشترک با عراق دارند، تقویت شود و عراق بتواند به عنوان یک پل برای صلح، همکاری مشترک و تعاون اقتصادی و اجتماعی و سیاسی تبدیل شود.

در مورد مساله کاهش نفوذ ایران که از سوی رییس جمهور فرانسه مطرح شده است، فکر می کنید این موضوع تا چه اندازه جدی باشد؟

به نفع عراق است که روابط سالم و متوازنی با همه همسایگان خودش داشته باشد. دولت های متوالی عراق بعد از سال ۲۰۰۳ همواره تاکید کرده اند که قصد دارند روابط بسیار خوبی را با جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشور های همسایه داشته باشند. سیاست کلی عراق حفظ و بهبود روابط با همه کشور های پیرامون بود، همزمان با اینکه اجازه دخالت به هیچ کشوری برای دخالت در شوون داخلی اش ندهد و به هیچ کشوری اجازه ندهد که از زبان بغداد سخن بگوید. این سیاست اصلی بغداد است و به نظر من این سیاست باید مورد احترام قرار بگیرد.

گمانه زنی هایی در مورد پروژه های پیشنهادی فرانسه وجود دارد، مثلا اینکه خط لوله گازی که قرار است گاز اسراییل را از طریق مصر به عراق برساند تا عراق را از گاز طبیعی ایران بی نیاز کند یا تلاش برای اتصال شبکه برق عراق به اردن برای بی نیاز شدن عراق از برق ایران. به نظر شما این ها نشانه ای از دخالت در شوون داخلی عراق برای حذف ایران نیست؟

مذاکرات ایران و عربستان در بغداد که در دوره نخست وزیری مصطفی کاظمی آغاز شد، چند ماهی است که متوقف شده است. فکر می کنید دولت جدید عراق اراده و توانایی کافی برای از سرگرفتن این مذاکرات داشته باشد؟

در دوره آقای کاظمی پنج دوره مذاکرات بسیار مثبت و سازنده بین دو طرف ایرانی و عربستانی برگزار شد. نقش عراق به عنوان میانجی بسیار برجسته بود و شاید بدون حضور عراق، اساسا امکان این مذاکرات فراهم نمی شد. نتایج مثبت زیادی از این مذاکرات به دست آمد که از جمله آن ها برگزاری حج سال گذشته با حضور حجاج ایرانی و حضور رسمی سازمان حج و اوقاف ایران، برطرف کردن برخی محدودیت هایی که در دوران کرونا ایجاد شده بود و انتقال سفیر جمهوری اسلامی ایران از یمن به تهران بودند. مذاکرات به صورت طبیعی برخی نتایج را در برداشته است و برخی مسائل دیگر هم هست که باید در مذاکرات آینده ادامه پیدا کند تا بتواند به نتایج اصلی خودش و بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در پایتخت ها منجر شود. دولت فعلی عراق در تلاش است تا بتواند دور جدید مذاکرات را برقرار کند. تصور من این است که توفیق در این تلاش ها به تمایل ها و اراده دو کشور اصلی، یعنی ایران و عربستان برمی گردد.

محمد شیاع السودانی، نخستین نخست وزیر عراق در دو دهه گذشته است که تمام طول عمر خود را در عراق سپری کرده است. هواداران ایشان این ویژگی را یک نکته مثبت در مورد او می دانند. فکر می کنید که این ویژگی خاص چه کمکی می تواند بر مدیریت ایشان بر عراق به ویژه در مسائل مهمی مانند مبارزه با فساد داشته باشد؟

در نظام سیاسی عراق، موسسات و سازمان های قانونی که بعد از سال ۲۰۰۳ شکل گرفته اند، اهمیت بیشتری نسبت به اشخاص دارند. اشخاص می آیند و می روند، اما ساختارسازی هایی که بر اساس قانون اساسی و تقسیم وظایف و تعاملی که میان نخست وزیر، رییس جمهور، رییس پارلمان و رییس شورای عالی قضایی شکل گرفته و نقشی که برای احزاب در نظر گرفته شده است، باقی می مانند. این ساختار در طول ۲۰ سال گذشته رشد قابل توجهی کرده است، اما به طور طبیعی این نظام چالش های بسیاری هم دارد که اصلاحات سیاسی را ضروری می کند. تقریبا همه طرف های سیاسی اذعان دارند که اصلاحات سیاسی باید در پیش گرفته شود. اینهاست که رویکرد کلی سیاست داخلی عراق را مشخص می کند، نه مسائل و ویژگی شخصی که مربوط به افراد است.

از سال ۲۰۱۹ یک خواست عمومی برای مبارزه با فساد در عراق شکل گرفت. فکر می کنید جهت گیری حرکت دولت جدید در عراق به سمت پاسخگویی به این خواست عمومی است؟

مساله فساد در عراق پیچیدگی های زیادی دارد. تشکیل دولت از سال ۲۰۰۳ و استقرار یک نظام سیاسی جدید یک خلئی را ایجاد کرد که این خلأ زمینه سوءاستفاده برای خیلی از طرف های سیاسی و برخی از طرف هایی که سیاسی نیستند و صرفا فعال اقتصادی هستند، فراهم آورده است. دولت های مختلف به دنبال مبارزه با فساد بودند. اما چالش های متعدد و متوالی که عراق داشته، از جمله بعد از سال ۲۰۰۳ و بعد از آن القاعده و داعش و مسائل دیگر مانع شده بود که توجه جدی به این مساله شود. از آغاز دوره نخست وزیر مصطفی کاظمی که عراق استقرار نسبتا بهتری را نسبت به سالیان گذشته پیدا کرد، مساله مبارزه با فساد به صورت جدی دنبال شده است. کمیته ای را آقای کاظمی ایجاد کردند. آقای سودانی هم کمیته مشابهی را ایجاد کرده اند و به دنبال مبارزه با فساد هستند. امید می رود که این تلاش ها به کاهش فساد و رسیدن به وضعیت مطلوب منتهی شود.

خبر هایی از فشار های امریکا برای مسدود کردن مسیر انتقال دلار از عراق به ایران به گوش می رسد. فکر می کنید این فشار ها تا چه حد عملی شود و چه تاثیری بر روابط تهران و بغداد داشته باشد؟

مساله گرانی دلار در عراق بیشتر به سیاست های مالی مربوط می شود. اشتباه هایی که در سیاستگذاری های مالی شکل گرفته است، باعث شد تا میزان عرضه دلار کاهش پیدا کند و در نتیجه قیمت دلار در مقابل دینار افزایش پیدا کند. دولت فعلی به دنبال اصلاح این سیاست هاست و امیدواریم که بتواند موفق باشد و همان گونه که در طول دولت مصطفی کاظمی قیمت دلار نسبتا ثابت مانده بود، در این دوره هم به ثبات برسد.

در خصوص تعاملات ایران و عراق، در سال گذشته بغداد موفق شد تمام بدهی هایی را که به دولت جمهوری اسلامی ایران داشت به شکل کامل پرداخت کند. همچنین عراق بخش زیادی از اموال ایران در عراق را در قالب خرید کالا، پرداخت بدهی های ایران به جمهوری ترکمنستان به ازای خرید گاز و شیوه های مختلف دیگر به ایران منتقل کرد. این روند در سال ۲۰۲۱ شروع شد و در ۲۰۲۲ هم ادامه پیدا کرد. این روند باید مطابق قوانین رایج از سر گرفته شود و این نیازمند همکاری گسترده دو طرف است.

یکی از مسائل داخلی عراق، موضوع توسعه صنعتی است. اخیرا در فهرستی که از میزان صادرات صنعتی کشور های عربی منتشر شده بود، عراق در رتبه آخر و حتی پایین تر از یمن قرار گرفته بود. دلیل این موضوع چیست؟

عراق همچنان از جنگ های طولانی در چهار دهه گذشته، تحریم های طولانی و دیگر مشکلاتی که در عراق وجود داشت، رنج می برد. آسیب های باقی مانده از این رویدادها، در کوتاه مدت قابل برطرف کردن نیست. عراق در بخش صنعتی، در بخش کشاورزی، در آموزش و بهداشت، آسیب های جدی دیده است. عراق در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ یکی از بهترین کشور های منطقه از نظر آموزش عالی و بهداشت بود و رشد قابل توجهی در حوزه کشاورزی و صنعت داشت. اما از آغاز دهه ۱۹۸۰ که جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و بعد از آن هم جنگ کویت و سپس تحریم ها و پس از آن سقوط صدام و مسائل بعد از آن رخ داد، تراکم این ها عراق را به اینجا رسانده است که در بخش کشاورزی و صنعتی، متاسفانه وضعیت بسیار نامطلوبی دارد.

حل این مساله نیازمند مجموعه ای از تدابیر، از جمله حل مشکلات قانونی است که حل و تسهیل قوانین بر عهده پارلمان است. بخشی از مساله به نظام بروکراسی عراق برمی گردد که نظام بسیار پیچیده و فرسوده کننده ای است. بخشی دیگر به جذب سرمایه گذاری های خارجی برمی گردد. عراق دارای سرمایه های مالی زیادی نیست و دارای تجربه زیادی در پروژه های صنعتی و کشاورزی نیست، در نتیجه نیازمند جذب سرمایه و تجارب کشور های موفق است. این امر از دوران آقای کاظمی شروع شد، یکی از برنامه های جدی دولت کاظمی بحث صنعت و کشاورزی بود. در دولت جدید هم اولویت موضوع در برنامه محمد شیاع السودانی مطرح شده است و امیدواریم که تراکم این اصلاحات، به تدریج باعث برگرداندن عراق به شرایط مثبت شود.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب